Cvičení programy: Úvod (1. díl)

26.07.2014

Žijeme v hektické době plné stresu, jehož následkem je celá řada civilizačních chorob, jako je obezita, cukrovka či vysoký krevní tlak. Nikdo nemá na nic čas, natož starat se o své vlastní zdraví. Proto, abyste zlepšili svou kondici, však nemusíte trávit hodiny v posilovně, v kurzu jsou teď totiž cvičební programy.

V čem takový cvičební program spočívá? Musím říct, že jsem nějakou dobu běhávala hodinové trasy, chodila do posilovny, ale až tyto cvičební programy mi přinesly očekávaný výsledek. Nutno podotknout, že nejsou určené pro všechny a je na zvážení každého, zda pro něj bude takové cvičení vhodné nebo ne.

Co to je?

Jedná se o velmi intenzivní fitness programy ve formě videí, podle nichž můžete doma cvičit. Skládají se obvykle ze série cviků, která se vždy opakuje po určitý časový interval. Každá série je prokládána kratší pauzou. Díky vysoké intenzitě dokáže 20-40 minutové cvičení nahradit hodinu klasického tréninku. Navíc se obvykle zapojuje buď celé tělo, případně se střídá procvičování jednotlivých částí, takže si během toho odpočine zbytek těla.

Pro koho vhodné?

Hned v úvodu je nutné sebekriticky zhodnotit svůj zdravotní stav a aktuální kondici. Programy nedoporučuji především pro ty, kteří mají jakýkoliv problém se zády, či koleny. I když existují i méně náročné cvičební programy, o kterých vás informuji za chvíli, většina z nich však vyžaduje jistou úroveň kondice. Je také možné začít zvolna a dělat přestávky, kdykoliv už vám síly nebudou stačit a postupně přidávat na intenzitě a snižovat množství přestávek.

Velikou výhodou je nízká časová náročnost. Nemusíte nikam dojíždět, ztrácet čas a peníze cestováním, či trávit hodiny v tělocvičně. Stačí si najít obvykle 5 krát týdně 20-40 minut a v pohodlí svého vlastního domova si zacvičit podle videa. Výhodou je také to, že nejste vázáni dobou otevření posilovny nebo rozpisem hodin. Podle svých časových možností, chuti a nálady si můžete zacvičit kdykoliv během dne.

Nemusíte se před nikým stydět a můžete se soustředit jen na sebe. Na druhou stranu pokud nemáte dostatečnou vůli a odhodlání a máte tendenci cvičení tak říkajíc flákat, je určitě dobré najít si parťáka, se kterým se můžete vzájemně povzbuzovat.

Tato videa jsou určena pro cvičení doma, což znamená, že je nutné přesně dodržovat všechny zásady správného a bezpečného cvičení. Z tohoto důvodu není příliš vhodný pro úplné začátečníky, kteří by si kvůli špatnému provádění cviku mohli lehce přivodit nějaký úraz. Jim doporučuji nejprve cvičit pod dohledem někoho zkušenějšího, který je upozorní na případné chyby.

Co je potřeba?

Další výhodou je, že k cvičení nepotřebujete příliš mnoho náčiní. Základem je obvykle kvalitní obuv (především u videí dochází k velkému náporu na kolena), dvě kilové činky (sama jsem začínala s lahvemi s vodou), posilovací gumu a cvičení podložka.

Případné další pomůcky jako švihadlo, hrazda, medicimbál nejsou v dalších případech potřeba, dají se vynechat nebo si je můžete pořídit. Záleží na vybraném cvičebním programu.

Je také nezbytné dodržovat jisté stravovací zásady. Pokud si po velmi intenzivním cvičení dáte na večeři salátek nebo naopak hamburger s hranolky, asi dokážete odhadnout sami, že ani jedna z těchto voleb nebude ta pravá. Je potřeba jíst dostatečně, aby nedocházelo ke spalování svalové hmoty a tělo mělo dostatek živit pro regeneraci. Na druhou stranu intenzivní cvičení zrychlí metabolismus, a proto byste měli potlačit tendence k případnému přejídání.

V neposlední řadě jsou k cvičení potřeba i velmi tolerantní sousedé, byt v přízemí nebo vlastní dům, jelikož ne každý snese každodenní dunění nad svou hlavou.

Kdo se programy zabývá?

V dalších článcích se budu jednotlivým programům věnovat podrobněji, nyní jen ve stručnosti. Hlavní firmou zabývající se vytváření těchto programů je společnost Beachbody, která má pod sebou takové osobnosti jako je Shaun T (INSANITY, INSANITY: THE ASYLUM, FOCUS T25, Rokin' Body nebo Hip Hop Abs) nebo Tony Horton (P90X).

Nejoblíbenější zástupkyní ze světa domácích cvičebních programů je Jillian Michaels (Body Revolution, Ripped in 30 nebo One Week Shred), která je autorkou i několika knih a bývalou koučkou v americkém televizním pořadu The Biggest Loser.

Pro každého začátečníka však nelze více než doporučit začít s ne příliš náročným programem Cindy Crawford (Formuj své tělo, Další výzva, Nová dimenze), která cvičila pod vedením osobního trenéra Radu Teodoresca a věnuje se cvičení i pro čerstvé maminky.

Mezi autory je i česká zástupkyně a to Zuzka Light, která začínala na BodyRockTV a později se osamostatnila a vytvořila celou řadu krátkých, zato velmi náročných cvičebních sestav.