Celulitida - Jak se jí zbavit?

26.08.2020

Celulitida se týká spousty žen. Ne příliš hezká kůže se objevuje nejčastěji na stehnech a pažích. Je důležité si uvědomit, že se není za co stydět. I když vaše kůže nevypadá ideálně, není proč kvůli tomu nenosit kraťasy. Kdyby se za celulitidu styděl každý, pak by 80% žen nenosilo v létě krátké sukýnky ani plavky.

Ať se to nezdá, tak celulitida je spíše kosmetický problém, který může být projevem různých zdravotních problémů - špatné funkce lymfatického systému, problémy s odváděním odpadních látek, nebo problémy s žilním systémem. Na vznik celulitidy se podílí především výkyvy hladiny estrogenu (hormonální antikoncepce), špatný životní styl, nedostatek pohybu a také genetika. 

Celulitida vzniká v důsledku ukládání tuku do tukových buněk a zadržování vody v těle. Dochází k snížení průtoku krve a lymfy a tvoří se tak pomerančová kůra.  

Důležitá je především změna životního stylu, která by měla být dlouhodobá a nejen nějaká krátkodobá změna týkající se především stravování, zvýšení pohybové aktivity a pravidelné masáže.

Stravování

Co se týká stravování, pak bychom se měli vyhnout všem potravinám, které přispívají zadržování vody v těle. Zkuste si dát pozor především na :

  • produkty obsahující nadměrné množství soli, konzervantů (brambůrky, konzervované potraviny, uzeniny, dochucovadla),
  • nadměrnou konzumaci potravin obsahující jednoduché cukry (koláče, sladkosti, ...) 
  • nadměrnou konzumaci živočišných tuků (sádlo, paštiky, uzeniny, ...), a
  • pití nadměrného množství kávy a alkoholu.

Naopak do svého jídelníčku zařaďte potraviny obsahující:

  • kvalitní rostlinné tuky a zdroje omega-3 mastných kyselin (vlašské ořechy, chia semínka, avokádo, sardinky...),
  • draslík a hořčík napomáhající odvádění vody z těla (banány, meloun, brambory, listová zelenina, avokádo, sušené meruňky...),
  • lecitin, který napomáhá pružnosti pokožky,
  • antioxidanty a vlákninu, které pomáhají odvádět toxické  a odpadní látky z těla (bobulovité plody, celozrnné pečivo, vločky),
  • vodu (okurky, meloun, rajčata, ...),

dále pak proti celulitidě pomáhá rutin (pohanka), vitamín C (pomeranče, citrony,... ), kyselina listová (špenát, kapusta, ...) a kapsaicin (chilli).

Pitný režim

Pitný režim je nepostradatelný pomocník v boji proti celulitidě. Dbejte na pravidelné pití vody a neslazených čajů, které preferujte před sladkými limonádami, slazenými čaji, slazenými minerálkami nebo džusy. Platí, že čím víc člověk pije, tím menší si tělo ukládá zásoby vody na "horší časy".

Co se týká bylinek, může vám pomoct kopřivový, pampeliškový nebo přesličkový čaj.

Pravidelný pohyb

Proti celulitidě vám pomůže také pravidelný pohyb. Pokud máte sedavé zaměstnání, pak zvažte pravidelné procházky během dne každé půl hodiny. Choďte kamkoliv to jde. Zařaďte pravidelnou pohybovou aktivitu aerobního charakteru několikrát týdně jako kolo, běh, rotoped nebo chůze, díky které rozproudíte krev a lymfu, čímž pomůže tělu odvést z těla toxické látky. Navíc v kombinaci se silovými tréninky se navíc zpevní vaše kůže, díky čemuž nebude pomerančová kůže tak viditelná.

Masáže

Také pravidelné lymfomasáže by vám mohly pomoct ve zlepšení stavu pomerančové kůry na vašich stehnech nebo pažích. Pokud je masáž odborně prováděna, pak dochází k rozproudění lymfy.  K odvodnění napomáhá a odvedení toxických látek prospívá i pravidelná návštěva sauny. Pokud byste si o saunování chtěli přečíst víc, pak doporučuji tento článek. Každopádně saunování a lymfomasáže berte jen jako doplněk k prevenci proti celulitidě. Samy osobě vám nepomůžou a je zbytečné utrácen za ně peníze, pokud nezměníte svůj celkový životní styl.