Ashtanga jóga

22.06.2019

I když jsem v Americe, tak jsem se přeci jen rozhodla věnovat první článek, který tady napíšu, trochu něčemu jinému než zdravému životnímu v Americe. Řeč bude o ashtanga józe. Sami mě už dobře znáte a víte, že jsem s jógou začala teprve na podzim. Musím ale přiznat, že i tady v Redmondu jsem využila příležitost a připojila se tady k jedné malé skupince, která se věnuje pravidelně právě ashtanga józe.

Ashtanga jóga je moderní styl jógy, který byl vytvořený K. Pattabhi Joisem během 20. století. Pro ashtanga jógu je typické, že veškerý pohyb je synchronizovaný s dechem. Jedná se o velmi dynamický a jeden z nejnáročnějších stylů jógy. Ashtanga jóga je postavena na sekvenci cviků, které by se měl člověk s pomocí učitele naučit a pak praktikovat sám. Díky tomu může jednotlivé polohy střídat přesně podle svého dechu. Role učitele by měla být pouze ve vedení a případně asistenci u provádění jednotlivých cviků.

Ashtanga jóga zdůrazňuje především tři věci. První z nich je soustředění, a to na dech, pozice a místo, kam se člověk dívá u provádění jednotlivých cviků. Měli byste umět zkoordinovat zároveň dech, nervový systém a mysl. Další věcí je vinyasa, tedy plynule prováděná posloupnost pohybů propojujících jednotlivé pozice s tím, že jednotlivé polohy by měly být střídány na základě vašeho dechu. A právě dech je poslední důležitou zdůrazňovanou složkou ashtanga jógy. Nejen u ashtanga jógy, ale u jógy obecně platí, že byste neměli zapomínat dýchat. Můžete buď dýchat normálně, ale pro lepší prokrvení je vhodný tzv. ujjayi dech, při kterém se jazykem dotýkáte patra. Ujjayi dech je doprovázen typickým zvukem. Tento dech pomáhá rychleji vyplavovat škodliviny z těla prostřednictvím potu. Pomáhá v detoxikaci orgánů, svalů a čistí krev.

Série cviků obvykle začíná pěti opakováními pozdravu slunce A a pěti opakováními podravu slunce B. Následuje série cviků podle zvolené úrovně. První série je základní série. Až budete zvládat tuto sérii, tak až pak se můžete přesunout k sérii náročnější. Ale musím říct, že i ta první vám dá určitě zabrat. První série má sloužit k detoxikaci, vyrovnání a posílení fyzického těla. Má připravit na druhou sérii, jak z hlediska flexibility, tak i síly.

Druhá série čistí nervový systém prostřednictvím otevření a uvolnění energetických drah. Najdete v ní více záklonů, které stimulují játra. Je často provázena silnějším uvolněním emocí. Další pokročilé série - třetí série A, B, C a D - zkoumají flexibilitu, sílu a klid a ty už vyžadují opravdu velkou flexibilitu.

Obecně řečeno, ashtanga jóga pomáhá k odstraňování psychických bloků, k zlepšení flexibility těla a detoxikaci organizmu. I když je ashtanga jóga poměrně dost fyzicky náročná, nemusí se bát s ní začít. Nikdo by vás neměl nudit zvládnout celou sérii dokonale. Pokud se necítíte, nebo už dále pokračovat nechcete, stačí přejít do pozice mrtvoly a odpočívat. Vždy poslouchejte své vlastní tělo.

Pro mě je to zároveň i velmi dobré fyzické cvičení. Pokud se mi to podaří, tak jí praktikuji jednou do týdne 1,5 hodiny. Naší skupinku vede jeden kolega z Microsoftu. Ostatní dva členové naší skupinky působí mimo Microsoft, ale k nám do budovy přichází. Hodinu obvykle máme v jedné ze zasedaček, kde je spousta místa a večer tam obvykle už nikdo nebývá. První hodina pro mě byla, dá se říci, utrpením. Byla jsem unavená, hladová a hodinu a půl dlouhá lekce se mi neskutečně táhla. Ale nenechala jsem se odradit a přišla na další a pak na další. Pak jsem se ustálila na jedné lekci za týden (oproti původním třem). Nejsem úplný blázen do ashtanga jógy, ale nějaký smysl mi přeci jen dává. Baví mě zkoumat flexibilitu mého těla. Už také vím, jak jednotlivé série vypadají, a co můžu čekat, a když ten den nenajdu tolik energie a nadšení, abych zvládla celou lekci, tak třeba po hodině skončím a jdu spokojená domů.

Tak co? Nalákala jsem vás, abyste si jí sami zkusili? V každém větším městě najdete aspoň jednoho učitele ashtanga jógy, který vám pomůže se sérii cviků naučit a poskytne vám potřebné rady. A pak už to záleží na vás, jak moc ashtanga józe propadnete. Pokud vás zajímá, jak jednotlivé série vypadají, našla jsem vám na Youtube videa.

Ashtanga jóga - 1. série

Ashtanga jóga - 2. série