Co jsem dnes jedla (5. díl) - pátek

22.10.2016

Je tady poslední ze série inspirativních jídelníčků. Touto sérií jsem vám chtěla ukázat, že zdravý jídelníček nemusí být nudný a přitom jeho příprava nemusí zabrat spoustu času. Navíc není nutné používat žádné speciální potraviny. Snažila jsem se využívat sezónní suroviny a základní potraviny, které má obvykle každý doma.

V jídelníčku na dnešní den najdete pomazánku, kterou jsem vám představila už ve středečním jídelníčku, takže pokud si jí budete chtít připravit, tak se můžete podívat zde. Pomazánka vám vydrží v lednici několik dní. Jelikož je brokolice vařená, po čase pustí trochu vody, ale to není na závadu, stačí jí jen znovu promíchat.

Snídani, kterou jsem si tento den připravila, mám velmi ráda, a i když mi zabere trochu více času než příprava kaše, pravidelně si jí teď připravuji. Výhodou je, že den předem si můžete připravit tvarohový krém a navážit sypkou směs (mouku, skořici, kypřící prášek, sůl). Ráno jen připravíte těstíčko a během pár minut máte připravenou přímo královskou snídani.

V poslední době si také často připravuji smoothie. Ne vždy mám čas na svačinu a navíc jeho příprava zabere jen chvilku. Pokud hledáte lehkou svačinu, smoothie je skvělou volbou. Navíc můžete každý den měnit ingredience, ze kterých si ho připravíte. Použijte mléko, jogurt, kefír nebo acidofilní mléko a přidejte libovolné ovoce nebo zeleninu. Pak stačí už jen vše rozmixovovat a nalít do uzavíratelné sklenice, abyste si mohli smoothie vzít kdekoliv s sebou. Já například využívám sklenici od džemu, do které se mi vleze přesně jedna porce.

Přípravě večeře obvykle příliš času nevěnuji a spoléhám obvykle na to, že si vezmu kus pečiva a k tomu něco, co zrovna najdu v lednici. Tento den jsem tam našla Lučinu a šunku. Šunku vybírejte kvalitní, nejlépe takovou, která má minimálně 90% masa. Jelikož mám na oběd spoustu zeleninu, obvykle jí už na večeři nezařazuji, i když by to bylo vhodné.

Pátý jídelníček, který vám představím má:

  • Energie: 4 870kJ (7 580kJ s obědem)
  • Bílkoviny: 59g (83g s obědem)
  • Sacharidy: 158g (229g sacharidů)
  • Tuky: 34g (64g s obědem)

Oběd každý z nás řeší jiným způsobem. Někdo si nosí krabičky z domu, někdo má v práci kantýnu a jiný zas řeší oběd v bistru nebo restauraci. Já chodím na meníčka, proto je tady uvádět nebudu. Oběd by měl být tvořen asi 30% denního energetického příjmu, což mi zhruba vychází.

Snídaně (1 744 kJ)

 

celozrnná mouka žitná

30g

cukr

7g

mléko polotučné

100ml

skořice

3g

sůl

špetka

vejce 1ks
kypřící prášek 3g
banán 60g
tvaroh měkký 50g 
jogurt bílý  10g
med 7g

Dopolední svačina (681 kJ)

 

kiwi

100g

kefír

200g

med

5g

Oběd (2 710 kJ)

 

Menu

 

Odpolední svačina (707 kJ)

 

brokolice vařená

100g

Gervais Originál

20g

sójová omáčka

3g

křehké plátky

4ks

Večeře (1738 kJ)

 

pšenično žitná bageta

90g

šunka vepřová 95%

70g

Lučina

24g