Co jsem dnes jedla - šetřící dieta (4. díl)

11.02.2017

Dnešní jídelníček je další ukázkou toho, že pokud věnujete přípravě jídla trochu času, tak si můžete připravit chutné a zároveň lehce stravitelné jídlo, které vás nejen zasytí, ale nezatíží tolik zažívací systém. Ale abyste si nemysleli, že musíte každý den strávit hodiny v kuchyni, dnešní jídelníček je příkladem toho, že při přípravě si můžete připravit několik porcí a konzumovat je v průběhu týdne.

Na snídani jsem si dnes připravila polentu s hruškou. Hrušku jsem povařila, aby byla lépe stravitelná. Pokud by měl někdo problém, může jí i oloupat. Slupka dělá při trávicích potížích také často problém. Polenta je často instantní, takže jí stačí zalít mlékem a vodou a nechat odstát. Já i instantní kaše vždy ještě chvíli povařím, aby byly hustější.

Dopolední svačinu si můžete připravit dopředu. Zapečená jablka s tvarohem můžete zapéct, nechte zchladnout a dejte do lednice. Více než tři dny bych je ale neskladovala. Když si pak svačinu budete chtít připravit, udělejte sníh s bílků a nechte dopéct v troubě.

Co se týká skladování oběda na delší dobu, tak karbanátky můžete strčit bez problémů do ledničky. Co se týká dýňového pyré, tak spíše než skladovat již připravené pyré v lednici, raději si uvařte dýni do zásoby a večer před tím, než budete chtít oběd jíst, si pyré rozmixujte.

Dnešní odpolední svačinu mám velmi ráda. Ze zákusků jsem si vždycky vybírala spíše krémové, než buchtové, takže se není čemu divit, že mým nejoblíbenějším zákuskem je tiramisu. Proto jsem se rozhodla připravit si dnes jeho lehčí variantu. Piškoty jsem namočila do kávy a pak jsem je navrstvila do dózičky společně s krémem z ricotty a jogurtu. Přes noc se dezert hezky odležel, takže jsem si na něm odpoledne opravdu pochutnala a vůbec mi nepřišlo, že mu něco chybí.

Domů chodím z práce obvykle na večeři, takže si s její přípravou příliš hlavu nelámu. Obvykle si vezmu pečivo a něco z toho, co zrovna najdu v ledničce. Dneska jsem tam našla tvarohovou pomazánku, ale samozřejmě si můžete připravit i domácí verzi.

  • Energie: 6 811kJ
  • Bílkoviny: 107g
  • Sacharidy: 240g
  • Tuky: 26g

Snídaně (1 860 kJ)

 

polenta instatní

80g

polotučné mléko

150ml

med

10g

hruška 100g

Dopolední svačina (840 kJ)

 

jablko

100g

tvaroh odtučněný

125g

cukr

10g

vaječný bílek 40g

Oběd (1 618 kJ)

 

kuřecí prsa syrová

150g
celer 30g
mrkev 30g
dýně Hokkaido 200g
vejce 1/2 ks
mléko polotučné 50g
houska 25g
balzamikový ocet 1 lžička
sůl, pepř, bylinky, koření  

Odpolední svačina (869 kJ)

 

ricotta

50g

bílý jogurt

40g

piškoty

20g

med 7g

Večeře (1 608 kJ)

 

dalamánek

90g

svačinka zeleninový tvaroh Milko

120g

Lučina linie 30g