Trendy ve fitness v roce 2017

09.01.2017

Každý se obvykle věnuje sportu, který ho baví. Ale i svět fitness přichází s novými pomůckami a různými druhy sportů. Letos se do cvičení zapojí více technologie. Rok 2017 přinese více soustředění se na zdravotní aspekty sportu a věnování se nejen tělu, ale i duši.

Trendy ve fitness jsou o něco málo citelnější než ty ve výživě. Kdo by si nepamatovat vlnu zumby, intenzivních tréninků (Jillian Michaels, Shaun T) nebo crossfitu? Všechny tyto trendy si vždy získaly masu fanoušků, které u nich zůstaly ve velké míře doposud a staly součástí jejich životního stylu. Co přinese tedy rok 2017 do světa fitness?

Nositelná technologie

Asi největším tahákem v oblasti v roce 2017 bude nositelná technologie. Už v rámci tipů na dárky pod stromečkem jsem se o tomto tématu zmiňovala. Populární budou krokoměry nebo hodiny měřící tep. Největším trendem budou především fitness náramky, které monitorují, kolik kalorií jste spálili, jaká byla vaše tepová frekvence, počet ujitých kroků a dokonce dokáží i monitorovat váš spánek.

HIIT

HIIT cvičení bude základem tréninků i v roce 2017. Stále bude převládat vysoce intenzivní cvičení před dlouho trvající sportovní aktivitou. HIIT tréninky v sobě totiž propojují jak kardio, tak i silový trénink, takže jsou skvělým prostředkem k shození nadbytečných kil a vytvarování postavy s minimálním požadavkem na čas.

Cvičení pro zdraví

Cvičení už nebude pouhý prostředek pro zlepšení postavy a zlepšení fyzické zdatnosti, ale také prostředek pro zlepšení vlastního zdraví. Ne nadarmo se říká: Cvičením ke zdraví. Pravidelná sportovní aktivita vám může pomoct zlepšit vaši náladu, kvalitu spánku, snížit riziko srdečního onemocnění, vysokého krevního tlaku, zácpy, otoků nohou, zvýšíte svou imunitu a mnohem víc. Sport má pozitivní účinky i na běžný život člověka. Působí preventivně proti stereotypu sezení a člověk je navíc flexibilnější a výkonnější.

Megaformer

Zdají se vám lekce pilates málo intenzivní, ale rádi byste vytvarovali svou postavu? Právě pro vás bude v roce 2017 určen Megaformer. Jedná se o přístroj, na kterém si během zhruba 40 minut posílíte celé své tělo. Cvičení je sice velmi náročné, jelikož přístroj vám přidá zátěž u provádění jednotlivých cviků, takže budete potřebovat více síly, než při cvičení s vlastní váhou, ale výsledky budou určitě stát za to.

Cvičení ve vodě

Řekněme si pravdu. Většina HIIT tréninku zatěžuje ve velké míře klouby a tak ne každému takový trénink vyhovuje nebo končí se zraněním. Právě proto se v roce 2017 dostane do popředí cvičení ve vodě, které naopak tuto zátěž snižuje. Nic snadného ale nečekejte, jelikož voda přináší odpor, díky kterému bude sprint nebo běh o dost náročnější než jeho klasická varianta na suchu.

Boxování

Každý rok s sebou přináší i oprašování nějakých starých trendů. Tím bude v roce 2017 box. Boxování si získá své příznivce ještě víc v roce 2017, než tomu bylo minulý rok, a to nejen mezi muži, ale především ženami. Oproti klasickému boxování však půjde spíše o nekontaktní cvičení, při kterém zapojíte celé své tělo. Pokud se vám budete chtít zrovna do tělocvičny, můžete se těšit i na řadu cvičebních programů, které budou obsahovat cviky s boxováním (Turbofire).

Dance cardio

Klasické kardio cvičení už netáhne tolik pozornosti, a tak je zapotřebí ho udělat zábavnější. Kardio cvičení tak bude jedna velká party plná zábavy, která vám dá pořádně do těla a která bude v sobě spojovat jak kardio cvičení, tak i silový trénink. Tak se pojďte protančit k lepší postavě!

Bear-Crawling

Svět fitness se neustále vyvíjí. Dříve byly základem klasické sedy-lehy, u kterých si člověk obvykle při nesprávném provedení ničil krční páteř. V posledních letech se často objevovaly cviky založené na vzporu na rukou - tzv. prkno. Cvikem roku 2017 bude "medvědí lezení". Tak hezky pěkně na čtyři s koleny zvednutými lehce nad zem a kupředu! Při tomto cviku zapojíte svaly na rukou, na nohou i celý trup. Tento cvik je navíc náročnější než klasické prkno.

Hybridní trénink

Chtěli byste shodit nějaké to nadbytečné kilo, ale rádi byste zapracovali i na vybudování svalové hmoty? K tomu budou v roce 2017 sloužit tzv. hybridní tréninky, které budou kombinovat několik druhů tréninku do jednoho - např. jógu, boxování a pilates do jednoho 45-minutového tréninku. Důvodem je snížení možnosti zranění v důsledku provádění jednoho cviku znovu a znovu. Navíc takové hodiny budou zábavnější, rozmanitější a zapojíte při nich svaly s použitím různých náčiní a v různé formě.

Aplikace pro cvičení a online tréninky

S vývojem techniky přichází i větší zapojení mobilních aplikací do sportovních aktivit. Pomocí aplikací si budete monitorovat svůj energetický příjem a výdej energie při cvičení. Naučíte se nové zvyky (například pravidelně jíst a cvičit) a zbavíte se svých zlozvyků. V roce 2017 si svou oblibu získají aplikace, které budou nabízet video tréninky, takže si budete moct přímo doma zacvičit s trenérem a vybrat si lekci, na kterou máte zrovna náladu. V nabídce budou i různé sociální aplikace vyhledávacíjí nejbližší místa pro sport a pomahající najít si parťáka na cvičení. Čím dál větší zájem bude i o cvičení podle online videa. Už není potřeba se přesouvat do tělocvičny. Stačí si vyhledat lekci, obléknout se, v pohodlí svého domova si můžete s trenérem na živo zacvičit a mít pocit, že jste přímo v tělocvičně bez (pro mnohé nepříjemných) pohledů ostatních účastníků. FitFusion už například pořádá online streamované tréninky dokonce i s Jillian Michaeles. Znáte snad někoho, kdo by si s ní nechtěl zacvičit?

Vzdělaní a zkušení instruktoři

Stále více lidí bude spolupracovat s osobními tréninky. Lidé budou stále více oceňovat jejich rady a tipy určené přímo pro ně samotné. Jelikož existuje spousta instruktorů, bude kladen větší důraz na jejich vzdělání a zkušenosti. Zkušení trenéři vám nejen sestaví cvičební plán na míru, poradí vám s jídelníčkem, ale dokáží přizpůsobit zdravý režim vašemu náročnému dennímu režimu a individuálním potřebám. Jak už jsem zmínila výše, osobní trenéři už nebudou vyhledávání pouze lidmi, kteří nemají zrovna ideální postavu, ale i těmi, kteří dbají o své zdraví. A koučink nebude probíhat už jen osobně na individuálních lekcích, ale i pomocí streamingů a online rozhovorů.

Skupinový trénink

Lidé často hledají tu správnou motivaci k tomu, aby se cvičením začali. Pro některé je tou motivací například cvičení v kolektivu. Skupinový trénink bude trendem roku 2017. Běh nebo boot campy budou tak zábavnější. Nejen vzdělaní instruktoři, ale i přátelé vám pomůžou ve snaze o pravidelnou sportovní aktivitu. Oceníte vzájemnou podporu a soutěživost. Díky ní se můžete vyhecovat k dosažení lepších výsledků.

Jóga

Kromě vysoce intenzivních tréninků se fitness bude soustředit také na mysl, jelikož odpočinek a uklidnění mysli má blahodárný účinek na celkové zdraví člověka. Jóga není ničím novým, ale pozitivní účinky pravidelného cvičení jógy jsou nepřehlédnutelné. Zatímco rok 2016 se soustředil na jógu z pohledu posílení středu těla a protažení, v roce 2017 bude jóga sloužit především pro zlepšení mentálního zdraví. Využívat se budou především její techniky dýchání.

Fitness programy pro starší

Jelikož se cvičení dostane do popředí i jako prostředek k zlepšení zdraví, zvýší se zájem o cvičení i ze strany starších lidí. Uvědomí si, že díky pravidelnému cvičení se můžou zbavit řady problémů. Jelikož však starší lidé obvykle nezvládnou to, co jejich mladší kolegové, budou vznikat programy a lekce zaměřené přímo na ně. Bude se jednat především o funkční trénink, který jim pomůže získat flexibilitu, udržet se v kondici, zlepšit si balance a mentální schopnosti, a tím zvládat lépe každodenní život. Jelikož sport slouží i jako prevence proti mnoha civilizačním chorobám, mohou si tímto lidé i prodloužit svůj život. Navíc díky skupinovým lekcím si budou starší lidé stále udržovat i svůj společenský život.

Tak co, zaujat vás nějaký z výše uvedených trendů? Uvažujete o koupi fitness náramku, najmutí si osobního trenéra nebo chození na lekce jógy? Napište mi do komentářů, jaké trend vás nadchnul.