Cvičení pro těhotné v Brně

22.08.2022

Těhotenství se říká někdy také "jiný stav", a tak je potřeba k tomu také tak přistupovat. Některé maminky cítí, že musí zvolnit a už nemůžou cvičit tak jako před otěhotněním. Jiné zas potřebují posílit svaly a protáhnout se, aby je pak se zvětšujícím se bříškem nebolely kyčle nebo záda a připravily se na starání se o norozence po fyzické stránce. A právě proto většina center pro těhotné nabízí vhodné těhotenské cvičení.

V rámci svého těhotenství jsem vyzkoušela čtyři centra v Brně, která cvičení v těhotenství nabízí. Často se jedná o kurzy, které jsou vhodné pro nastávající maminky od 12. týdne těhotenství. A jelikož jsem sama měla zdravotní komplikace, které v 2. trimestru zcela vymizely, rozhodla jsem se cvičení pro těhotné vyzkoušet.

Pohyb v těhotenství je velmi důležitý. Je prevencí ochabnutí břišní stěny a pánevního dna po porodu, příznivě ovlivňuje vývoj plodu a celkově přispívá k lepší fyzické a psychické kondici. Cvičení také může napomoct tvorbě otoků nohou, výskytu křečových žil, a především pak bolesti zad.

Sama jsem byla v těhotenství velmi aktivní. Ale o tom se víc rozepíšu v některém z budoucích článků. Dnes se budu věnovat cvičení, které je vhodné i pro maminky, které se cvičení před otěhotněním nevěnovaly.

Gravid jógu v Yoga Brno

Jak už určitě víte, jsem lektorka jógy, a tak první věc, kterou jsem chtěla vyzkoušet, byla těhotenská jóga, tzv. gravid jóga. Navštívila jsem Yoga Brno, kde jsem už jednou byla na klasické lekci jógy. Zvolila jsem pobočku na Zábrdovické, kterou mám nejblíže. Pobočka má velmi moderní a dobře zařízené zázemí. Věci si můžete uzamknout do skříněk a po cvičení se můžete osprchovat. Prostory šaty jsou velkorysé. Před sálem je možné se pohodlně posadit a počkat na lekci v příjemném prostředí. K dispozici máte vodu a čaj.

V porovnání s velkorysou šatnou, je samotný sál stísněný. Kolem jógamatky člověk nemá příliš prostoru. Sál je využit opravdu na maximum. Podél jedné stěny je zrcadlo a podél druhé velká okna. V sále si můžete půjčit podložku, kvádr nebo polštář. My jsme při lekci využívaly podložky a polštář, aby se nám pohodlněji sedělo.

Jedná se o otevřenou lekci, na kterou se může přihlásit kdokoliv. Jedna lekce vás vyjde na 150Kč a trvá přesně hodinu. Bohužel jméno lektorky už si nevzpomínám, ale celkově mi nepřišla na první pohled příliš sympatická. Začaly jsme prodýcháváním. Pak jsme se různými jógovými pozicemi protáhly a zapojily svaly na těle. Lekce nebyla nijak náročná. Jen mi trochu vadily pozice hlavou dolů, které mi nebyly příjemné. Přechody mezi jednotlivými pozicemi byly pomalý a lekce byla poklidná.

Bohužel mě příliš nesedla. I když sama jógové lekce vedu, tak cvičit jógu hodinu je pro mě náročné - jedná se totiž o velmi pomalé cvičení, které mě prostě nebaví. Ale věřím, že jógová praxe je u většiny nastávajících maminek oblíbená. Líbilo se mi, že jsme zapojili i dýchání a hezky jsem se protáhla. Co se týká zrcadla, tak to je pro mě věčné téma. Někdo se raději soustředí více na sebe a nerad pozoruje v zrcadle, jak se jeho tělo s těhotenstvím mění. Jiný využívá zrcadlo pro kontrolu správného provedení cviků. To už záleží na vás, co preferujete. Jen jako nastávající maminka bych uvítala, kdybych měla kolem sebe více prostoru. Je to přeci jen "jiný stav", kdy se člověk nemusí cítit příliš komfortně a je příjemnější mít více osobního prostoru. A to, že mi jóga nesedla, beru tak trochu jako osobní preferenci. Třeba s jinou lektorkou by byla lekce příjemnější.

Centrum pro rodinu a sociální péči

Dále jsem vyzkoušela Cvičení pro těhotné, které nabízí Centrum pro rodinu a sociální péči. Centrum se nachází poblíž Šilingrova náměstí. Kurz si lze jednoduše předem zarezervovat online a zaplatit buď hotově nebo převodem. Vystaví vám také doklad pro pojišťovnu v případě, že byste chtěli cvičení proplatit pojišťovnou. To samozřejmě platí u všech recenzovaných center. Centrum se nachází ve staré budově. Dole na recepci je extrémně příjemná a milá paní, která vám dá veškeré informace a ráda vám s čímkoliv poradí. Dostanete čip, který vám umožní vstup do patra, kde se nachází sál. Čip pak odevzdáte přímo v sálu a ven už se dostanete bez problémů.

Lekce probíhají ve velmi prostorném sále se zrcadlem podél jedné stěny. V sále jsou i velká okna, která nabízí v letních měsících možnost dostatečného větrání a světla. Šatna je menší. K dispozici máte pouze židličky na odložení věcí. Pro rychlé převléknutí a pro 5 žen se dostačující.

Centrum nabízí ucelený kurz skládající se ze 4 lekcí. Jedna lekce vyjde na 120Kč a trvá 1 hodinu s tím, že lektorka obvykle rezervuje 10 min na převlečení. Na lekci je obvykle 5 maminek. Lektorkou je zkušená porodní asistentka Vendula Chaloupková. Je to velmi příjemná paní, která má empatická a vyzařuje z ní klid a pohoda.

Obsah lekcí byl. Nejprve jsme se protáhli jógovými pozicemi a pak jsme přešli na více posilovací cviky. Ke cvičení jsme používali overball nebo velký gymnastický míč. Cvičení není nijak náročné.

Cvičení v tomto centru se mi velmi líbilo. Byla to příjemná relaxace a protažení. Samozřejmě, že pro mě aktivní sportovkyni, nebyly posilovací cviky vůbec náročné, ale vyzkoušela jsem si aspoň několik nových cviků na posílení např. pánevního dna. Některé cviky jsem pak využila při vlastní lekci jógy.

Ocenila jsem uklidňující a empatický přístup lektorky. Po 4 lekcích se mi ale zdálo, že se cviky často opakují a lekce mi nepřišly tak zajímavé. Co mi především chybělo, byly nějaké informace k přípravě na porod. Hodily by se nějaké dechové techniky, způsoby uvolnění nebo aspoň odůvodnění, k čemu je dobré dané svaly posilovat. Líbilo se mi také, že se jednalo o krátký kurz, na kterém bylo stabilní obsazení. Bohužel jsem si žádné sociální kontakty nevytvořila, ale byla jsem ráda, že jsem aspoň před lekcí s některými ženami prohodila pár vět.

Majka centrum

Majka centrum je jedno z nejznámějších center v Brně věnující se maminkám a rodinám. Já jsem se o něm dozvěděla již dříve díky videím Majky Staňkové, které jsem objevila při přípravě na porod. Navíc jsem později absolvovala její online předporodní kurz. Ten můžu také doporučit a třeba na něj napíšu v budoucnu i recenzi. Majka centrum se nachází na ulici Hybešova. Hned na úvod je potřeba upozornit, že je potřeba zaplatit kurz v prodejně, navíc pouze v hotovosti a teprve pak se vydat hledat samotný sál. Tuto informaci jsem přehlédla, a tak jsem musela běhat tam a sem. Jedna lekce trvá 1hodinu a stojí 140,-.

Pak dostanete heslo pro přístup a projdete dvěma dveřmi až do dvoru. Sál se nachází v druhém patře staré budovy. Pokud jsem správně pochopila, tak se na stejném místě nachází i školka. V jedné z jejich místností máte možnost se převléknout. Takže zázemí určené čistě pro maminky jdoucí na cvičení je nulové.

Sál je velmi malý, ale jelikož jsme byly jen 3, tak jsme měly spoustu prostoru pro sebe. Lekci jsem absolvovala v létě, kdy panovaly ta největší horka. Moc si to už nevybavuji, ale díky staré budově tam bylo docela dost teplo. Na jedné straně sálu se opět nachází zrcadlo. Lekce byla zaměřená, jak na protahování, tak posilování. Opět se jednalo spíše o čistě cvičební lekci, kdy nebylo příliš vysvětleno, proč se jednotlivé cviky cvičí. Lekce není nijak náročná a byla klidná a pomalá. Na závěr jsme měli relaxaci.

Jako negativum beru v dnešní době platbu v hotovosti a opravdu nechápu, proč tomu tak je. Informace ohledně zaplacení v obchodě se na stránkách vyskytuje, každopádně tuto informaci lze jednoduše přehlédnout a i přístup do sálu by mohl být jednodušší. Sál se mi zdál poměrně stísněný a na to, jak je Majka centrum známé, bych čekala asi vizuálně příjemnější prostředí. Lekce byla příjemná. Jen mě ničím nezaujalo samotné cvičení. Klasické cvičení s protahováním. Lektorka mi neutkvěla v paměti vůbec, a tak se velmi špatně hodnotí. Co však hodnotím velmi kladně je prostor pro závěrečnou relaxaci, kterou jsem po dlouhém dni v práci v horkém dni ráda využila.

Agentura Větrník

Posledním místem, kde jsem si vyzkoušela cvičení pro těhotené byla Agentura Větrník, kterou řadím jako druhé nejznámější centrum pro těhotné a maminky. Nachází se na ulici Nerudova, ale nevím proč, ale i toto centrum mi dělalo problém najít. Dvakrát jsem obešla budovu, než jsem na jednom ze zvonků našla jméno agentury. Výtahem vyjedete asi do 6. patra, kde vstoupíte do místnosti, která slouží zároveň jako recepce a šatna. Pokud tedy před vám je lekce s tatínky, pak je potřeba chvíli počkat na převlečení. Je zde možnost uzavřít si věci do uzamykatelné skříňky, nicméně prostoru na převléknutí více maminek najedou je poměrně málo.

V centru se nachází pouze jeden velmi malý sál s jedním oknem. Jeho hlavní nevýhoda v parném létě je, že se v něm ne příliš příjemně cvičí. I když je okno otevřené, tak díky nedostatku cirkulace vzduchu a vyhřátým stěnám staré budovy je v sále poměrně dost teplo, což mi bylo ke konci těhotenství nepříjemné a z tohoto důvodu jsem i několik lekcí musela bohužel zrušit. Navíc místa není tolik, kolik by si člověk přál. Lekce trvá hodinu a vyjde vás na 190,-. Zaplatit můžete jednoduše online.

Jelikož se mi cvičení ve Větrníku líbilo, navštívila jsem asi 3 lekce a absolvovala bych klidně víc, kdyby nebylo léto. Z lektorek mi nejvíce seděla Miroslava Tomická. Je to porodní asistentka, která je velmi upovídaná a energická a srší pozitivní energií, kterou nastávající maminky určitě ocení. Lekci jsme začaly pohupováním a skákáním na míči. Pak jsme se protáhly. Využívaly jsme spoustu pomůcek - ať už overball, kvádr nebo gymnastický míč. Každá lekce v centru byla trochu jiná, ale všechny byly zábavné, zajímavé a cviky, které jsem se tam naučila jsem pak využila i při lekci jógy, které sama vedu. Protáhli jsme si i svaly, které člověk běžně neprotahuje nebo nezapojuje u běžného pohybu. Navíc jsme si s lektorkou vyzkoušeli, jak správně dýchat u porodu. Nejlepší částí lekce byla velmi příjemná závěrečná relaxace. A to především díky tomu, že jsme měly k dispozici velké těhotenské polštáře.

Lekce se mi velmi líbily. Byly pro mě zajímavé a pestré. Závěrečná lekce ve večerních hodinách v parném létě mi přišly neskutečně vhod a z lekce jsem odcházela naprosto zrelaxovaná. Sedly mi i lektorky, které lekce vedly. Zároveň jsem si stačila popovídat i s některými ženami, které lekce navštěvovaly, takže jsem získala i nějaký sociální kontakt s nastávajícími maminkami. Jediné, co mě mrzí je, že centrum nemá větší prostory, které bych jim přála. Cvičení by bylo příjemnější a lepší zázemí by přišlo taky vhod. Větrník přesto velmi doporučuji, ať už se cvičení týká nebo předporodního kurzu, které mi byl doporučen.