5 tipů, jak se v létě ochladit bez klimatizace

03.07.2017

Někdo se na léto těší už od zimy, někdo horko v létě nemá vůbec rád. Já bohužel patřím spíše k té druhé skupině, a tak mě napadlo se trochu zamyslet nad tím, jak si v takových vedrech trochu ulevit a pomoct. Nejlepší je samozřejmě si místo sezení v práci naplánovat dovolenou v nějaké ze severských zemí, ale i běžný denní pracovní režim musí člověk nějak zvládat.

Asi ne každý má v práci nebo doma zabudovanou klimatizaci, kterou si může nastavit podle svých potřeb. Navíc ani klimatizace není nejlepší pro organizmus člověka. Jak si tedy můžete pomoct, aniž byste si uhnali bolest hlavy a rýmu z klimatizace?

TIP č. 1: Příjem tekutin

Asi nejzásadnější v době velkých veder je příjem tekutin. Často lidé zapomínají pravidelně a dostatečně pít, a pak se diví, že je bolí hlava a cítí se unaveni. Nejlepší je mít na pracovním stole láhev s čistou vodou. Nedávno jsem objevila kouzlo ochucených vod. Do vody dáte led a směs ovoce nebo zelenina podle vaší chuti, která vodu příjemně lehce ochutí. Příkladem může být:

  • meloun (šťávu z části melounu můžete vymačkat přímo do vody), rozmarýn
  • grapefruit, rozmarýn
  • zelený čaj, citrón
  • jahody, okurky, bazalka
  • pomeranč, citrón, meduňka
  • ostružiny, máta
  • maliny, citrón
  • pomeranč, borůvky
  • mango (část můžete rozmixovat), limetka
  • limetka, jahody, ostružiny (borůvky) (část ovoce můžete rozmačkat), případně lehce přisladit.

Další možností, jak doplnit tekutiny jsou minerální vody, které vám do těla dodají nejen tekutiny, ale také minerální látky. Případně můžete pít také vlažný slabý zelený nebo bylinkový čaj. V létě se vyhněte přeslazeným nebo příliš chladným nápojům, jelikož se vaše tělo rychle zchladí a místo tíženého ochlazení začne vaše tělesná teplota naopak stoupat, jelikož se přirozený mechanizmus vašeho těla bude snažit tělo zahřát. A sladké nápoje vám spíše přinesou větší žízeň, než aby jí jí zahnaly. Při vedrech se tedy snažte dodržovat pitný režim podle vaší fyzické aktivity. Zkuste nepít nárazově, ale popíjet v průběhu celého dne 2,5-3 litry tekutin.

TIP č. 2: Jezte ovoce a zeleninu

Je sice fajn si jednou za čas dopřát velký kopec zmrzliny, ale větší osvěžení vám přinese zelenina nebo ovoce. Samozřejmě že pro většinu lidí je zmrzlina nepostradatelnou součástí léta, přesto ale svůj účel splní jen částečně. Potěšíte svůj mlsný jazýček, osvěží vás, ale po čase vám přinese pocit žízně, a pokud si dáte velký kopeček smetanové zmrzliny, tak se dostaví jistě i únava. Lepší je zvolit ovocnou dřeň nebo tvarohový nanuk, který může být v létě vhodnou alternativou zdravé svačiny.

Pokud se budete chtít jídlem osvěžit, zvolte raději ovoce nebo zeleninu, která obsahuje co největší obsah vody. Asi nejoblíbenější zeleninou přes léto je meloun. Obsahuje sice přírodní cukry, takže není potřeba ho jíst kila, je ale rozhodně skvělým prostředkem pro osvěžení - dejte si ho vychladit na chvíli do lednice, připravte si z něj ochucenou vodu nebo koktejl, přidejte do salátu nebo ho zobejte večer společně s kvalitní šunkou u televize.

Mezi další ovoce vhodné pro letní osvěžení patří například jahody, borůvky, ostružiny, pomeranče, grepy, kiwi, ananas, rebarbora, citrón nebo limetka; obecně takové ovoce, které obsahuje velké množství vody a méně cukru. Příkladem zeleniny, která vás v létě ochladí, jsou určitě okurky - připravte si z nich ochucenou vodu, salát, tzatziki nebo si připravte jogurtový dip a namáčejte do něj kolečka okurky. Další zeleninou je pak cuketa, špenát, brokolice, listové saláty nebo rajčata.

TIP č. 3: Udržujte správné klima

Pokud přesahuje teplota ve stínu 30°C, je těžké udržovat místnosti chladné. Nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je správně větrat. Nejlepší čas pro větrání je velmi brzo ráno nebo ideálně přes celou noc, aby se v celém bytě vyměnil vzduch. Poté, co důkladně vyvětráte, místnosti uzavřete a nejlépe zamezte i přístupu světla zvenčí.

Pokud byste totiž větrali i přes den, pak po otevření oken se do dvaceti minut vyrovná teplota venku a v místnosti, což znamená, že během dvaceti minut máte stejné horko jako venku. Pokud přeci jen potřebujete trochu vzduchu zvenčí, otevírejte vždy okna na východní nebo severní straně a například jen ventilaci.

V místnosti pak používejte ventilátory, které vzduch rozproudí. Je důležité, aby ventilátor nebyl namířen přímo na vás, abyste si neuhnali bolest hlavy nebo nachlazení. Nejlepší je ten stropní, který rozproudí vzduch rovnoměrně v celé místnosti.

Co se týká zastínění místnosti, tak můžete použít buď klasické žaluzie, závěsy nebo se podívat i po moderních alternativách, jako jsou protisluneční okenní fólie, které dovnitř sice propouští světlo, ale sluneční teplo se od nich (např. až z 80%) odráží.

TIP č. 4: Osvěžte se

Pokud používáte ventilátor, pak může být příjemnější přes něj přehodit vlhký ručník nebo ho nasměrovat na misku s ledem. Tímto způsobem můžete vzduch ochladit a zvlhčit. Vzduch můžete zvlhčovat průběžně během dne pomocí rozprašovače na květiny nebo použít interiérovou fontánku.

Osvěžit ale nemusíte pouze místnost, ale také sebe. Pořiďte si malý rozprašovač nebo sprej, do kterého dejte vodu. Během dne pak můžete pár kapkami vody zchladit svůj obličej. A když už ani osvěžovač nepomůže, tak hurá do sprchy! Ale dejte pozor, ať není až příliš studená, jinak (stejně jako v případě ledové vody na pití) by se snažil váš organizmus ohřát a ne ochladit.

TIP č. 5: Provoňte si byt

Jak už jsem v minulém bodě zmiňovala, je dobré si zvlhčovat v místnosti vzduch. Do vody, ať už jí použijete v rozprašovači nebo na namočení ručníku, přidejte pár kapek vonného oleje např. levandulový, rozmarýnový, s pomerančem a skořicí, grepem nebo citrónem nebo do vody přidat kombinaci sody a citrónové šťávy (0.5l vody, 1 lžička sody, 1 lžíce citrónové šťávy).

Další způsob, jakým si můžete osvěžit byt, je připravit si domácí osvěžovat vzduchu. V kastrůlku stačí smíchat vodu s vámi vybranými surovinami a přivézt ji k varu. Vodu pak se surovinami přelijte do sklenice, ve které vám osvěžovat vydrží několik dní. Můžete zvolit například tyto varianty:

  • pomeranč, skořice, nové koření, hřebíček
  • limetka, tymián, máta, vanilka
  • pomeranč, zázvor, vanilka

Jednoduchý osvěžovač můžete vytvořit také z jedlé sody a pár kapek esenciálního vonného oleje. Tuto směs jednoduše dejte do kalíšku, který můžete přiklopit víčkem s otvory nebo alobalem, do kterého propíchnete otvory. Takový osvěžovač vám vydrží asi 5-8 dní.

Olejový osvěžovač si můžete připravit tak, že smícháte 10 kapek vonného oleje s 100-150ml dětského esenciálního oleje bez vůně, směs dáte do úzké lahvičky, do které dáte několik špejlí, tak aby zhruba polovina špejle vyčnívala ven z lahvičky.

Tipů na to, jak přežít příjemně léto je určitě spoustu, a proto budu ráda, když mi do komentářů napíšete, na co jsem zapomněla a co zabírá právě na vás.