7 tipů na stravování v šestinedělí

17.10.2022

Asi nikdo si nedokáže představit, jak může být šestinedělí tím nejnáročnějším, ale zároveň nejkrásnějších obdobím, dokud to nezažije na vlastní kůži. Vaše tělo se zotavuje z největšího životního výkonu a zároveň už nepečujete jen o sebe, ale i o to křehké stvoření, které se vám právě narodilo. Od rána do večera kojíte, vyměňujete jednu plínku za druhou, často příliš nespíte, ale hlavně se sžíváte s vaším krásně voňavým miminkem. To vše je pro vaše tělo velmi náročné, a tak je důležité se o něj náležitě postarat a dodávat mu dostatek energie.

V těhotenství věnuje většina maminek svůj čas často jen zjišťováním informací ohledně těhotenství samotného nebo porodu. Ale to, co nastane pak, už tolik neřeší. A tak často zjistí až po porodu, co všechno si měli předem nastudovat o péči o novorozence, kojení nebo péči o sebe samotné. Tu mnoho žen zanedbává, protože věnuje veškerou svou pozornost a energii novorozenému členu rodiny. Ale abyste se o něj dokázala postarat, potřebujete především vyváženou a dostatečnou stravu. A jelikož už mám šestinedělí za sebou, můžu se s vámi podělit o své zkušenosti, jak jsem stravování řešila sama, a třeba vám poskytnu nějakou inspiraci.

1. Připravte si zásoby dopředu

Nejlepší je dopředu se připravit na možnost, že nebudete mít čas vařit. Sice mateřství není válka, ale pokud nebudete mít zrovna nejklidnější dítě, budete každý den bojovat o příležitost se v klidu najíst. 

Asi každý z vás dobře ví, že nejlepším jídlem v šestinedělí je vývar. Navíc jeho výhodou je, že se dá jednoduše zamrazit. Kromě vývaru ale můžete mít v mrazáku připravené i masové rolády, karbanátky, sekanou, maso s omáčkou, masové směsi nebo pečené maso. K předpřipraveným jídlům se dá jednoduše dovařit příloha jako těstoviny, kuskus, rýže nebo brambory. A pokud ani na to nezbyde čas, pak kus pečiva vše zachrání. Pokud nepohrdnete ani sladkou variantou oběda, tak do mrazáku přidejte tvarohové noky, palačinky nebo plněné ovocné knedlíky. Dopředu si můžete napéct muffiny, bábovku, banana bread, koláče nebo jablkový závin.

Občas se stane, že nebudete mít čas ani zajít do obchodu nebo že i oškrábání mrkve vám přijde jako časově náročná aktivita, a tak je dobré mít v zásobě nějakou mraženou zeleninu, která v mnoha případech může obsahovat velmi podobné množství vitamínů a fytonutrientů jako ta čerstvá. A pokud zrovna není vaření vaše silná stránka, v obchodech už v dnešní době seženete i chutné a zároveň nutričně vyvážené polotovary, které strčíte jednoduše do mikrovlnky.

Připravit dopředu si můžete i zásoby do spíže. Předem si nakupte trvanlivé potraviny, které můžete rychle uvařit jako je kuskus, těstoviny, tortilly, obilné kaše, vločky, rýže, obiloviny (bulgur, quinoa), červená čočka (nenadýmá), tuňák, sekaná rajčata nebo sterilizovaná zelenina. Ke svačině se vám budou hodit celozrnné sušenky, suchary, krekry, sušené ovoce, oříšky, semínka nebo instantní výrobky bez aditiv (kaše, polévky). Pokud chcete poradit, kde hledat, tak zkuste zabrousit na stránky LeGracie. Předem se můžete podívat na mou recenzi.

2. Pomoc partnera

Ženy mají často problém říct si o pomoct. Mají pocit, že musí zvládnout všechno samy. Samořejmě záleží na rodině, jak si to nastaví, nicméně není nic na tom, říct si o pomoc partnerovi. Využijte toho, že si partner může vzít otcovskou dovolenou prvních 14 dní po porodu, a nechte se od ně hýčkat. Kojit sice nemůže, ale může zajít nakoupit nebo přinést jídlo z restaurace.

V ideálním světě by byl váš přítel milovníkem vaření, ale takové štěstí má asi málokdo. Pokud ale chcete vyzkoušet ochotu vašeho partnera, můžete ho zkusit naučit aspoň pár jednoduchých jídel, které může v případě nutnosti uvařit. Pokud ale takového partnera stejně jako já nevlastníte, poproste ho, ať miminko na chvíli pohlídá a vy se zkuste zatím (především v klidu) najíst. Pokud si přeci jen najdete čas, něco dobrého si uvařit, přijde vám určitě vhod seznam jednoduchých receptů, které si můžete připravit během pár minut.

3. Nejlepší dárek je jídlo

Během šestinedělí k vám na návštěvu můžou přijít i příbuzní nebo kamarádi. Někteří nechávají návštěvy až po tomto období. Nicméně pokud se u vás někdo zastaví, navrhněte mu, že spíše než hračky nebo oblečení pro miminko více oceníte, když vám něco uvaří a upečou.

4. Krabičková dieta

Jednou z alternativ stravování v dnešní době je tzv. krabičková dieta. Tu jsem byla nucena vyzkoušet i já. A to proto, že jsem si díky tomu, že jsem byla na malé přilepená téměř neustále, nebyla schopná si pořádně něco uvařit a začala jsem nebezpečně hubnout. Tato varianta stravování mi přišla jako nejideálnější hned z několika důvodů. 

Tím prvním důvodem bylo to, že jídlo stačí jen ohřát. Takže kdykoliv byla příležitost, tak jsem jen dala jídlo do mikrovlnky a jídlo bylo k dipozici. A to i tak, že jsem ho prostě snědla na třikrát. Firmy dováží krabičky den předem, takže máte snídani k dispozici i v 5 hodin ráno. Na trhu existují firmy nabízející programy s kvalitními surovinami a chuťově dobrými a výživově vyváženými jídly. Navíc má člověk pod kontrolou energetický příjem, takže si může nastavit takový program, při kterém bude přibírat/hubnout. Bohužel, pokud máte extrémní výdej, kvůli kojení a starosti o miminko a domácnost, může se vám stát, že u některých společností si nebudete moct vybrat vhodný program, protože často jejich nabídka končí u 10tis. kJ na den. Další výhodou je, že si můžete stanovit potraviny, které v jídelníčku nechcete - jako luštěniny, ořechy, apod.

Finančně vás častokrát vyjdou možná dráž, než kdybyste si samy doma vařily, ale někomu to za to stojí - především zaneprázděným maminkám. Někoho trápí množství vyprodukovaného odpadu, které je opravdu značné. Nicméně s kvalitními krabičkami, které vám dodají firmy až domů, si vaření ulehčíte a záleží na vás, čemu dáte přednost. V budoucnu se určitě můžete těšit na recenzí pár firem.

5. Nákup jídla online

Dále můžete využít donáškové služby jako Dáme jídlo nebo Wolt, které vám během pár minut můžou dodat chutné teplé jídlo z restaurace přímo až k vašim dveřím. Otázkou však zůstává, zda bydlíte v oblasti, kde daná firma dováží, a zda se ve vašem okolí vyskytuje nějaká restaurace, která nabízí nejen pizzu, ale i nutričně vyvážené jídlo. V Praze a Brně takové restaurace určitě existují. 

Kromě dovážky jídla existuje na trhu i dovážka potravin. Každý určitě znáte Rohlík, Košík, iTesco nebo Albert domů. Já osobně mám nejlepší zkušenosti s Rohlíkem. Vždy bez problémů přivezli nákup, a pokud byl problém s kvalitou surovin, pak máte možnost potravinu reklamovat. Kurýři mi ochotně donesli prozatím nákup až k ledničce, pokud jsem se musela starat o malou.

Obecně distributoři potravin, především za mně Rohlík, nabízí kvalitní potraviny včetně čerstvého ovoce, zeleniny a pečiva, lokálních produktů či potravin zdravé výživy. Ne všichni však mají tak pestrý sortiment a často příliš neušetříte. Ale ten komfort toho, že si doma nákup jednoduše "nacvakáte" a kurýr vám ho dodá až ke vchodovým dveřím, je často k nezaplacení. Některé z nich mají dokonce i program pro těhotné a maminky, takže si můžete ve vybraných časech nechat doručit i menší nákup zcela zadarmo nebo využít slevy na produkty pro děti.

6. Zajděte se projít

Některé maminky tráví celé šestinedělí v posteli nebo aspoň doma a sžívají se s novorozencem. Jiné už po 5 dnech rády vyrazí na procházku. Pokud máte dostatek sil na to se přes den projít, využijte procházky k tomu, abyste se zastavili v malém lokálním obchůdku nebo na farmářských trzích. Kromě kvalitních potravin si dopřejete i často velmi příjemné sociální interakce, což většina maminek na mateřské ocení. Je to určitě lepší varianta, než být zavřená ve velkém nákupním centru, kde se člověk často zasekne ve frontě. S plačícím novorozencem v kočárku to nemusí být příjemná situace. Pokud vám miminko aspoň trochu spí, pozvěte příbuzné nebo kamarádku na procházku a zajděte si do kavárny, restaurace nebo se zastavte aspoň u nějakého venkovního stánku na bezkofeinové kafe. Využít můžete i partnera, pokud vám to vyhovuje a miminko vás to dovolí. Partner nebo příbuzný vám může miminko na pár minut pohlídat a vy si můžete po celém dni s často plačícím miminkem doma v klidu projít. Procházku si užijte. Může to být nejklidnější část vašeho dne, kdy si na chvíli odpočinete.

7. Dostatečně pijte

Především pokud kojíte, dodržujte dostatečný příjem tekutin. Kromě obyčejné vody zařaďte kojicí čaje a bylinky jako benedikt lékařský nebo pískavici řecké seno, která podporuje produkci mléka. Příliš to ale nepřehánějte s mátou nebo šalvějem. Dále můžete zkusit bylinky jako moringa olejová, fenykl, anýz, jestřabina, heřmánek, sporýš, aronie, meduňka, maliník, kopr-plod, kopřiva, kmín, pampeliška, bazalka. Kontryhel a mateřídouška podporuje hojení po porodu. Kojení podporuje také melta. Nemusíte se bát ani perlivé minerálky. Bublinky naštěstí neprochází do mléka. Pozor byste si měli ale dát s nadměrným množství kávy. Raději si odpočiňte, když miminko spí s ním, než abyste se prolívali kofeinovým nápojem.