Cvičební programy: Fit Fab Light (11. díl)

15.10.2018

Dneska jsem si pro vás připravila recenzi na nový cvičební program Fit Fab Light. Za tímto projektem stojí především autorka blogu Fit & Fabulous Andy Pavelcová. Ta je současně autorkou programu Fit Fab Strong, který jsem už měla možnost sama vyzkoušet. Fit Fab Strong je první kvalitní fitness program, který v ČR vznikl a je k dispozici zdarma. A protože se mi její program líbil, zajímalo mě, jaká bude její novinka.

Program Fit Fab Light je v podstatě taková lehčí verze Fit Fab Strong, na kterou si můžete přečíst recenzi zde. Je určený pro začátečníky, ale je vhodný i pro cvičení v letních měsících, kdy je na kardio příliš horko nebo se u cvičení nechcete už více zapotit. Tento program je zcela zdarma, je kvalitně zpracovaný a zábavný. Program neobsahuje žádné hopsání, a tak ho můžou cvičit i ti, kteří mají nějaký problém s koleny.

Skládá se z 6 videí, z nichž každé trvá zhruba 20 minut. Jednotlivé tréninky jsou vedeny téměř vždy jinou slečnou instruktorkou. Stejně jako fitness program Fit Fab Light má i tento program dva plány cvičení. Jeden lehčí, u kterého vás čeká trénink třikrát do týdne, a jeden náročnější, kdy cvičíte každý den vyjma neděle. Ke cvičení vám postačí málo - podložka a pohodlné oblečení.

BOOTY LIGHT

Trénink Booty Light trvá 22 minut. Procvičíte si při něm hýžďové svaly a stehna. Nejprve se trochu rozehřejete během a podřepy. Pak vás čeká krátké protažení. Po krátké pauze už přejdete k samotnému tréninku.

Začnete cviky zaměřenými na zadek. V pozici kočky budete hmitat postupně levou a pak pravou nohou. Po krátké pauze přejdete do stoje. Další třetina cviků bude plná podřepů, ale pokud nechcete zatěžovat kolena, nemusíte jít až dolů. Dále vás čekají různé varianty výpadů. Vše ve volném tempu. Po krátké pauze přejdete k třetí sadě cviků, a to opět zaměřených na zadek. Cviky budete provádět v pozici kočky, vleže a planku. Pokud si nejste jistí, můžete provádět plank s koleny na zemi. Na závěr vás čeká protažení.

U tohoto tréninku se mi líbilo, že obsahoval zajímavé cviky, které neznám z jiných videí. Cvičení bylo zábavné, protože se střídaly cviky ve stoji a na zemi. Sama jsem si hezky procvičila zadek, jen by mezi jednotlivými cviky mohly být kratší pauzy.

ABS LIGHT

U tréninku Abs Light přijdou na řadu břišní svaly. Trénink trvá 20 minut a obsahuje opět zajímavé cviky.

Jako vždy se rozehřejete během. Pak následuje protažení. První sadu cviků budete provádět vleže. K dispozici vám budou i lehčí varianty cviků. Obvykle se jedná o hmity nohama a pažemi. Dále se přesunete do tzv. v-sedu a budete opět hmitat pažemi.

Pokud zvládnete první sadu, pak na vás čeká krátká přestávka. Další sada cviků je odpočinková. Přesunete se do stoje. Tady je většina cviků založená na stahování nohy k trupu, rotaci a úklonech. Nakonec budete boxovat do strany.

Po osvěžení se vrhnete na třetí sadu cviků, které budete provádět vleže. Zapojíte při nich hluboký stabilizační systém. U těchto cviků je vhodné dodržovat brániční dýchání a neodlepovat bedra od podložky. Nakonec budete provádět rotaci trupu vsedě.

Poslední sada cviků sestává z různých variant zkracovaček. A na závěr vás čeká už jen krátké protažení.

Slečna, která v tomto videu předcvičovala, mi byla velmi sympatická a její projev působil nejpřirozeněji ze všech. I tento trénink byl pro mě zajímavý, jen ne tak náročný, jak bych si přála a opět bych osobně preferovala méně přestávek. Ale pro začátečníka to byl určitě adekvátně namáhavý trénink.

PILATES LIGHT

Sama jsem už jednou lekci pilates absolvovala, a abych pravdu řekla, tak preferuji dynamičtější způsob cvičení. A tak jsem byla sama zvědavá, jak se mi bude tento trénink líbit. Je o něco kratší než ostatní. Trvá pouhých 16 minut, takže se hodí na okamžiky, kdy máte skutečně jen čtvrthodinku času, a přesto byste si rádi zacvičili.

Trénink byl pomalý, příjemný a určitě bych ho doporučila jako skvělý trénink na začátek dne. Při tomto typu cvičení se klade důraz především na střed těla. Charakterizovala bych ho asi jako protažení s lehkým posilováním. Nemine vás ani Andin oblíbený plank. Trénink je zakončen příjemným protažením. Co se týká instruktorky Andy, tak mi jen příliš neseděl její dynamický projev u tohoto jinak poklidného tréninku.

UPPER BODY LIGHT

U videa Upper Body Light přijde na řadu horní část těla. Nejprve vás čeká rozehřátí a protažení. Po krátké pauze půjdete na věc. Vezmete do rukou činky (nebo také ne v případě lehčí varianty) a budete provádět cviky na ramena, triceps a zádové svaly.

V další sadě cviků přejdete na zem. Vleže na břichu budete "plavat", zaklánět se nebo stahovat ruce dozadu. Pak přejdete do planku na boku a budete stahovat ruku pod sebe. Další cvik spočívá ve střídání pozice nízkého a vysokého planku. Po výdrži v planku vás čeká už jen závěrečné protažení.

Pro mě osobně nebylo cvičení tak náročné, a tak jsem zvolila těžší činky a hezky jsem si zaposilovala. Slečna byla sice co se slovního projevu lehce nejistá, ale byla velmi usměvavá a pozitivní, takže mě s ní trénink opravdu bavil.

LEGS LIGHT

Tento trénink stejně jako většina ostatních vám zabere 20 minut. Začíná jako vždy prohřátím a protažením. První sada cviků je prováděna ve stoji. Budete vytáčet koleno do strany a provádět pulzy v širokém dřepu, výpadu a ve výpadu do strany. Po krátké pauze přejdete do lehu na zádech a budete roznožovat a snožovat, natahovat a krčit nohy dopředu a dělat nůžky nohama. V další sadě cviků přejdete do planku na straně a budete stahovat bok k zemi. Dalším cvikem je snožování a roznožování nohou do stran. Dále budete provádět most. Trénink je ukončen jako vždy protažením.

Všechny cviky byly originální a u tréninku se nezapomínalo ani na vnitřní strany stehen. Byl o něco náročnější než ostatní, a proto pro mě zábavnější.

COFFEE JOGA LIGHT

Posledním videem, které na vás čeká je Coffee jóga. Celý trénink vám zabere 20 minut. Jak už z názvu vyplývá, budete potřebovat cvičební pomůcku, a to může být v závislosti na vašich preferencích káva, čaj nebo sklenička vína. Nejprve si protáhnete záda v tureckém sedu. Dále přejdete do pozice kočky, kde si opět protáhnete záda a zároveň si posílíte břišní svaly. Po ikonickém cviku pro Fit Fab programy planku, přejdete do lehu, abyste se mohli poprvé napít kávy.

Následovnou sérií cviků si protáhnete hýžďové svaly, které přišly na pořad dne v předešlém tréninku. Pak přejdete k protažení zad rotací a v pozici střelce a zároveň posílíte i břišní svaly. Ale abyste si nemysleli, čekají vás i kliky, a to jak klasické, tak i tricepsové. Nakonec si třemi cviky procvičíte i břišní svaly. Celý trénink je zakončen příjemným protažením páteře.

Trénink spojuje prvky protahovací a posilovací. Originální na něm je především zapojení šálku kávy. Je výborným tréninkem na začátek dne, kdy se potřebujete rozhýbat, tak i odpoledne, protože může být i tento trénink lehce náročný a hezky si posílí své tělo. Velmi se mi líbil příjemný a uklidňující hlas předcvičující slečny. 

Závěr

Celkově se mi tento program líbil o něco méně než program Fit Fab Strong. Ale věřím, že začátečníky jistě nadchne. Především v době, kdy nebudu mít moc času na cvičení, tento program ocením nebo v době, kdy se po dlouhé době budu vracet ke cvičení. Nejvíc mě zaujalo cvičení Coffee jóga, které teď pravidelně zařazuji každé ráno pro příjemný začátek dne.