5 tipů, jak se motivovat ke cvičení

17.07.2017

Je tady léto, a to je ideální čas začít se trochu hýbat. Nemáte výmluvy, že je venku ošklivo, o víkendu nebo na dovolené máte prostor k zařazení nějaké sportovní aktivity a navíc letní grilovačky a zmrzlina na každém roku lákají k prohřeškům, takže, abyste si mohli v létě dopřát a zároveň se cítili dobře, je potřeba se začít pravidelně hýbat. Ale jak s tím začít a motivovat se k tomu, když se cvičením začínáte a vůbec se vám do toho nechce?

Jak jste už mohli sami zaznamenat, nepíši jen články a recepty, nevytvářím jen videa a cvičební programy, ale čas od času si popovídám s nějakou blogerkou, která mě jistým způsobem inspirovala. Rozhovory s nimi můžete nalézt zde. Při pročítání rozhovorů a především u otázky na motivaci ke sportování jsem dostala od všech velmi podobnou odpověď, a to tu, že motivaci vlastně nijak nehledají, protože je sport baví a nedokáží si bez toho život představit, a když už čas od času opravdu energii nemají, tak trénink jednoduše vynechají.

A já to mám vlastně úplně stejně. Sport je pro mě velmi návyková aktivita. S pravidelnými tréninky jsem začala před několika lety, a když jsem vzpomínala na den, kdy se mi nechtělo cvičit, nebo se aspoň projít venku, nemohla jsem si vzpomenout, protože sport beru jako přirozenou součást dne, tak jako čištění zubů. Ano, uvědomuji si, že takto to nemá každý a především ten, kdo sportu příliš času nevěnuje, má spoustu povinností doma, spoustu práce nebo jen ztratil chuť se hýbat, se vrací zpátky k pravidelné sportovní aktivitě velmi těžko. Proto jsem sepsala několik tipů, jak se ke sportu motivovat.

TIP č. 1: Vyberte si sport, který vás baví

Často slýchávám dotaz na to, jaký sport zařadit, abyste zhubli břicho, stehna nebo shodili, co největší množství tuku apod. Pokud ale vůbec necvičíte, důležité je začít se vůbec hýbat - jakkoliv. Jakýkoliv pohyb je lepší, než sedět na zadku a hledat informace o cvičení.

Nemusíte hned začít běhat 6 kilometrů denně, stačí svižnější procházka v lese. Jste společensky založeni? Vyberte si kolektivní sport nebo zajděte na skupinovou lekci. Nemáte rádi zvídavé pohledy ostatních? Najděte si cvičební program nebo videa na Youtube, podle kterých můžete cvičit sami doma. Baví vás dynamické cvičení nebo máte rádi tanec? Jděte do zumby, jummpingu nebo dance cardia. Máte rádi pomalé cvičení? Zvolte jógu, kalanetiku nebo pilates. Chcete zpevnit svou postavu, ale bojíte se posiloven? Navštivte lekci TRX, Flowin nebo bodystylingu, kde cvičíte s vahou vlastního těla. Nebaví vás cvičit uvnitř? Naplánujte si výlet nebo procházku, vezměte kolo nebo brusle a jděte sportovat ven.

Pokud nemáte čas a nebaví vás nic, pak zkuste zapojit sport do vašeho každodenního života - vycházejte do schodů, choďte všude pěšky nebo si najděte aspoň krátké posilovací video na Youtube, které zvládnete odcvičit kdykoliv každý den.

Vyzkoušejte několik sportovních aktivit a vyberte si tu, která vás bude bavit bez ohledu na efektivitu. Každá z nich bude mít pro vás nějaký přínos a je lepší, než kdybyste nedělali vůbec nic. Nemyslete u sportu na to, že je potřeba ho dělat, protože chcete zhubnout, ale udělejte z něj činnost, která vás baví, a případná ztracená kila a cm berte jen jako vedlejší efekt.

TIP č. 2: Najděte si parťáka

Tato rada sice nemusí to být pro každého, ale často člověka motivuje, když v tom není sám. Pokud máte rádi společnost, pak oslovte kamarád(ku/a) nebo příbuzného a jděte do toho spolu. Pokud máte někoho, kdo cvičí a vás daný sport baví, tak se k němu připojte a on vám může pomoct s prvními kroky. Rádi si povídáte s kamarádkami? Pak vezměte botasky a vyražte si popovídat rychlým krokem do přírody, zajděte si spolu na skupinovou lekci nebo se domluvte a cvičte spolu doma.

Nemáte ve svém okolí žádné sportovně nadšené příbuzné ani kamarádky? V dnešní době existuje spousta diskuzních fór a skupin na internetu, kde se lidé vzájemně motivují a sdílí své zkušenosti a úspěchy, tak proč se k nim nepřidat a nebýt v tom sám?

TIP č. 3: Stanovte si přesný den a čas

Tento tip je opravdu pro všechny a myslím, že asi nejvíce pomůže k tomu se k nějaké sportovní aktivitě "dokopat". Člověk, kterému se nechce nebo má nabitý program, najde velmi lehce výmluvu proto, aby nemusel cvičit. Důležitá je proto pravidelnost.

Stanovte si přesný den v týdnu a čas, kdy budete sportovat. Pokud chodíte na skupinovou lekci, určete si hodinu, kterou budete navštěvovat. Pokud cvičíte sami doma nebo venku, zapište si do kalendáře, kdy se půjdete projít nebo si zacvičíte. Tento čas je pevně daný a zkuste se ho tak dodržet. Uzpůsobte tomu plány na zbytek dne. Pokud máte v průběhu týdnu spoustu dalších aktivit a nezvládnete každý týden cvičit ve stejný den a hodinu, nevadí. Projděte si na začátku týdne svůj diář a podle vašich možností si určete, kdy vám bude cvičení vyhovovat. Není důležité, jestli to bude ráno, večer nebo v polední přestávce, ale to, že si čas skutečně najdete.

Další věcí je také to, že se vám možná prvních pár lekcí nebo hodin cvičení nebude vůbec chtít, a to je pochopitelné. Tělo si na pravidelnost bude muset chvíli zvykat, ale věřte, že pokud si najdete správnou sportovní aktivitu, která vás bude bavit, pak si časem zvyknete. Třeba budete rádi, že se dostanete po celém dni v kanceláři na čerstvý vzduch, že na chvíli nebudete muset řešit špinavé nádobí a problém doma, že si popovídáte s kamarádkou, nabijete se energií nebo že budete příjemně unaveni a bude se vám lépe v noci spát. A možná se časem dostanete do podobného stavu jako já, kdy pro vás bude sport běžnou denní aktivitou a nejen nepříjemnou činností.

TIP č. 4: Kupte si oblečení

Tato rada může znít trochu naivně, to uznávám, ale těm, kteří se sportem začínají a necítí se na to, by tato rada mohla přijít vhod. Pokud budete cvičit ve vytahaném tričku a nepohodlných botech, pak vám to nadšení ke sportu příliš nepřidá. Zkuste se trochu poohlédnout v obchodě a najít si takové oblečení, které bude sedět přesně na vaši postavu. Koupit si hezké oblečení o číslo menší je pro některé také jistou motivací, ale při pravidelné cvičební aktivitě je důležité cítit se pohodlně. Kupte si tričko, legíny, pohodlnou obuv a uvidíte, že se vám bude cvičit hned líp. A třeba vás i nové sportovní vybavení motivuje, abyste ho čas od času provětrali a šli si zacvičit.

TIP č. 5: Odměňte se

Další a poslední tip na to, jak se motivovat. Asi každému je známý Pavlovův reflex, a i tímto způsobem si můžete zkusit vytvořit návyk na sport. Zkuste si po sportovní aktivitě naplánovat nějakou odměnu. Není nezbytné jíst 100% zdravě (říká se, že vhodné je jíst 80% zdravě a 20% na co máte chuť), a tak proč si nedopřát něco z těch 20% právě po sportovní aktivitě?

Najděte si malou sladkost (také v přiměřeném množství), kterou si pravidelně dopřejete po cvičení. Nemusí to být ale jen sladkost, ale například smoothie z oblíbeného druhu ovoce nebo zeleniny, lehký dezert nebo mléčný koktejl. Nebo si natočte po cvičení vanu a odpočívejte. Najděte si nějakou odměnu, kterou uděláte po každé hodině cvičení, na kterou se budete těšit.

Odměna může mít i dlouhodobější charakter. Například si slibte, že pokud budete měsíc navštěvovat pravidelně lekci nebo cvičit, pak si koupíte nějaké oblečení nebo věc, kterou byste rádi dostali.

Máte nějaké vlastní vychytávky, jak se motivovat ke cvičení? Napište mi do komentářů.