Cvičební programy: Shaun T - Shaun Week: Insane Focus (8. díl)

22.10.2017

Protože BeachBody vytvořit službu Beachbody On Demand, dostali jeho "svěřenci" úkol - vytvořit nové programy, které by v sobě zahrnovaly krátké tréninky. A protože je Shaun T jedním z nich, vznikl nový program Shaun Week: Insane Focus, který jsem měla možnost vyzkoušet už i já.

Shaun Week: Insane Focus je cvičební program určený na týden, konkrétně na všech sedm dní a ne jen na pět, jak jsme zvyklí z jiných programu Shauna T. Existuje ale i modifikovaný rozvrh, podle kterého můžete prodloužit Shaun Week na celý měsíc. Jedinou nevýhodou je ale to, že si musíte dohledat jiné programy Shaun T, které jsou k němu potřeba, protože zahrnuje tréninky z různých programů. Já jsem si ale odzkoušela pouze základní Shaun Week.

Program je určený jak pro začátečníky, tak i pokročilé. Jeden z cvičících vždy ukazuje modifikace všech cviků tak, abyste nemuseli příliš skákat, nezatěžovali svá bedra a kolena. Musím říct, že obvykle obdivuji, s jakým nadšením a energií lidi demonstrující zjednodušenou variantu cvičí. Při ní budete oproti plné verze programu navíc potřebovat židli. Je lepší si ji opřít o zeď nebo skříň, aby vám neujela a vy jste mohli cvičit naplno.

Cvičení není až tak dlouhé a slouží především k tomu, aby lidi motivovalo k pravidelnému cvičení. Po týdnu příliš člověk výsledky nepozná. Tréninky jsou zaměřené na celé tělo. Během týdne dáte zabrat svalům na nohách, trupu, ale i rukou. Navíc většina tréninků zahrnuje jak kardio cvičení, tak i silový trénink. Jsem ráda, že se Shaun T rozhodl zapojit i jedno video s činkami, které je příjemný zpestřením programu.

Jak program proklamuje, uvidíte trénink na živo - žádná cenzura. Uvidíte tak Shauna, který málem zakopne o jednoho cvičícího, cvičící, který je Shaunem tak namotivovaný až si slete, co je následující cvik nebo Shauna T s plným nosem (Dig Deeper). Nechybí ani motivační proslovy Shaun T blízko u kamery, kdy můžete lehce postřehnout, že ostatní cvičící místo usilovného cvičení se pouze válejí po podlaze a nabírají dech.

Co se týká náročnosti trénink, tak by měla být vyšší než u programu T25 a menší než u Insanity Max:30. Podle mého názoru je program lehce nevyrovnaný. Nedrží si stejnou náročnost u všech tréninků, což je trochu škoda. Některé tréninky (Insane Basics, Speed 4.0, Insane Weights) se mi zdály málo náročné, některé se blíží spíše Insanity (Dig Deeper, Ripsanity).

K tréninku budete potřebovat podložku, ručník, vodu a jednodučky podle vašich možností. Já jsem cvičila s 3-kilovými činkami, ale rozhodně si vystačíte i s PET lahvemi naplněnými vodou, pokud doma nemáte činky žádné. A teď už k samotným videím.

Insane Basics

Jak už jsem před chvíli zmiňovala, nejedná se o nijak náročný trénink. Pokud jste ale delší dobu necvičili, pak vám tento trénink přijde určitě vhod, protože se díky němu zase hezky rozhýbete. Na začátku vás čekají tři kola cviků na rozehřátí. Po krátké pauze začnete se samotným tréninkem, při kterém zapojíte celé tělo. Každou sérii cviků opakujete s malou přestávkou třikrát. Pokaždé se zvýší obtížnost cviků. Díky tomu se naučíte lépe techniku jednotlivých cviků a postupně přidáváte na náročnosti. A když už nebudete moct, pak můžete přejít k modifikaci nebo zůstat u předchozí úrovně cviku. Nakonec vás čeká protažení.

Pro začátečníky a mírně pokročilé je to podle mě ideální trénink. Pro mě to bylo chvílemi až příliš snadné, a tak jsem si vymyslela vlastní modifikace nebo by se mi líbilo, kdybych ve třech kolech cvičila tu nejnáročnější variantu cviků, pak bych možná i ty časté přestávky uvítala.

Pure Cardio

Pure Cardio vám pomůže zvýšit váš tep. Trénink trvá 25 minut. Nejprve se rozehřejete a pak na vás čekají komplexní cviky, při kterých zapojíte celé své tělo. Trénink je navržen tak, že jsou všechny cviky prováděny ve stoje. Každý cvik budete provádět po dobu 1 minuty. Ale nebojte, čekají na vás i dvě krátké přestávky. Poslední 2.5 minuty jsou vyhrazené pro protažení.

A jak se mi Pure Cardio líbilo? Hodně. Je to přesně ten level, který program deklaruje - náročnější než T25 a přitom lehčí než Insanity. K tomuto tréninku se asi ještě párkrát vrátím. Narozdíl od včerejšího tréninku při něm nebylo tolik přestávek, a to mi vyhovovalo.

Insane Weights

Ve středu přijdou na řadu činky. Abych pravdu řekla, tak jsem z tohoto tréninku měla rozporuplné pocity. Nejprve jsem si říkala, že je skvělý nápad spojit kardio cvičení s posilováním s činkami, ale tento trénink mi až tak úplně nesedl.

Na začátku vás čekají opět tři kola kardio cviků na rozehřátí. Po krátké přestávce už do rukou vezmete činky. Při cvičení obvykle propojujete posilování rukou s činkami a cviky jako dřepy, výpad nebo angličák. Poslední cvik série vždy bez činek. Každou sérii opakujete třikrát a pak vás čeká krátká přestávka. Druhá série a závěrečná série se mi docela líbily. Ta druhá byla zaměřená především na ruce a ramena, se mi líbila. Byla víc statická. Poslední cvik bylo přeskakování z dřepu do dřepu bez použití činek. Při poslední budete postupně navyšovat počet opakování jednotlivých cviků.

Ale musím říct, že i když jsem si dávala pozor, tak především z první série mě bolela záda. Zdá se mi, že technická obtížnost některých cviků (zvedání se nahoru z planku do dřepu, plank a stahování ruky dozadu) je dost náročná na to, aby vše člověk uhlídal a neuškodil si. Takže pokud budete tento trénink zkoušet, tak dávejte pozor, ať jednotlivé cviky provádíte správně a když tak přejděte k jejich modifikacím.

25 Abs

Na čtvrtek si Shaun T připravil trénink zaměřený na trup. Nejprve vás čeká rozehřátí a po krátké pauze přejdete k samotnému tréninku.

Na tréninku se mi líbilo, že byl zaměřený skutečně na celý střed. Musím uznat, že trénink byl rozmanitý a Shaun T opět vymyslel spoustu nových a zajímavých cviků. Některé z nich se mi zdají jen trochu moc technicky náročné, ale možná to jen potřebuje trochu cviku, než se je člověk naučí. Jen je třeba držet stažené břicho, bedra při cvicích vleže pevně na podložce a dávat pozor na krční páteř.

Celkově mi přišel trénink zaměřený spíše na hluboké svaly kolem páteře, než na vyrýsování břišních svalů. Z tohoto pohledu se mi více líbily jeho 10-minutové tréninky, při kterých jsem opravdu cítila břicho. Mým oblíbeným je trénink Ab Attack z programu Insanity Max:30, při kterém vás bude břicho opravdu pálit. Příště třeba lépe zvládnu techniku cviků a potrápím břišní svaly víc.

Ripsanity

Shaun T má zřejmě dojem, že v pátek má člověk spoustu času a sil, a tak si pro nás připravil poměrně dlouhý trénink, a to navíc ještě posilovací. Takže činky do ruky a jdeme na to!

Na začátek je potřeba se opět rozehřát. A tak vás jako předešlé dny čeká 5 minut rozehřívacích cviků. K samotnému posilování si zvolte činky podle vašich možností. Někomu budou stačit dvě malé PET lahve s vodou, jiný má po ruce 1kg jednoručky. Já jsem to zvládla s 3kilovými činkami.

Trénink se mi celkově líbil. Musím říct, že jsem ocenila, že Shaun T do svého programu zařadil i činky, protože si myslím, že vám pomůžou rychleji zpevnit tělo a nabýt trochu víc svalové hmoty. Trénink je komplexní, což znamená, že posílíte svaly na rukou, nohou, tak i střed těla. Cviky se mi nezdály příliš technicky náročné, i když je opět potřeba si dávat pozor na techniku, abyste si neublížili.

I když vím, že během tréninku je dobré si dělat mezi jednotlivými sériemi pauzu, tak se díky nim trénink trochu táhl. Já bych mezi sériemi dala tak 15s a jela dál. Velmi se mi líbilo i kardio cvičení na konci tréninku, během kterého jsem ucítila, že jsem zapojila při posilování skutečně celé tělo.

Speed 4.0

I když obvykle v sobotu necvičím, tentokrát jsem udělala výjimku, protože v rozvrhu byl na řadě Speed 4.0. Jak už název vypovídá, mělo by se jednat o další level tréninku Speed. Strukturou se od ostatních Speed tréninků neliší. Zase vás čekají dvě série cviků, které budete pokaždé v menším časovém intervalu cvičit.

Pokud můžu z vlastního pohledu říct, tak první série je na úrovni Speed 2.0. Pro mě byla taková rozehřívací. První opakování druhé série mi dalo docela zabrat, takže jsem uvažovala, zda nebude těžší než Speed 3.0, ale nakonec nebyla. Celkově musím říct, že se mi Speed 4.0 nezdá až tak náročné, takže se nemusíte ničeho bát a určitě si tento trénink zacvičte.

Velmi se mi líbily cviky, které byly jiné než ty, které od Shaun T znám. Vymyslel spoustu nových modifikací a komplexních cviků, takže se k tomuto tréninku určitě budu vracet.

Dig Deeper

Nejlepší trénink vás čeká na konci týdne. Tento trénink je propojením kardia a posilování s vahou vlastního těla. Celý trénik má 25 minut. Nejprve vás čeká první rozehřívací série, kterou si třikrát zopakujete. Po krátké přestávce začnete s tréninkem naplno.

Trénink se skládá z 14 cviků, z nichž každý budete provádět po dobu 1 minuty. Na tomto tréninku se mi líbilo především to, že si člověk skutečně neodpočine a cvičí celých 14 minut v kuse, takže dá svému tělu skutečně zabrat. Po tomto tréninku ucítíte zadek, trup i ruce a především z vás po tréninku skutečně poteče pořádně pot.

Tento trénink bych jeho náročností zařadila do Insanity Max:30. A právě díky jeho náročnosti se k němu ráda vracím.