4hodinový pracovní týden

07.02.2021

Jedna z knížek, kterou jsem si už dlouho chtěla přečíst byla knížka 4hodinový pracovní týden. Už samotná myšlenka, která vyplývá z názvu knížky, mě zaujala. Pracovat jen 4 hodiny týdně? To bych chtěla! A tak jsem se k ní nakonec dostala. Hned na úvod musím říct, že tato knížka mi příliš nového nepřinesla, jelikož o digitálním nomádství jsem slyšela už dřív.

Knížka 4hodinový pracovní týden od Tima Ferrisse vyšla v roce 2009. V době, kdy jsme mohli ještě volně cestovat, pracovat v zahraničí a užívat si života naplno bez omezení. Ke mně se knížka dostala až o 12 let později, kdy žijeme v karanténě a sen o spojení cestování a práce si můžeme nechat jen zdát. Ale to je život...

Termín digitální nomád byl poprvé použit asi v roce 1997 v knížce Digital Nomad od Tsugio Makimota and Davida Mannerse. Základem digitálního nomádství je ve zkratce zbavení se všeho nadbytečného vlastnictví, zajištění si práce na dálku a díky tomu mít možnost svobodně cestovat, objevovat, užívat si života a zároveň být schopný si vydělat online prací. Víc žít a méně vlastnit a pracovat.

Pokud někdo vyzkoušel digitální nomádství, pak často zmiňuje, že byl motivován knížkou 4hodinový pracovní týden, Mít vše hotovo od Davida Allena nebo knížkami Marka Mansona (Důmyslné umění, jak mít všechno u pr**le, a jiné).

Nejprve je důležité uvědomit si vaši aktuální situaci. Uvědomit si, co od života očekáváte a co je vašim cílem. To, abyste vašich cílů dosáhli, však často vyžaduje vystoupit ze své komfortní zóny a přemýšlet jiným způsobem, než jste byli zvyklí. Ne vždy jsou lidé spokojeni se svou prací. Je ale otázkou, zda jsou ochotni se svou situací něco dělat, nebo setrvají tam, kde jsou a budou si jen stěžovat.

Další věcí také je, jak moc jste v práci efektivní. Pokud nás nějaká práce nenaplňuje, máme často tendenci prokrastinovat - brouzdáme sociálními sítěmi, povídáme si s kolegy, vyhledáváme věci na internetu, atd. Počet strávených hodin v práci tak nemusí odpovídat počtu hodin efektivní práce. 

Jak pracovat efektivně? Paretovo pravidlo 80/20 lze aplikovat téměř na každou oblast našeho života, ať už se to týká stravování, pohybu nebo také práce. 80% výsledného zisku je tvořeno pouze 20% činností. Zkuste proto identifikovat, co se od vás v práci očekává, co spadá to těch 20% a soustřeďte se pouze na to. Zkuste omezit práci jen na nutné aktivity. Pokud lze něco delegovat na ostatní, delegujte.

Zajímavou radou je pořídit si asistentku. Autor knížky píše o své asistence z Indie, která na dálku vyřizovala spoustu věcí, které na ni mohl delegovat. Předtím, než se rozhodnete využít služeb asistentky/asistenta, odfiltrujte ze svých úkoly, ty nepotřebné. Proč zahlcovat asistentku věcmi, které můžete delegovat na ostatní, jsou zbytečné, ...? Její čas využijte stejně efektivně jako ten svůj. Autor jí dokonce použil při komunikaci s manželkou.

Zkuste nevyužívat multitasking, ale spíše dělit práci do bloků. Spoustu věcí se můžeme také naučit čtením. Pokud máte zájem, najdete v knížce přesný popis, jak se naučit rychločtení a být schopni číst několik knížek týdně.

Aby vaše práce byla efektivní, často vyžaduje i to, že na ni máte jen omezený čas. Čím více času máme, tím méně efektivní často býváme. Stanovujte si přesné termíny, kdy chcete dané úkoly splnit, ať už to váš zaměstnavatel vyžaduje, nebo nikoliv.

Naučte se správně pracovat s emailovou komunikací. Nastavte si automatické odpovědi. Abyste omezili neustále nutkání kontrolovat mail několikrát za den, stanovte si dva bloky, ve kterých budete procházet maily. Dejte o tom vědět i ostatním, aby s tím počítali.

Abyste získali více svobody, zeptejte se šéfa, zda vám dovolí pracovat jeden den v týdnu doma. Pak postupně dny přidávejte a dokazujte mu, jak je vaše práce často i mnohem efektivnější, když nemusíte dojíždět do firmy. Díky tomu získáte volnost v tom, kde se nacházíte.

V knížce také najdete i spoustu rad týkající se podnikání, protože tento způsob vám může vydělávat peníze v podstatě bez vaší nepřetržité přítomnosti. Stačí si jen vybrat správnou oblast podnikání, sehnat schopné lidi a umět firmu správně řídit.

Ať už se vám podaří sehnat si práci, kterou bude možnost dělat na dálku, budete podnikat nebo si aspoň zařídíte u zaměstnavatele několik měsíců volna, je dobré nemyslet na to, že váš život je jen o práci a že si ho budete užívat až v důchodu. V ten okamžik už nemusíte mít tolik sil, odhodlání, finančních prostředků, abyste si vaše sny realizovali. Žijte teď a tady.

Pokud jste byli zvyklí neustále pracovat, pak pro vás bude šok mít tolik volného času, ale ten můžete využít. Ne povalováním se na lehátku, ale objevováním - cestujte, poznávejte nové kultury, vzdělávejte se, učte se nové jazyky, naučte se místní tanec, zkoušejte nové sportovní aktivity, pomáhejte charitě, socializujte se nebo kreativně pracujte....

Knížka mě nakonec příliš nezaujala. Před 12 lety, a i dnes zaujme a ovlivnila asi život spoustě lidem. Nicméně na mě působí moc agresivně. Některé myšlenky jsou až přehnaně čtenáři podsouvány a autor příliš vyzdvihuje přesně danou jedinou cestu, která k cíli vede. Nevím, zda zahodit práci, začít podnikat od nuly a zvládat to, co Tim Ferrisse je něco, po čem touží každý z nás. Ukazuje ale jednu z cest, která může člověka dovést k trochu spokojenějšímu životu, pokud se jeho představa o životě shoduje s tou autorovou. To už nechám na posouzení každého. Knížku jsou poslouchala v její audio verzi a nejlepší byla část, kdy interpret knížky četl přes pět minut veškeré webové odkazy, které jsou v knížce uvedené...