Cvičení programy: Shaun T - Insanity (3. díl)

12.10.2014

Další díl seriálu o domácích cvičebních programech bude věnován Insanity. Nic není zadarmo, a proto nečekejte, že jen pouhým sledováním tohoto cvičebního programu dosáhnete úspěchu. Bude vás to stát čas, úsilí, ale vysněných výsledků díky programu, jehož autorem je Shaun T, docílíte dřív, než byste čekali. A pokud budete mít štěstí, tak čas strávený se Shaunem T se stane neodmyslitelnou součástí vašeho dne.

V předešlém článku jste se mohli dočíst něco o životě a kariéře Shauna T (zde). První program, který ve spolupráci se společností Beach Body vytvořil, byl program Hip Hop Abs. Sama jsem tento program absolvovala, ale přes veškerou mou snahu se mi nepodařilo se naučit provádět taneční pohyby tak, aby cvičení mělo nějaký smysl.

Druhý z programů, ve kterém jsem pokračovala, bylo Insanity. Je to vysoce intenzivní cvičební program, který obsahuje sadu videí, které se cvičí podle rozvrhu každý den s tím, že sedmý den je vždy odpočinkový. Základem je série cviků prováděna ve vysokém tempu prokládaná krátkými půlminutovými pauzami. Z tohoto důvodu většinu půl hodiny až hodiny strávíte cvičením ve vysokém tempu. Většina videí se stává ze série cviků, které se třikrát opakují. Následuje několikaminutové protažení a následně dvě až tři série dalších cviků, které jsou opět třikrát po sobě opakovány.

Vašim cílem by nemělo být udržení kroku s Shaunem, nýbrž správné provádění cviků. Pokud se totiž nebudete držet rad, které byly již dříve shrnuty v článku (zde), můžete si lehce přivodit zranění, či bolet zad či kolen. Nechci vás nijak strašit, ba naopak bych vás chtěla na tento program nalákat. Sama na sobě vidím, jak účinné takové cvičení může být, ale je nutné mít stále na paměti, že pokud cvičíte sami doma, je zapotřebí dodržovat zásady správného cvičení a až poté, co si budete jisti, že cviky provádíte korektně, můžete cvičení provádět v takové intenzitě jako na videu.

Hlavním kladem celého tréninku je, že Shaun umí člověka motivovat. Budete mít pocit, jako byste sami cvičili v tělocvičně s ním, byli neustále pod jeho dohledem a nedá vám skončit cvičení dříve, než vyprší časový limit. Navíc obvykle cvičíte po jistý interval, po kterém vás Shaun upozorní, že je čas na změnu cviku. Nebudete mít tak problém jako u programu Cindy Crawfoard, kde se člověk může lehce ztratit v tom, zda už má přejít k dalšímu cviku.

Říkáte si, jak díky půl hodině denně můžete zlepšit svou postavu? Díky intenzivnímu tréninku se zrychlí váš metabolismus a spalování. Je však také nutné nezanedbat stravu. Ani to nejlepší cvičení vás nezachrání, pokud budete nevhodně jíst, ať už se budete přejídat, či jíst nedostatečně.

Pokud si tedy denně najdete zhruba čtyřicet minut času (v druhé fázi programu až 60 minut), neváhejte a zkuste sami, zda vám takové cvičení bude vyhovovat. Musím vás ale předem upozornit, že toto cvičení je silně návykové a užijete si mnohem více zábavy než se Cindy Crawfoard (zde). Navíc s velmi sympatickým Shaunem vám čas strávený cvičením uběhne jako voda a během 60 dní s ním získáte postavu, na kterou budete pyšní.

Jediným velkým nedostatkem tohoto programu je to, že Shaun nemyslí příliš na začátečníky, a tak, na rozdíl například od programu Focus T25, neukazuje vhodnější varianty cviků pro začátečníky. Pokud však máte více zkušeností se cvičením a už vás nebaví, že čas strávený cvičením vám nepřináší tolik kýžené výsledky, tak díky tomuto programu by se to mohlo změnit.

Fit Test

Celý program začíná prvním videem s názvem Fit Test. Během dvaceti pěti minut se zahřejete a postupně po dobu 60 vteřin provádíte jednotlivé cviky. Cílem je provést co nejvíce opakování, které je potřeba si někde zapsat. Tento test je určen k porovnání vašich výsledků v průběhu 60 dní. Může se totiž stát, že nejdříve se zpevní vašeho tělo a díky posílení svalů se nemusí posunout ručička na vaší váze, což může být dosti demotivující. Výsledky testu vám však přesvědčí o tom, že vaše snaha marná není a v průběhu programu si postavu nejen zpevníte, ale později jí také zbavíte nadbytečného tuku.

Plyometric Cardio

V tomto videu zkombinujete posilování spodní části těla s procvičením střední části těla. Jak již název (Cardio) napovídá, cviky jsou prováděny v tempu a série cviků jsou složeny tak, abyste se ani na chvíli nezastavili a aby udržely váš tep na co nejvyšší úrovni. Po 35 minutách intenzivního tréninku se již budete těšit na závěrečné protažení, ale můžu vám zaručit, že následující den své úsilí na rukách a nohách jistě ucítíte.

Cardio Power and Resistance

Úvodní série cviků před protažením je obdobná u všech videí první fáze programu. Následné cviky jsou pak zaměřeny nejen na kardio, ale především na posílení paží a středu těla.

Cardio Recovery

Toto video je jakým si odpočinkovým videem. Ale příliš odpočinku nečekejte, jelikož si sice odpočinete od kardio cviků, zato ale dostanou zabrat vaše svaly, ať už na vašich pažích nebo svalů spodní a střední části těla. Díky důkladnému protažení se však uvolníte a načerpáte síly na další dávku intenzivního tréninku.

Pure Cardio

Dost bylo posilování. Díky cvikům z tohoto videa se zahřejete již po prvních minutách cvičení a tempo cvičení zůstane stejné až do konce. Po první sérii cviků a protažení na vás čeká dvacet minut nepřetržitého kardia cvičení, které vám však díky své originalitě a povzbuzování Shauna uteče jako voda.

Cardio Abs

Toto cvičení vám zabere jen 16 minut. Úvodními kardio cviky se rozehřejete a pak už se přesunete na podložku, kde dostanou zabrat vaše břišní svaly. Klasické sedy lehy však nečekejte. Cviky jsou prováděny buď v sedě s různými variantami zvedání nohou, anebo ve vzporu na rukou.

Core Cardio and Balance

Ať už budete cvičit cokoliv, je zapotřebí mít vybudován střed těla (zádové a břišní svaly a především svaly okolo páteře). Díky tomu bude většina cvičení bezpečnější a efektivnější. Toto video vám k tomu dopomůže, a to nejen pomocí kardio části, ale také díky balančním posilovacím cvikům, ať už ve stoje nebo ve vzporu na rukou.

Max Interval Circuit

Toto video je součástí druhé fáze programu. Dostanete se k němu po prvním měsíci, kdy už budete znát sadu jistých cviků, vybudujete si základní svalovou oporu a také zvýšíte svou kondici. Cvičení jsou zaměřeno na celé vaše tělo, ale pokud zvládnete toto, pak už vám v cestě za dokonalou postavou nebude nic bránit.

Max Interval Plyo

55-ti minutové video dá zabrat především vašim stehenní a hýžďovým svalům. Skládá se ze cviků založených na dřepech, ať už s výskoky či bez nich. Zabrat dostanou i svaly na rukou. Na rozdíl od Max Interval Circuit obsahuje video méně kardio cviků, zato více zapojíte své svaly.

Max Cardio Conditioning

I toto video z druhé fáze vám dá zabrat. Cvičení trvá 47 minut a Shaun T vám ukáže, co jste schopni udělat pro získání dokonalé postavy. Díky jeho motivaci, a pokud jste zvládli všechno předešlá cvičení, vám nedá nedokončit ani toto. Zvláštní pozor dávejte na svá záda a kolena. Pokud budete udržovat břicho pevně stažené, záda narovnaná a udržovat kolena za úrovní špiček u nohou, tak budete po cvičení příjemně unavení a žádná bolest vás trápit nebude.

Max Recovery

Na toto video se budete jistě těšit. Po intenzivním tréninku oceníte téměř hodinu věnovanou protažení každého svalu vašeho těla. Protažení je součástí cvičení. Svaly se uvolní a odpočinou si. Součástí je však i několik posilovacích cviků, ale jsou prováděná v klidném tempu, takže vás nebudou stát tolik sil.

Insane Abs

Video Insane Abs je obdoba Cardio Abs. Po úvodním zahřátí se opět přesunete na zem a procvičíte nejen své břišní, ale také zádové svaly. Opět nečekejte žádné klasické cviky, ale originální cviky, které jsou důmyslně promyšlené tak, aby byly co nejefektivnější. Dávejte pozor především na bedra při provádění některých cviků. Pokud ještě nejste dostatečně zpevněni, provádějte cviky raději pomaleji a dávejte pozor na techniku.

Ať už se zdá být program jakkoliv obtížný, nemůžu než ho doporučit na základě své osobní zkušenosti. Postupně si v průběhu několika týdnů vybudujete zpevněné tělo, které vám pomůže zvládat i obtížnější videa. Je potřeba uznat, že se tréninky skládají s řady poskoků, které můžou obtěžovat nejen vaše sousedy, ale dají zabrat i vašim kolenům, ale pokud se vám jakýkoliv ze cviků bude zdát příliš obtížný, není problém přejít k jeho lehčí variantě, ať už to bude chůze na místě místo poskoků (a to i v případě cviků ve vzporu), provádění kliků s koleny na zemi (místo klasických) nebo provádění dřepů (místo dřepů s výskoky). Pokud se budete během tréninku soustředit na techniku, cvičit na maximum, pak by tento cvičební program mohl být tím pravým pro vás.