Cvičební programy: Cindy Crawford (2. díl)

06.08.2014

S domácím cvičením se dá začít v jakémkoliv věku a s jakoukoliv kondicí. Na úvod vám může být vhodným pomocníkem cvičební program Cindy Crawford. Od doby, kdy se tento program dostal na svět, již uběhla řada let a fitness se v mnoha ohledech posunul směrem kupředu. Cindy Crawford vám však může poskytnout základ, díky němuž opět posílíte svaly a zformujete si svou postavu.

Cindy Crawford, americká supermodelka, která se stále může pyšnit bezchybnou postavou, vytvořila s pomocí italského osobního trenéra Radu Teodoresca sérii cvičebních videí. Cílovou skupinou jsou převážně ženy, které mohou cvičit v klidu svého vlastního domova. Postačí mít u sebe jen podložku, židli, dvě kilové činky a dostatek prostoru. Tréninky můžete různě střídat podle vlastní fantazie a chuti nebo cvičit v kombinaci s jinými sportovními aktivitami. Je však vhodné udělat si jednou za tři až čtyři dny odpočinkový den, aby měly svaly čas na regeneraci.

Nutno podotknout, že vydání těchto cvičebních programů se datuje do roku 1993. Od té doby se mnohé věci ve fitness změnily. Přišly nové techniky, nové cviky, ale dřepy a kliky i nadále zůstávají stejně účinným prostředkem pro tvarování postavy, takže není třeba mít předsudky vůči jejím postupům. Také výběr doprovodné hudby nemusí každému sedět, ale jistě to není zásadní vada na jinak kvalitním cvičebním programu.

Cvičení se Cindy Crawford bych doporučila především začátečníkům nebo jedincům, kteří chtějí po dlouhé pauze opět začít cvičit (např. čerstvé maminky). Ne, že by videa nebyla až tak náročná, ale ve srovnání s programy od Shauna T nebo Jillian Michaels je intenzita cvičení o úroveň nižší. Ze začátku se vám může zdát, že ani toto cvičení nebudete zvládat, ale díky pravidelnosti si znovu vybudujete svalovou oporu a s každým dnem se budete zlepšovat, cítit se lépe a budete o krok blíže k lepší postavě. Myslím, že není třeba zmiňovat, že nepostradatelnou součástí je rovněž adekvátní jídelníček, jinak by čas strávený cvičením mohl přijít v niveč.

Formuj své tělo

Prvním ze série tréninků je video s názvem Formuj své tělo. Skládá se ze tří částí. První části jsou přibližně 43 a 38 minut dlouhé tréninky. Skládají se z úvodního protažení, posilovacích cviků, u kterých zapojíte celé své tělo, a ze závěrečného protažení. Budete potřebovat pouze podložku, činky, židli a také dostatek místa. Ten vám jistě přijde vhod při kmitání nohou.

Každý cvik se provádí s určitým počtem opakování. Mezi sériemi jsou krátké pauzy na oddych. Cindy během cvičení vydatně doplňuje tekutiny, což je potřeba, ale myslím si, že rozhodně ne v takové míře. Jinak by se vám mohlo stát, že při provádění posilovacích cviků na břicho by vám nemuselo být nejlépe.

Dalším negativem je doprovodné povídání, není ho totiž mnoho, a proto musíte více sledovat video, abyste věděli, co právě cvičí. Také tempo některých cviků je podle mého názoru trochu v kontrastu s kvalitou jeho provádění. Nejdříve je tedy dobré zaměřit se na to, abyste cviky prováděli správně, a když už budete zvládat techniku, tak můžete pomalu zrychlovat. Velkou výhodou je však to, že při správném provádění cviků byste nemuseli příliš zatěžovat kolena nebo záda, jak tomu bývá u celé řady odlišných cvičebních programů. Poslední cvičení je jen 10 minut dlouhé a slouží pro dny, kdy si chcete odpočinout nebo nemáte dostatek času.

Další výzva

Další výzva bude další výzvou i pro vás. Je náročnější než Formuj své tělo a pestřejší. Budete opět potřebovat činky, podložku a židli. Základem už jsou nejen posilování cviky, ale i kardio. Je opět důležité soustředit se na správné provádění cviků a ne na rychlost. Po počátečním protažení následují série rozehřívajících kario cviků, jako je vykopávání, poskoky a výskoky prokládané krátkými pauzami. Další část je zaměřena na posílení svalů horní části těla, jako jsou ruce, břicho a záda. Pak už následuje jen závěrečné protažení. Celý trénink trvá hodinu, proto není vhodné ho provádět každý den, aby tělo mělo dostatek času na regeneraci.

Nová dimenze

Pokud jste čerstvou maminkou, jistě oceníte video s názvem Nová dimenze, které vzniklo v době, kdy plnila své mateřské povinnosti i samotná Cindy Crawford. I v tomto případě nebude potřeba příliš mnoho cvičebních pomůcek. Vystačíte si s krabičkou karet, židlí, podložkou na cvičení a činkami. Za cvičebním programem tentokrát stojí po boku Cindy Crawford osobní trenérka Kathy Kaehler, která mimo jiné spolupracovala i s Claudií Schiffer.

Podle stupně zátěže si můžete vybrat jedno ze tří cvičení. První je nejkratší a trvá přibližně 8 minut. Po dlouhé pauze není kam spěchat. Nejdříve je potřeba tělo dostatečně protáhnout a zjistit, jak na tom je. Teprve až si budete jista, že zvládnete větší zátěž, můžete pokročit k další části.

Druhý trénink je zaměřen na protažení svalů a posílení především svalů pánevního dna, nohou, břišních svalů, ale zabrat dostanou i paže. Součástí jsou také kardio cviky. Cvičení trvá 25 minut, což na začátek po delší cvičební pauze zcela postačí.

Třetí z tréninků je zhruba o deset minut delší. Při něm se již více zapotíte, obsahuje totiž větší množství kardio cviků, které vás naučí zkoordinovat zároveň ruce i nohy. Opomenuty však nezůstanou ani svaly celého těla od paží až po lýtka, které zapojíte při provádění klasických cviků, jako jsou sedy lehy, dřepy či výpady. Díky nim si tak zformujete tělo, zlepšíte svou kondici a odpočinete si od každodenních starostí.

Jak již bylo v úvodu zmíněno. Cvičení Cindy Crawford je starší záležitostí. Není tak živé, pestré a pro některé ani tak efektivní jako tréninky jiných trenérů, může však posloužit jako dobrý odrazový můstek k náročnějším cvičebním programům.