
Digitální minimalismus
Technologiemi jsme přímo obklopeni. Téměř na každém kroku nějakou využíváme, ať už se to týká počítače, televize, chytrých hodinek nebo mobilu. Ale je jen na nás, jak moc si jimi necháme ovlivnit náš život. Můžou nám ho zjednodušit, díky nim se můžeme spojit s ostatními nebo dosáhnout něco, co by kdysi nebylo možné. Na druhou stranu, pokud se jimi necháme příliš ovládat, pak nám můžou mnohem víc uškodit než pomoct.
Autor knihy Hluboká práce Cal Newport se po jejím vydání pustil do psaní další s názvem Digitální minimalismus. Čtenáři se ho totiž začali ptát, jak dosáhnout Hluboké práce v době, kdy jsou lidé přilepeni k mobilu a neustále potřebují sledovat sociální sítě nebo svou mailovou schránku. Spoustu lidí je na technice závislých natolik, že jim to brání v soustředěné činnosti.

Sociální sítě nás stimulují. Díky lajkům, komentářům a reakcím mnohdy i neznámých lidí se v našem těle vyplavuje dopamin, což nás nutí sdílet, a především kontrolovat sociální sítě čím dál tím častěji. Sociální sítě byly v minulosti především nástrojem, jak se propojit s ostatními. Dnes spíše, než o vytváření přátelství je FB tím, kdo nám přátele bere a vzdaluje. Však si vzpomeňte, kolikrát jste seděli s rodinou doma, s kamarády v hospodě nebo jen tak postávali v nějakém hloučku a místo toho, abyste si povídali, tak jste měli všichni pozornost upřenou na své mobilní zařízení.
Jsme zvyklí komunikovat jen prostřednictvím SMS a krátkých zpráv a místo pochvaly z očí do očí si často vystačíme jen s označením fotky palcem nahoru. Mezi lidmi se ale často vytrácí komunikace z očí do očí. Ta je důležitá také z pohledu toho, že vnímáme i neverbální stránku rozhovoru - postoj, gesta a mimiku mluvčího. A tak nemůžeme uplatnit vzájemnou empatie, protože naše neverbální komunikace se často zredukuje na smajlíky, které často ani nemusí vypovídat o tónu, kterým by zprávu mluvčí podal.
Pokud chcete omezit čas strávený na sociálních sítích, je dobré stanovit si nějaký časový blok, který jim budete věnovat. Důvod je jednoduchý. Pokud jen nakouknete na FB nebo Instagram, ani si to neuvědomíte a už trávíte více než pět minut listováním příspěvků. Proto si uvědomte, kolik času vám sociální sítě během dne skutečně zabírají.
Není ale potřeba se sociálních sítí a všech aplikací zcela zbavovat, je ale dobré zamyslet se nad způsobem, jakým je využíváte - spojení se s přáteli a rodinou, pro vyhledávání informací apod. Vyfiltrujte z nich vše, co vás nezajímá. Např. používejte Messenger místo celého FB pro komunikaci. Díky tomu vyřídíte, co je potřeba, a nesklouznete k brouzdáním příspěvky. Najděte si server, který vám bude poskytovat jen zprávy z vybraného kanálu, místo projíždění několika stránek. Stáhněte si podcastovou aplikaci místo poslouchání podcastu na Youtube, které může skončit nekonečnou řadou náhodných videí. Zkuste se zamyslet nad efektivnějším využitím.
Jedna z možností je také vymazat z mobilu aplikace sociálních sítí a omezit tak možnost jejich použití pouze na počítač. Pokud se budete nudit, už vám ruka automaticky nesáhne po mobilu, ale budete nuceni se zaměstnat nějak jinak. Existuje také řada aplikací, které vám monitorují čas strávený na sociálních sítích, takže budete mít přehled, kolik času na nich strávíte, a případně sledování omezit.
Užívejte prostě sítě a aplikace tak, aby vám přinášely více než braly.

Jedna z možností, jak udělat technologický restart, je stanovit si 30 dní, po kterých nebudete využívat žádnou techniku a záleží na vás, co do toho zahrnete (mobil, nebo jen sociální sítě, TV, ...), nejlépe vše, co myslíte, že vám v životě způsobuje nějaký problém. Během této doby zkuste aktivně vyhledávat jiné způsoby zábavy, komunikace a vyhledávání informací, abyste našli adekvátní substituci za techniku, kterou běžně využíváte a zjistili, zda existuje nějaký způsob, jak se bez ní obejít.
Jak si představujete odpočinek? V dnešní době je představa o odpočinku asi taková, že večer přijdete domů, zapnete televizi nebo seriál na notebooku a relaxujete. Člověk v podstatě nevypne mozek a ten stále konzumuje další a další informace, je ovlivňován reklamami a nemá nikdy čas na vlastní myšlenky. Zkuste ale začít věnovat více času i svým vlastním myšlenkám. Buďte v tichu bez vnějších stimulů.

Dříve jsme tolik techniky nepotřebovali. Byli jsme schopni žít i offline. Zkuste některý večer strávit bez techniky nebo jít někam ven bez mobilu. Často máme pocit, že musíme být neustále na dosah, informovaní a že nám něco uteče... Ale pokud si to sami vyzkoušíte, uvidíte, že je to jen mylná představa (pokud samozřejmě nejste manager velké firmy).
Dělejte dlouhé procházky. Karanténa nás myslím v posledních měsících sama naučila, jak je fajn vypadnout občas ven na čerstvý vzduch a projít se v přírodě. Nebojte se vyjít ven za každého počasí, uvidíte, že pokud zařadíte pravidelně procházky do vašeho běžného režimu, budete produktivnější, odpočati a utřídíte si myšlenky. Já jsem v poslední době např. začala chodit z práce pěšky (mám to cca 45 minut) a musím říct, že když přijdu domů, jsem příjemně odpočatá a mám provětranou i hlavu.
Napište dopis sobě. Můžete to použít v době, když se o něčem rozhodujete, přemýšlíte o budoucnosti nebo jen pro úvahu o tom, v jakém bodě života se aktuálně nacházíte. Pomůže vám to utřídit si myšlenky, popřemýšlet o věcech a získáte i jistý nadhled nad věcmi.
Nedávejte lajky. Lidé jsou sociální tvorové, a i při vlastním přemýšlení často naše myšlenky zamíří k představám o tom, jak nás ostatní vnímají. Pokud bychom se sociálně odcizili, pocítili bychom bolest, která se vyrovná té fyzické. Proto bychom neměli zapomínat na offline svět a místo laiků a krátkých komentářů raději přijít za kamarádkou a popřát ji osobně k narozeninám nebo narození potomka. Facebook, Skype nebo jiné aplikace používejte pro konverzaci s lidmi na dálku, uspořádání nějaké offline akce, případně se zapojte do FB skupiny, kde můžete být součástí komunity lidí, ale mějte na paměti, že offline rozhovor nic nenahradí. Uvědomte si, že nemusíte být kdykoliv k dispozici a vyhledávejte příležitosti (po karanténě), kdy se budete moct s lidmi pravidelně setkávat i osobně.

Kolikrát jste od politiků nebo od vysoce postavených lidí slyšeli, jak urputně pracují přes 8 hodin denně, nemají dovolené, víkendy, ... Ale je opravdu čím se chlubit? Jsou opravdu lidmi hodni následování? Nemyslím si. Lepší je stanovit si minimální příjem, kterého musíte dosáhnout, abyste vyžili, ale na druhou stranu, najít si i volný čas. Nebrat práci za druhé, nedělat věci, které nespadají do vaší pracovní náplně a hlavně neprokrastinujte, abyste pak měli prostor pro aktivity mimo pracovní dobu.
Co si budeme říkat. Dnešní technologie nám nabízí spoustu možností, jak se zabavit o volném čase - Netflix, Youtube, Instagram, ... Stačí jen kliknout a aplikace vám samy nabídnout způsob, jak se pobavit. Ale častokrát, i když se jedná o jednoduchý a snadno přístupný způsob zábavy, nemusí vás skutečně uspokojovat. Tato zábava nás spíše vyšťavuje, často v nás nechává pocit prázdnoty, nenaplňuje nás tolik a pro někoho může být i počátkem pocitu deprese a úzkostí.
Zkuste ve volném čase pěstovat nějaké koníčky. Zkuste rozvíjet to, co vás baví. Co vám třeba dříve šlo od ruky, ale v poslední době jste na to neměli čas? Sport, kreativní činnosti, společenské činnosti - to vše jsou aktivity, které v nás můžou zanechat větší uspokojení než brouzdání sociálními sítěmi. Čtěte, hrajte na kytaru, učte se nové recepty, začněte šít, opravte věci doma, renovujte si vybavení domácnosti, hrajte s přáteli deskové hry. Např. crossfit byl vytvořen právě na základě komunity - sport, který spojuje různé skupiny lidí, které se vzájemně podporují a snaží posunout své limity. Využijte váš volný čas k tomu, abyste vytvořili něco fyzického, něco užitečného a uvidíte, jak větší smysl vám bude dávat trávení vašeho volného času.

Proč dává takové trávení volného času větší smysl? Obvykle není tak snadno dostupné - musíme se dokopat k tomu s tím začít, sehnat si potřebné vybavení, zjistit možnosti realizace, sehnat lidi, naučit se něco apod. O to větší uspokojení nám daná činnost ale může přinést. Na druhou stranu právě technologie nám můžou ve volnočasových aktivitách pomoct - zapojte se do FB skupiny, kde se nachází lidé se stejným zaměřením, vzájemně se podporujte a motivujte, vyhledejte si na YT návodná videa k naučení se nějaké dovednosti, absolvujte online kurzy, ... ale vždy nezapomínejte, abyste použili online věci k offline realizaci.
Začít s něčím novým být často na první pohled složité, a ne tak snadné jako sklouznutí večer na gauč k televizi. Chcete se naučit péct? Jděte na to krok po kroku. Zkuste nejprve sledovat pořady o vaření. Pak si kupte nové věci do kuchyně. Najděte si recepty na internetu. Prostudujte videa, která detailně popisují postup přípravy. Sezvěte děti, kamarádky nebo jiné členy rodiny a pusťte se do pečení spolu. Hezky krok po kroku. Nebo zkuste trávit každý den 15 minut čtením. Až si daný zvyk osvojíte, pak postupně prodlužujte čas, jak dlouho nad knížkou strávíte. Ze začátku se klidně koukejte večer na TV a pak přejděte ke čtení. A třeba vám časem přijde lepší sáhnout večer raději po knížce, než po ovladači.
Strukturování volného času nutně neznamená, že byste se měli vyhnout technologiím, jen tomu dejte přísnější řád. Určete si přesnou dobu, od kdy do kdy budete sledovat televizi a od kdy do kdy budete brouzdat sociálními sítěmi. Je to jen o tom, abyste to nedělali neustále v průběhu celého dne a neměli přehled o tom, kolik času vám to zabírá.
Začátek roku je skvělým obdobím, abyste zhodnotili, jak na tom s technologiemi jste. Vnímejte, kolik času vám zabírají, kdy máte tendenci k nim sklouzávat. Zkuste si najít adekvátní alternativu. Zamyslete se, jaké jsou vaše cíle (chcete věnovat víc času rodině, víc se vzdělávat, vytvářet něco, ...). Zkuste zformovat jednotlivé návyky, které vás k cíli dovedou a zapište si přesný harmonogram, kdy se budete návykům během týdne věnovat. Je to jen na vás.