Dynamo

21.11.2018

Nestíháte se naobědvat nebo nasvačit? Pak možná právě vás zaujme dnešní recenze. Představím vám koktejl, který je plný živin a zasytí vás. Koktejlový prášek si můžete vzít kdekoliv s sebou, a když budete potřebovat, tak vám bude stačit přidat jen vodu, ve které prášek rozpustíte. Samozřejmě, že lepší je připravit si krabičku s jídlem a jídlo si pomalu vychutnat, ale čas od času je možné si jídlo nahradit nějakým výživným koktejlem. A jestli vám bude chutnat? To už musíte zjistit sami.

Pro dnešek jsem si pro vás připravila recenzi koktejlu plného živin Dynamo. Koktejlem můžete nahradit jak svačinu, tak i hlavní jídlo. Koktejl je veganský a neobsahuje lepek, žádná e-čka ani geneticky modifikované potraviny. Balíček prášku má 1200g, takže vám určitě vydrží dlouhou dobu. I když po otevření je doporučeno výrobek spotřebovat do 1 týdne. Na 100g má koktejl 1 469kJ, 37g bílkovin, 5.4g tuků, 30.8g sacharidů a 17g vlákniny. Koktejl obsahuje chia semínka, hrachový protein, konopný protein, psyllium, palatinozu, spirulinu, sojový protein, celou řadu vitamínu a další přísady. Koktejl je tedy plný živin a zároveň vás zasytí.

Chia semínka jsou považována za superpotravinu. Obsahují antioxidanty, vlákninu, nenasycené mastné kyseliny, bílkoviny a minerální látky (vápník, železo, mangan, fosfor). Semínka tak pomáhají proti zánětům, k zlepšení koncentrace, snížení hladiny "špatného" cholesterolu a také k zlepšení trávení. Hrachový a konopný protein obsahují především bílkoviny a BCAA aminokyseliny. Slouží k zasycení, ke snížení krevního tlaku a také pomáhají udržet a nabírat svalovou hmotu. Psyllium je přírodní vláknina, která vzniká rozemletím jitrocele indického. Palatinoza (isomaltuóza) je cukr, který je vyroben z přírodních surovin. Přirozeně se vyskytuje například v medu nebo melase. Má nízký glykemický index. Díky postupnému uvolňování energie nezatěžuje organismus. Spirulina se řadí mezi superpotraviny. Jedná se o mořskou řasu, která obsahuje bílkoviny, enzymy, vitamíny (řady B, C, D, A, E), minerály a vysoké množství chlorofylu. Má detoxikační účinky.

Součástí prvního balení dostanete láhev, ve které si můžete koktejl míchat. Má správnou velikost, dobře se z ní pije a má velmi praktický uzávěr. Příprava koktejlu je jednoduchá. Stačí, když do lahve nalejete potřebné množství vody, necháte v ní rozpustit ochucovací tabletku a pak prášek. Protože směs obsahuje kromě jiného i chia semínka a psyllium (indická vláknina), vznikne vám hustý koktejl. Na přípravu hlavního jídlo budete potřebovat 1 ochucovací tabletku, 700ml vody a 6 naběraček prášku, na přípravu svačiny pak ½ ochucovací tabletku, 350ml vody a 3 naběračky prášku.

Co se týká chuti, tak tam jsem trochu na vážkách. Je pravda, že od zdravého nápoje obvykle člověk nečeká lahodnou chuť. A tak i v tomto případě převyšuje výživová stránka nápoje před tou chuťovou. Nápoj totiž obsahuje spirulinu, tak více, že má velmi intenzivní zemitou chuť. Stejné je to i s tímto koktejlem. Ale zkuste si do něj rozmixovat čerstvé ovoce a uvidíte, zda vám bude více chutnat nebo ne. Já jsem vyzkoušela přiložené ochucovací tabletky, ale jejich příchuť jsem v koktejlu nepoznala. Rozpustnost samotného prášku je trochu horší, ale pokud si pomůžete lžící a chvíli počkáte, než chia semínka nabobtnají, pak dosáhnete správné konzistence.

A na závěr jsem si pro vás připravila soutěž. Stačí, když budete fanouškem Zelené fazolky na FB a do komentáře pod příspěvek napíšete, jak by měla podle vás vypadat zdravá snídaně a s kým byste si jí dali. Já pak vyberu jednoho z vás, kterému pošlu velký balíček prášků společně s ochucovacími tabletkami. Uzávěrka soutěže je v pondělí 26. 11. 2018 ve 14hod.