Cvičební programy: Fit Fab Stronger (12. díl)

22.01.2019

S novým rokem je potřeba vyzkoušet nový cvičební program. Fit Fab Stronger je sice na světě už nějakou dobu, ale mě v poslední době chytla jóga natolik, že jsem se k tomuto programu dostala až v teď. Autorkou tohoto programu je Andy - autorka blogu Fit & Fabulous. Rozhovor s ní si můžete přečíst zde. Pro tentokrát vytvořila program, který je dynamičtější a náročnější. Ale ani začátečníci se programu nemusí bát, protože pro ně je připravena alternativa jednotlivých cviků.

Hledáte v novém roce novou inspiraci ke cvičení? Pak zkuste program Fit Fab Stonger. Tento program vám dá pořádně do těla. Vytvarujete si postavu, se správnou stravou určitě ztratíte i nějaké to kilo a zlepšíte si kondičku. Navíc je tento program zcela zdarma.

Tento program je opět plný originálních cviků. Byl natáčet stejně jako program Fit Fab Strong ve velké hale, která má tu správnou atmosféru. V pozadí k tréninkům hraje živá hudba. Tentokrát je obohacena o housle. Setkáte se v něm se spoustou známých tváří z předešlých videí, ale navíc se seznámíte i s mladší sestrou Andy.

K dispozici máte opět dvě varianty rozvrhů. Oba jsou určené na měsíc. První je pro začátečníky. Ten nabízí tréninky 3x týdně. Druhý je určený pro pokročilé, kteří si chtějí skutečně zamakat. Cvičit s ním budete od pondělí do soboty. V neděli vás čeká pauza. Celkově je tento program náročnější než Fit Fab Light a Strong. Tréninky jsou delší, ale stejně zábavné jako ty předešlé.

Jste začátečník, máte nevlídné sousedy nebo problém s koleny? Pak pro vás Andy připravila modifikaci jednotlivých cviků. Místo poskoků budete zvedat kolena nebo jen přecházet. Cviky v planku budete provádět s koleny na zemi. Vše určitě zvládnete.

A pokud chcete, můžete se zapojit do lednové výzvy. I když je lednová, určitě jí můžete cvičit i v únoru. Ale teď už k jednotlivým tréninkům.

Robotic Stronger

Najdete si dneska na cvičení aspoň půl hodiny? Pak se vrhněte na trénink s názvem Robotic. Čekají vás originální cviky v podobě robotických pohybů. 

Nejprve se rozehřejeme během a různými poskoky. V lehčí variantě vás samozřejmě žádné poskoky nečekají. Dále se protáhneme. Pak už se pustíme do samotného tréninku. V první sérii vás čekají zákroky, podřepy, robotické úkoly do stran, stahování nohy k trupu a výpady do stran. Vše si ještě jednou zopakujeme svižněji v kratších intervalech. Po krátké pauze vás čeká další sada cviků. V ní na vás čekají opět dřepy do stran, stahování nohy k trupu, předklony, při níž dostanou zabrat hýžďové svaly a výpony v podřepu. Opět si vše zopakujeme, abychom si zasloužili krátkou pauzu. V další sérii se přesuneme na zem a procvičíme si břišní svaly. Čeká vás i několik cviků v planku. Nakonec se protáhneme.

Tento trénink mi nepřišel příliš náročný. Byl zaměřený především na stehna a hýžďové svaly. Nejvíc mi daly zabrat cviky v planku, při kterých dostal zabrat nejen střed těla, ale také ramena. Příjemné bylo i posilování břišních svalů.

Be Stronger

Tento trénink vám zabere 40 minut. Čeká vás v něm kardio, posilování středu těla, boxování, neminou vás ani planky a dokonce si i zatančíte. 

Po počátečním rozehřátí a protažení začnete první ze 4 sérií cviků. V té vás čeká stahování nohou k trupu, dřepy s výkopy do stran, stahování nohy k trupu z výpadu a poskoky s nohami vysoko. Následně se přesuneme na zem a posílíme si střed těla. Celou sérii si opět v kratších intervalech zopakujeme. Po krátké pauze vás čeká další série. Ta je plná boxování. V této sérii tak dáte zabrat nohám, ale zapojíte lehce i střed těla a paže. Po zopakování a krátké pauze vás čeká předposlední série. Tato série je velmi zábavná. Budete střídat kardio cviky se cviky v planku. U kardio cviků se rozehřejete a v planku si zaposilujete. Poslední série je taneční. Musím říct, že tato série se mi moc nelíbila. Nejsem takový "šílenec" jsou Andy, a tak pro mě byly pohyby hodně nepřirozené. Ale věřím, že pro jiné to může být zábavné. Nakonec vás čeká protažení.

Stability Stronger

Při tomto tréninku si hezky zaposilujete a zlepšíte si díky němu rovnováhu. Trénink je dlouhý 35 minut. Zapojíte při něm především střed těla, který zodpovídá právě za udržení rovnováhy. Tento trénink mi přišel o dost víc náročnější než ty předešlé. 

Na začátku váš čeká lehké rozehřátí. Trénink začneme pomalými dřepy. Pak budeme postupně rolovat ze stoje do planku a zase zpátky. Dále zapojíme střed těla, ruce i nohy při přesunech z pozice kočky do pozice dítěte. V pozici kočky ještě chvíli zůstaneme a provedeme v ní několik cviků. Dále vás čekají předklony na jedné noze. Ty jsou opravdu náročné na udržení rovnováhy. Pro procvičení hýžďových svalů budeme zakopávat nohu, ale hezky pomalu. Čekají vás také výpony v podřepu a zanožování. Pak už přejdeme na posilování břišních svalů, a to jak na zádech, tak i v planku. Nakonec se protáhneme.

Tentokrát předcvičovala lekci jiná slečna než Andy. I když je sympatická, tak musím zmínit, že se dost přeříkávala a občas jí unikl nějaký pohyb. To se samozřejmě při tak náročném natáčení může stát každému.

Work Stronger

Chcete si dát pořádně do těla? Tak se vrhněte na trénink Work, který vám zabere 40 minut. Posílíte při něm břišní, hýžďové, ale i stehenní staly. Nevyhnete se při něm ani oblíbenému planku. Tento trénink mi přišel stejně náročný jako Stability Stronger. 

Na začátku vás čeká velmi svižné rozehřátí a protažení. V první sérii budeme opět střídat pozice ve stoje a v planku. Budeme skákat panáky, běžet v planku, předkopávat nohy, přeskakovat v planku, skákat do roznožení, unožovat nohy v planku, běžet s nohami vysoko nahoře a nakonec dělat kroky v planku. Vše si zopakujeme v kratších intervalech. Po krátké přestávce se přesuneme na zem, abychom si procvičili břišní svaly. Čekají na vás hlavně různé varianty sedů lehů a stříhání nohama. Následuje krátká přestávka a po ní se vrhneme na nohy. Nejprve budeme dělat velmi svižné výpady do stran, pak budeme unožovat a zanožovat, dále budeme v předklonu zapažovat ruce a zakopávat nohy z podřepu a v pozici kočka. Vše si opět zopakujeme. Po krátké přestávce následuje poslední série. V ní budeme dělat podřepy, dělat výpady dozadu s rotací, hmitat ve výpadu a poskakovat z podřepu do podřepu. Po zopakování už na vás čeká jen závěrečné protažení. 

Toto video je zaměřené především na spodní část těla, ale procvičíte si i břišní svaly. Tento trénink je velmi dynamický. Nejnáročnější mi přišla poslední série.

Party Stronger

Při pátku to můžete pořádně rozjet s Party Stronger. Rozproudíte si při ní krev. Trénink je poměrně krátký, ale zábavný. Vede ho skvělá energetická slečna. V tomto tréninku potkáte i sestru Andy. Párty trvá 30 minut. 

Nejprve se rozehřejeme během. Dále vás čekají různé varianty poskoků včetně panáků. Pak budeme dělat úkroky do stran, stříhání nohama, poskoky se zanožováním nebo koleny vysoko nahoře. Po úvodním rozehřátí se protáhneme. Party začneme tanečním pohupováním do stran. Dále vás čekají poskoky do stran, kroky do stran, poskoky s unožováním nebo zanožováním nebo třeba rotace trupem. Pak si trochu posílíme stehna hmity ve výpadu. Po krátké přestávce se zavlníte v rytmu samby. Navíc budete pobíhat v podřepu nebo do stran. Nakonec vás čekají poskoky do stran. Po krátké přestávce na vás čeká poslední série. Nejprve budete přenášet váhu v podřepu, pak poskakovat v rytmu hudby do stran. Dále vás čekají výkopy, stahování nohou k trupu nebo stříhání nohama. Vše ukončíme během do stran se stahováním nohy k trupu, během na místě a závěrečnými otáčkami. Nezapomene se samozřejmě na závěr protáhnout. 

Tento trénink se mi velmi líbil. Byl dynamický a zábavný. Obsahovat spoustu kardio cviků, při kterých se člověk zapojí.

Explore Stronger

A to nejlepší na konec. Baví vás intervalové tréninky stejně jako mě? Pak si tento trénink určitě užijete. Budete střídat 40 s intervaly cvičení s krátkými pauzami. Intervaly hlídá sestra Andy. Celý trénink trvá 35 minut. 

S Andy se nejprve rozehřeje a protáhneme. V první sérii budete v intervalech cvičit tyto cviky - výskoky z dřepu, záklony v kleku, běh na místě, běh v planku, výkopy, rozpažování paží v pozici loďka a na závěr přechod do planku s výskokem. Po krátké přestávce vás čeká další série. V ní budete poskakovat do stran nebo roznožení, stříhat nohama, dělat podřepy a procvičíte si šikmé břišní a hýžďové svaly, triceps a pánevní dno. Po krátké přestávce zbývá už jen poslední série. Nejprve budete vykopávat nohy do stran, pak dělat zkrácené kliky, boxovat do stran, rotovat pažemi v planku, skákat do dřepu nebo přecházet z nízkého do vysokého planku. Na závěr vás čeká běh v podřepu s výskoky do roznožení. Nakonec se už lehce protáhneme.

Tento trénink je kombinací kardia a posilování. Procvičíte si při něm celé tělo. A garantuji vám, že se nudit určitě nebudete a těch 35 minut vám uteče jako voda.