Cvičební programy: Fit Fab Strongest (14. díl)

28.01.2020

Každý nový rok s sebou nese nová předsevzetí a přiznejte se, kolik z vás si dalo jako předsevzetí zhubnout, začít se pravidelně hýbat nebo být fit? Pro ty z vás, kteří si chcete dát pořádně do těla a zlepšit si svou fyzičku mám jeden tip. Pojďte zkusit nový cvičební program FitFab Strongest. Uvidíte, jestli se vám bude líbit a zda vás osloví natolik, že u něj zůstanete déle než jen v lednu tak, jak to s předsevzetím často bývá.

Ne všichni mají možnosti, čas nebo náladu pravidelně navštěvovat skupinové lekce nebo chodit do fitness centra. A pokud také patříte mezi ty, kteří preferují cvičení v pohodlí vlastního domova, nebo se vám prostě jen nechce utrácet za permanentku, tak právě pro vás je tu nový cvičební program FitFab Strongest.

Je to zatím nejnáročnější program, který Andy a její skupinka vytvořila. Jednotlivá videa jsou delší, náročnější, ale jako vždy platí, že k dispozici jsou vám i lehčí alternativy cviků, které můžete cvičit po celou dobu, nebo jen tehdy, když už nebudete moct. K dispozici je vám 6 videí o délce 40-50 minut. Takže pokud si nezvládnete ve své nabitém denním režimu najít čas na cvičení každý den, tak zkuste volnější variantu s 3 videi za týden. Pokud ale budete cvičit celý měsíc opravdu každý den, pak se výsledky velmi rychle dostaví.

Jen je potřeba ke cvičení také správně nastavit jídelníček, abyste při zvýšeném výdeji nezapomínali jíst a "nehubli" svaly. Takže žádné hladovky, ale dostatečný příjem, který vám dodá ke cvičení energii.

Výhodou tohoto programu je to, že je určen širokému spektru lidí. Ať už se chcete pravidelně 3x týdně hýbat, ale nechcete skákat a nemáte takovou kondičku, nebo jste aktivní sportovci a hledáte novou výzvu, všichni si to své v programu FitFab Strongest najdou. Videa jsou zaměřená na různé partie těla. Některé lekce obsahují více kardio cviků, díky kterým si zlepšíte kondičku a jiné jsou zas více protahovací nebo posilovací. Všechna videa obsahují navíc jak rozehřátí, tak úvodní a závěrečné protažení. Lekce jsou rozdělené pauzami, takže budete mít i dostatek času se napít a otřít pot z čela.

Stejně jako u ostatních programů FitFab vám k cvičení bude hrát živá hudba, která je místy příliš hlasitá a občas se mi zdá, že díky ní nejsou instrukce tak slyšitelné. Některé cviky se mi zdají také příliš technické náročné, ale o tom už víc u podobnější recenze jednotlivých lekcí. Co se týká instruktorek, tak Andy a její kolegyně jsou jako vždy usměvavé, plné energie a je vidět, že je to skutečně baví. Ke cvičení budete oproti jiným programům potřebovat nějaké náčiní jako jsou činky a cvičební gumička, ale v případě lehčí varianty se obejdete i bez nich nebo si je zkrátka můžete pořídit a uvidíte, že je v budoucnu u domácího cvičení znovu využijete.

ROCK Strongest

Tato lekce je zaměřená na horní část těla. Budete potřebovat činky, které si zvolte podle vlastních možností. Můžete použít i naplněné PET lahve nebo cvičit zcela bez nich. U rozehřátí se proběhnete, poskáčeme a hlavně rozehřejeme paže. Čeká i oblíbený plank. Po rozehřátí se protáhneme.

První série obsahuje 8 cviků. Každý budete provádět vždy po dobu 50s. Budete zvedat činky do předpažení, provádět kliky s poskokem do roznožení, stahovat činky za hlavu, přecházet z planku do medvěda, zvedat činky do strany, pokládat činky v leže za hlavu, procvičovat předloktí a dělat tricepsové kliky. Líbilo se mi, že série procvičovala všechny svaly na pažích. Byla tak akorát náročná a bavila mě.

Ve druhé sérii se zaměříme na střed těla. Čekají vás zkracovačky, šikmé sedy lehy v kombinaci s mostem, cviky v planku, rotace v sedě a zvedání nohou v leže. Cvičení mě docela bavilo, i když je potřeba, abyste cviky prováděly se správnou technikou, aby vás nebolely záda.

V poslední sérii se zaměříme na záda. Budete potřebovat opět činky. Budete stahovat ruce v předklonu, v planku, zapažovat ruce v předklonu a stahovat lopatky v leže na břiše. Série je náročná podle toho, jakou váhu činek si zvolíte. Série není tak pestrá jako ty předešlé, protože se cviky dvakrát opakují.

Celá lekce se mi líbila. Byla čistě posilovací a byla zacílena na opravdu všechny svaly horní části těla. Na závěr vás čeká opět protažení.

MOVE Strongest

Tento trénink je nejkratší ze všech. Má 41 minut. Na úvod se rozehřejeme. Rozehřátí mě bavilo, i když se mi některé pohyby byly z aerobiku, který opravdu nemusím. Po krátkém protažení to rozjedeme. Je pravda, že Andy na začátku varovala, že taneční pohyby potřebují čas na zacvičení, a že hned na první lekci vše chytnete a s tím naprosto souhlasím. Musím se přiznat, že jsem ale takovou trpělivost se sebou neměla a tuto lekci jsem kvůli pro mě zvláštních tanečních pohybů nedokončila. Nejvíc se mi na dnešní lekci líbila hudba, protože lekce byla doprovázena mimo jiné i housličkami.

První série se mi nezdála tak náročná, ale musím říct, že pohyby pro mě byly hodně nepřirozené a asi bych se příště k této sérii příliš nechtěla vracet. Ale třeba vás to chytne víc. Čekají vás poskoky, úkroky, zášlapy, mávání rukama a další pohyby.

Po krátké přestávce půjdeme na druhou sadu. Ta je věnovaná port de bras. Měla být nejjednodušší. Byla příjemná, ale velmi jednoduchá. Až v druhé části jsem rozeznala prvky z port de bras, které pro mě přirozenější, protože základy baletu znám.

Třetí sada cviků pro mě byla asi nejzábavnější. Vezmete si do ruky vařečky (nebo jiné paličky) a budete s nimi máchat o sto šest. Je to velmi dynamické cvičení, při kterém se vám jistě zvýší tepová frekvence. Kromě bubnování paličkami budete poskakovat, dělat podřepy a posílíte si i břišní svaly. S takovým typem cvičení vás posilování břišních svalů bude rozhodně bavit.

HOLD Strongest

Lekce HOLD Strongest se mi opravdu líbila. Jedná se o lekci power jógy, takže je to jedna z klidnější lekcí. Nejprve vás čeká protažení. Pak už se lehce prošlapováním rozehřejeme a půjdem na to. Čekají vás dřepy, cviky v planku, pozdrav slunce, a jiné cviky. Lekce je zaměřená na všechny svaly, ale zapojíte při ní především střed těla. Tomu je věnovaná pozornost především v závěru lekce. A nakonec vás čeká protažení.

Tento trénink byl kombinací protažení a posílení. Nemusíte se bát žádného poskakování, ale čekají vás plynulé přechody do jednotlivých pozic a pokud budete potřebovat, jsou vám k dispozici i lehčí varianty cviků. Lekce je opět doprovázena houslemi.

SPORT Strongest

Dnešní trénink je inspirovaný různými sporty. Budete na něj potřebovat asi 42 minut. A pro ty, kteří nechtějí skákat, je připravena i lehčí varianta. Nejprve se rozehřejeme. Čeká vás nekonečný běh na místě prokládaný různými poskoky, angličáky a skoky v planku.

Po protažení se dáme na první sadu cviků. Ta je inspirovaná basketem. Čekají vás cviky na posílení spodní části těla - zvedání nohy do strany, driblování s dřepy, výpad s driblováním a poskoky s dřepy. Tato sada se mi líbila, protože kombinovala posilování a kardio. Všechny cviky si ještě jednou odcvičíte.

Druhá sada cviků je inspirována plaváním. Zapojíte při ní svaly celého těla. Budeme dělat přeskoky v planku, klik a střecha, skoky ve výpadu, plank, přechody z planku do střechy a cviky na břiše. Série byla dost náročná, ale zábavná. Dala mi docela zabrat.

Poslední sada cviků je inspirovaná fotbalem. Je dynamická, zábavná a obsahuje spoustu kardio cviků jako pohyb ze strany na stranu, běh v planku, výpady, skoky do výpadů, přechod v mědvědovi, poskok na jedné noze, přenášení váhy do dřepu a nakonec běh na místě. Série cviků se mi velmi líbila. Cviky nebyly technicky náročné, ale daly zabrat. A nakonec se protáhneme.

BOYS Strongest

Dneska to bude něco pro chlapy. Nebojte, dnešní trénink s názvem BOYS Strongest zvládneme i my ženy. Trénink je dost technicky náročný. Tentokrát se Andy spolehla na svého trenéra, který připravil intervalový trénink zaměřený na ruce, nohy a střed těla. Každou sadu si vždy 3x zopakujete. Po 30s cvičení vás čeká vždy 10s pauza.

Na začátku vás čeká příjemná rozcvička, která tak akorát prohřeje svaly a připraví vás na trénink. Na začátku je potřeba se protáhnout. Po krátké pauze půjdeme na samotný trénink.

V první sérii se zaměříme na ruce. Čekají vás kliky na ramena, v planku, stahování gumičky a zvednutí se na loktech. Tato série se mi příliš nelíbila. Dva ze cviků byly technicky poměrně náročné a nepohodlné. Celkově ale nebyly cviky náročné a příliš jsem si do těla nedala.

Druhá série už byla podstatně zábavnější. Čekají vás cviky zaměřené na spodní část těla - dřepy, výskoky z kočky, výpady a nakonec most s expandérem.

Ve třetí sadě se zaměříme opět na ruce. Cviky mi opět přišly technicky náročnější, ale nebyly tak náročné co se týká síly. Budeme dělat kliky a přitahovat gumu.

Po krátké pauze nás čeká poslední sada cviků zaměřená na střed těla. Byla pro mě nenáročná, ale zábavná. Budeme provádět planky na všechny strany. Na závěr už se jen protáhneme.

Trénink byl celkově fajn, jen mi při něm vadilo, že hudba byla často hlasitější než hlas, takže musela Andy s trenérem buď křičet nebo je nebylo tak zřetelně slyšet. Celý trénink vám zabere 50 minut. Jedná se o nejdelší lekci z celého programu.

STAY Strongest

V lekci STAY Strongest vás čeká posilování spodní části těla a kardio. Na začátku se rozehřejeme. Rozehřátí mě bavilo. Budeme střídat poskoky nahoře a cviky v planku. Následně vás čeká příjemné protažení.

Po krátké pauze už půjdeme na samotný trénink. K dispozici vám je i lehčí varianty cviků bez skákání. V první sérii vás čeká kombinace kardia a posilování. Dřepy, výpady a cviky v leže na boku, při kterých dáme zabrat spodní části těla. Tato série se mi velmi líbila, protože se střídaly různé opakování jednotlivých cviků, a protože byla lekce dynamická. Po ní jsem zadek a stehna rozhodně cítila.

Druhá série je poměrně náročná. Čeká vás karidio. Budeme skákat do roznožení, v planku a do výpadu. Po této sérii se má tepová frekvence poměrně dost zvýšila. Dala mi docela hezky zabrat.

Poslední série je spíše posilovací. Zaměříme se na hýžďové svaly. Pokud by se vám cviky zdály málo náročné, vezměte si na pomoc cvičební gumičku a můžu vám slíbit, že cvičení budete další den rozhodně cítit. V pozici kočky budeme zanožovat s různým počtem opakování. A čekají nás také přechody z planku do dřepu.

Na závěr se hezky protáhneme. Celkově se mi tento trénink velmi líbil. Byl dynamický. Cviky byly tak akorát technicky náročné a celkově mi dal trénink zabrat, takže bych si ho zacvičila kdykoliv bych měla pocit, že si chci pořádně zacvičit. Líbilo se mi na něm, že kombinovat jak kardio, tak posilování.