Atomové návyky - recenze

08.11.2020

Nevím jak vy, ale konec roku s sebou nese jisté bilancování. Ten letošní většině z nás nic příjemného nepřinesl. Nesmíme ale začít zoufat a upínat se jen ke špatným zprávám, které dennodenně slyšíme. Zkuste si vytvořit svou vlastní bublinu, kde je vše normální. Dnes to nebude ani tolik o tom, abych vás motivovala k tomu, abyste si pro příští rok připravili seznam předsevzetí, které chcete ten další rok splnit, ale spíše vás chci motivovat k tomu, abyste si ve svém životě vypěstovali správné návyky, které vás udrží v pohodě a klidu. Díky nim získá totiž člověk pocit, že má aspoň část svého života pod kontrolou.

Jsem člověk, který má rád řád v životě. Ne, že by u nás doma bylo perfektně uklizeno, ba naopak, ale spíše mám ráda přehled o tom, co se bude dít, kdy se bude dít, aby se věci děly každý den v ten samý čas (kdy jdu spát, kdy vstávám, kdy jím nebo sportuju). Měla jsem to tak i od dětství. A na střední jsem často mívávala až obsesivní návyky, kdy jsem do školy chodívala tou samou cestou, stlala si postel tím stejným způsobem nebo se vždy musela podívat do okna, když jsem procházela kolem domu, kde bydlela moje babička.

Nedávno jsem narazila na knihu, která má návyky přímo ve svém názvu. Jmenuje se Atomové návyky a jejím autorem je James Clear. Tuto knihu jsem objevila díky Blance Pilátové https://www.instagram.com/blanipilat/, kterou sleduji na Instagramu. Tato kniha byla přeložena už do 45 jazyků a prodalo se jí už před 1 milion kusů.

V úvodu knížky James vypráví svůj příběh z baseballového zápasu na střední, když skončil s vážnými zraněními v nemocnici. Jen díky zdravým návykům se dostal zpět do běžného života a podařilo se mu kromě jiného získat titul nejlepšího mužského sportovce Denisovy university nebo Řád rektora.

V knížce popisuje, jak si vybudovat zdravé návyky a jak skončit se zlozvyky. Častokrát si totiž myslíme, že k tomu, abychom dosáhli změny, musíme z minutu na minutu změnit celý náš přístup. Opak je ale pravdou. Abychom dosáhli dlouhodobých udržitelných výsledků, je lepší postupovat krok po kroku a zlepšovat se o 1% každý den. Výsledky se sice nedostaví hned, ale cílem je si malé změny časem zažít, tím se tak stanou součástí naší identity a nám bude přirozené je neměnit.

Lidé se často také zaměřují na cíle - chceme zhubnout 10 kg, toužíme po úspěchu a vyznamenáních. Dosažení cíle ale pro mnoho z nás může představovat jen pomíjiví okamžik. Dosáhneme ho, chvíli se budeme z úspěchu radovat, ale co pak? Lepší tak, než cíle je podle Jamese zaměřovat se na systém. Utvořit si systém a radovat se už po cestě z toho, jak nám to jde. Už to, že jsme se rozhodli vydat se na cestu k cíli je přeci skvělé. Pokud si dovolíme být šťastní, i když jsme zatím nedosáhli svých cílů, bude náš život spokojenější.

Místo stanovení cíle zkuste identifikovat podstatu člověka, který daného cíle dosáhne. Chcete například skončit s kouřením, pak vaše identita bude nekuřák. Chcete zhubnout 10 kg? Pak možná vašim cílem je být sebevědomější zdravý člověk. Přesvědčte se, že tím člověk už na začátku vaší cesty jste, a z pohledu tohoto člověk každý den jednejte. Zdravý sebevědomý člověk určitě nevynechává oběd, aby večer vyjedl ledničku. Nekuřák si nepůjde o polední pauze zapálit, ale třeba se projde parkem a uklidní se o každodenních starostí.

Pokud budete o své identitě přesvědčeni, budete snadněji odolávat pokušení. Je např. rozdíl v tom, že pokud budete přesvědčeni o tom, že nesmíte po obědě kus dortu, protože hubnete, pak jste vlastně proti sobě, protože po dortu toužíte. Pokud ale budete přesvědčeni, že jste zdravý sebevědomý člověk, pak asertivně řeknete: Ne, děkuji. Měl jsem oběd a nechci se přejídat, to zdravý člověk nedělá. Budete v souladu se svou identitou.

Každý návyk se skládá ze čtyř částí, a to podnět, touhy, reakce a odměny. Nové návyky lze spojit s těmi současnými nebo si najít nějaký podnět, který bude s ním bude svázán. Důležité je stanovit si přesný čas nebo podnět, kdy chcete nový návyk dělat (např. každé úterý a čtvrtek v 17 hod si půjdu zaběhat apod.).

K tomu, abychom po novém návyku toužili, musí nám přinášet požitek. Často děláme špatné návyky, protože nám přináší rychlou odměnu, ale dlouhodobé problémy (neefektivita, špatný vliv na zdraví, psychiku apod.). Proto si musíme spojit nový návyk s něčím příjemným (voňavý šampon po tréninku, nové cvičební oblečení, 10 min na sociálních sítích po jisté době soustředění apod.).

Udělejte si to jednodušší. Není potřeba, abyste hned začali vyvařovat zdravě a chodit každý den běhat. Najděte si nejbližší restauraci, kde vaří zdravě a vyváženě a klidně choďte pro jídlo tam. Každý den si oblečte pohodlné oblečení, dejte si sluchátka do uší a klidně se běžte jen projít na 20 minut. Časem můžete začít hledat inspiraci na internetu a postupně třeba o víkendu, zkusit uvařit něco zdravého i doma. Až se půjdete projít po 30., pak vás možná napadne přejít po rovince do mírného poklusu. Není důležité, aby vše bylo perfektní hned, ale abyste si zažili návyk.

Buďte architekti svého prostředí. Především, co se týká zlozvyků, je důležité uzpůsobit si prostředí v náš prospěch. Odkliďte z dosahu věci, které nechcete používat (pamlsky na horní poličku, mobil do vedlejší místnosti, pokud chcete v klidu pracovat apod.). Naopak dělejte si přípravu pro své návyky. Mějte knihu vedle postele, pokud chcete každý den pravidelně číst, nachystejte si krabičku do práce, pokud chcete zdravěji jíst apod. Pomůže nám také začlenit se do společnosti, kde naše nová identita je přijímána jako normální. Např. zapojte se do FB skupiny, která se věnuje vašemu novému návyky. Všichni cvičí, jedí zdravě, čtou, běhají, pak i vám přijde normální nový návyk dělat. Také se zapojujte do skupin, kde lidé nepraktikují váš starý zlozvyk (nekouří, nepijou alkohol, nehrají videohry, nesledují televizi, ...). Najdete u nich motivaci, co jiného může člověk dělat místo svého zlozvyku.

Zjistěte podstatu svých zlozvyků. Přijdete večer domů a po večeři do sebe nacpete pytlík brambůrek? Proč? Je vám smutno? Jste unaveni? Potřebujete vypnout? Nahraďte starý zlozvyk novými návyky. Po večeři si dejte horkou vanu, sedněte si do křesla, uvařte si čaj a relaxujte u knížky nebo poslechem zajímavého podcastu. Zjistěte podstatu svých zlozvyků a naučte se s nimi pracovat.

Jedním z prostředků, jak lze sledovat váš úspěch je habit tracker (návykový záznamník). Díky němu získáte přehled o tom, jak se vám dařilo nový zvyk dodržovat nebo naopak zlozvyk nedělat. Člověk se učí, a tak se mu občas něco nepovede. Díky návykovému záznamníku ale uvidíte svoje zlepšení. Třeba se nedříve dokopete vyjít na procházku jen jednou týdně, po měsíci dvakrát týden, ale pamatujte si, že každý krok v před, zlepšení o jediné procento se počítá.

Tak co, navnadila jsem vás začít dodržovat nějaké návyky nebo jsem vás inspirovala skoncovat s vašimi špatnými zlozvyky? Pokud vás recenze zaujala, pak knížku doporučuju koupit všemi deseti. Investice se vám určitě vyplatí. Knížka je velmi čtivá, návodná a obsahuje spoustu praktických příkladů. Tak už pište Ježíškovi.