9 pomocníků v kuchyni, které vám ulehčí zdravé stravování

13.02.2016

Odhodlat se začít se více starat o to, co jíte, dbát na vyváženou stravu a pravidelně jíst není určitě snadné rozhodnutí. Navíc když z okolí stále slyšíte: "Nejedl jsem půl dne, protože jsem nestíhal," nebo "Je to sice zdravé, ale vůbec se to nedá jíst." Dodržovat pravidelnou stravu a připravovat si taková jídla, aby vám zároveň chutnala, je pro především začínající složité, a tak jsem pro vás připravila seznam věcí, které by vám mohly ulehčit zdravé stravování.

Nevím, jestli to vnímáte stejně jako já, ale pokud dostanu na Vánoce nebo jako dárek nějakou novou pomůcku nebo přístroj do kuchyně, snažím se ho co nejvíce využívat. Pamatuju si, když jsme si koupili první mikrovlnnou troubu. Znamenalo to, že se snad každý pokrm musel ohřát, ať už to byl čaj, toust se sýrem, anebo jsme si téměř každý víkend dělali popcorn. Taková chytrá věcička vás tak může motivovat, abyste ji využívali a třeba vám i usnadnila přenos a přípravu jídla. Připravila jsem si pro vás seznam věcí ze světa kuchyně, které by měly být součástí vaší kuchyně, aby vám šlo vaření a příprava pokrmů hezky od ruky. Některé z nich sama doma mám, některé mě zaujaly a třeba si je časem pořídím.

Nepřilnavá pánev

Uvařit něco rychlého, zdravého a bez velkého množství tuku je občas problém. Především, pokud nejste zrovna kuchařský guru a neležíte od rána do večera v kuchařkách se zdravými recepty. Jeden z velmi užitečných pomocníků se pro mě stala nepřilnavá pánev, která se mi velmi osvědčila. V kuchyni nemám troubu, a tak všechno jídlo připravuji buď v hrnci, nebo právě na pánvi. Bez přidání jakéhokoliv oleje (nebo minimálního množství) tak připravím chutné jídlo během chvíle. Je lehce stravitelné a nemusím se bát, že by se připálilo.

Zdroj: https://www.tefal.cz/

Kvalitní nůž, škrabka a struhadlo

Nůž je součástí asi každé kuchyně. Možná si ale sami neuvědomujete, jak člověku ulehčí práci v kuchyni, když je nůž kvalitní a ostrý. Krájení ovoce, zeleniny, chleba nebo příprava masa vám tak může trvat o několik minut méně, pokud vyměníte staré tupé nože za ty kvalitní. To platí také pro škrabku. Ostrouhat mrkev, jablko nebo brambory bude hned jednoduší, pokud místo nože nebo staré škrabky použijete novější a ostřejší. Chcete si udělat okurkový salát, nestrouhat jablko nebo mrkev? Pak není nic otravnějšího než strávit nad struhadlem několik minut než všechno to množství nastrouháte. Za tu dobu vás chuť dělat další salát asi velmi rychle přejde. Proto pokud vám leží ve skříni staré struhadlo po babičce, běžte si raději koupit nové.

Zdroj: https://www.wusthof.cz ; https://eshop.tescoma.cz

Kuchyňská váha

Připravujete si ráno kaši? Chcete uvařit těstoviny, rýži nebo jinou přílohu? Mám obvykle problém odhadnut, kolik suroviny v suchém stav uvařit, abych neměla hlad nebo toho nenavařila na celý týden dopředu. Ať se to nezdá, nebo jí berete jako samozřejmou součást vybavení kuchyně, bez kuchyňské váhy si vaření představit nedokážu. Samozřejmě, že existují přepočty na obsah hrnku nebo počet lžic a lžiček, mě však přijde velmi užitečné pořídit si váhu a mít ji někde blízko po ruce. Ráno pak stačí dát jen hrnec na váhu, odvážit rozumné množství vloček a máte o starost méně. Navíc tak předejdete plýtvání jídlem, když nemusíte zbytečně vyhodit zbytek těstovin, brambor nebo rýže, které vám od oběda zbyly (pokud samozřejmě nemáte doma nějakého mazlíčka, který si rád pochutná na zbytcích).

Zdroj: https://www.sencor.cz

Boxy a krabičky

Ať už vaříte jen o víkendu nebo si připravujete oběd doma každý den a nosíte si ho do práce, bude se vám jistě hodit nějaká krabička na přenos a uchovávání potravin. Připravený oběd, svačinu anebo snídani si můžete naskládat do krabičky a přenést, aniž by se její obsah vylil. Ale pro jistotu před použitím zkontrolujte, zda skutečně těsní. Krabičky vám pomůžou mít jídlo vždy po ruce a nebudete muset během dne pobíhat bezradně po městě a shánět něco zdravého k snědku. Na trhu najdete spoustu druhů krabiček od plastových průhledných až po bento boxy. Vždy však platí, že čím lehčí a skladnější, tím lepší, protože až obsah krabičky sníte, pak si ji zas budete muset dotáhnout zpátky domů.

Zdroj: https://www.bonami.cz

Ruční mixér

Ruční mixér je skvělým kuchyňským pomocníkem, pokud chcete rozmixovat polévku nebo si udělat koktejl. Výhodou je, že nezabere tolik místa jako kuchyňský robot. Když váš už omrzí jezení čerstvé zeleniny nebo zeleninových směsí s masem, můžete si s pomocí ručního mixéru snadno připravit pro změnu třeba zeleninové pyré. Využijete ho i v případě, že budete chtít rozmixovat zeleninu v omáčce nebo polévce, abyste ji nemuseli zahušťovat moukou. I když na trhu existují i různé smoothie makery, odšťavňovače, stolní mixéry, myslím si, že ruční mixér je asi nejpraktičtější, nejuniverzálnější a nejskladnější nástroj na mixování. Nejvíc se mi osvědčila sada s mixovacím a šlehacím nástavcem a nádobou na mixování.

Zdroj: https://www.mall.cz/

Kelímek na jogurt

S touto novinkou na trhu jsem se setkala docela nedávno. Možná ne každý z vás ji ocení, mě přijde jako užitečná vychytávka. Pokud nechcete jíst ochucené jogurty (často s přílišným množstvím přidaného cukru), ale nemáte příliš v oblibě samotný bílý jogurt a raději si do něj něco přimícháte, tak by se vám tento kelímek na jogurt mohl hodit. Stačí dát do kelímku a do horní části na co máte chuť (například vlašské ořechy s medem), a takto jednoduše si ho pak můžete přenést, kamkoliv budete chtít. Nemusíte se přitom bát, že se vám vylije do batohu nebo kabelky a přitom si pochutnáte.

Zdroj: https://www.bonami.cz/

Rýžovar

Chvíli jsem přemýšlela, zda ho mám zařadit mezi užitečné pomocníky v kuchyni. Nicméně z vlastní zkušenosti a z ohlasů svých přátel se domnívám, že ho v kuchyni využijete. Pokud nejste zdatným kuchařem, nebo nechcete s vařením ztrácet zbytečně čas, tak rýžovar oceníte. Stačí nasypat rýži dovnitř, párkrát ji propláchnout, zalít ji vodou, rýžovar zapnout a během pár minut máte rýži hotovou. Pro inspiraci se můžete navíc podívat na tuto stránku, kde jsem našla zajímavé recepty, které můžete s pomocí rýžovaru uvařit.

Zdroj: https://www.sencor.cz/

Zbytečnost?

Některé věci, které asi není nutně potřeba pořizovat, jsem již zmínila. Nicméně se domnívám, že existují ještě další, nad kterými byste se měli zamyslet, zda se skutečně využijete, než si je pořídíte.

Parní hrnec - vlastním ho, ale nepoužívám. Proč? Jednoduše jsem mu nějak nepřišla na chuť. I když se v něm určitě dá připravit spoustu zdravých pokrmů, tak jsem ho využila jen několikrát a skončil někde hluboko ve skříni. Ale myslím si, že jednou mu zase šanci dám a třeba pak sepíšu i pár receptů pro inspiraci.

Zdroj: www.tefal.cz

Sušička na ovoce - sušičku na ovoce jsem zařadila do této kategorie právě proto, že si nejsem sama jistá, zda bych takovýto přístroj v kuchyni využila, nebo ne. Je pravda, že během roku spotřebuju opravdu velké množství sušeného ovoce, a pokud porovnám, kolik zaplatím za to čerstvé, tak se mi zdá, že by to nemusela být zas tak špatná investice. Máte se sušičko někdo zkušenost? Využíváte ji? Myslíte si, že se vyplatí nebo vyjde sušené kupované ovoce levněji?

Zdroj: https://www.my-concept.cz

Láhve na vodu - kolem mě má spoustu lidí různé barevné láhve na vodu. Vyznačují se nejen zajímavým designem, ale také tím, že by do tekutiny v ní obsažené neměly uvolňovat škodlivé látky jako klasické PET láhve a navíc jsou odolné proti teplu a chemikáliím. Já jsem si k nim však cestu nenašla. Zdají se mi neskladné a považuji je za věc, bez které se v životě můžu obejít.

Zdroj: https://www.bonami.cz/

Domácí pekárna - sama doma jí mám a využívala jsem jí. Měla jsem jeden prověřený recept na chleba, který jsem vždycky lehce modifikovala. Je pravda, že je potřeba si najít správný recept a nastavení pekárny, ale někteří by mohli ocenit, že ví, co chleba obsahuje. Navíc se dá pekárna použít na kynutí těsta. Ale podle mého názoru, pokud nejste nadšenec pro pečení, tak je domácí pekárna pro vás zbytečná a jen by vám zabírala místo v kuchyni.

Zdroj: https://eshop.eta.cz/

Máte z některou touto věcí vlastní zkušenosti? Znáte nějaké jiné vychytávky do kuchyně nebo pro přenos jídla? Jaké všechny přístroje vám leží v kuchyni netknuty? Napište mi do komentářů.