Fit & Fabulous - rozhovor s blogerkami (2. díl)

27.11.2016

S fitness a lifestyle blogy se v poslední době roztrhl pytel. Každý kdo běhá, pije smoothie nebo medituje, dnes píše o tom, co dnes dělal a jak je jeho život úžasný. Mezi tou spoustou blogů se však nenajde příliš těch, jejímiž autory by nebyli ti, kteří by nejedli raw, nebyli vegani, nebo do každého jídla nepřídávali proteinový prášek (bez něj by přece člověk nemohl mít svaly). Jsem ráda, že existuje blog Fit & Fabulous, protože ho píše úplně obyčejná holka, která jí zcela normálně.

Abych pravdu řekla, tak blog Fit & Fabulous je pro mě úplnou novinkou. Taky se není čemu divit, protože tento blog vznikl teprve v dubnu tohoto roku. A přesto už má přes 2 000 fanoušků na FB. Narazila jsem na něj v té době, když jsem začala vyhledávat zajímavé blogy, jejímiž autory jsou lidé, kteří mají podobný pohled na zdravý životní styl jako já. A jak jinak Andy, která píše tento blog představit, než vám napsat, čím mě zaujala, protože o ostatním vám poví v rozhovoru sama.

Kdo mě zná, tak jistě ví, jaký jsem příznivec intenzivních tréninků, a tak mě samozřejmě zaujalo, že Andy byla jedna z těch, kteří zvládli cvičební program Shauna T - Insanity. Andy je nejen aktivní sportovec - běhá, cvičí jógu a HIIT, ale navíc taky tančí (i když teda o několik úrovní výš než já...)! Je taky jako já milovníkem kávy. A tak se není čemu divit, že o kávě i píše. V neposlední řadě se mi líbí její filozofie zdravého stravování. Na jejím blogu tak najdete i několik tipů ze světa kuchyně.

Navíc při pročítání jejich článků jsem zjistila, že mám spoustu, co dohánět, protože téměř každý článek, který jsem otevřela, mi přišel užitečný, inspirativní nebo nějakým způsobem zajímavý. Líbí se mi především formát článků. Andy nepotřebuje popisovat stránky od shora dolů, ale píše k tématu, stručně, výstižně a poutavě. Líbí se mi především její články typu x tipů nebo x nejlepších.

Pokud hledáte inspiraci a motivaci, tak na její stránky určitě nesmíte minout. Ujišťuji vás, že nudit se rozhodně nebudete. A důkazem toho, jak inspirativní její blog je, je to, že právě díky ní jsem začala s touto sérii rozhovorů s blogerkami.

Jak bys popsala svou filozofii ohledně fitness a tvého životního stylu?

Nejsem přítelem diet a úmorného cvičení, do kterého se musíme nutit jen proto, že má někdo jiný lepší postavu.

Fitness životní styl by měl být něčím, čím opravdu chceme být a co nás naplňuje. Já se na každé cvičení těším. Když se jdu proběhnout, je to naprosto úžasný a osvobozující pocit. Když si uvařím něco zdravého, mám ze sebe radost.

Ale i naopak.

Netrhám si hlavu za to, že si na svatbě kamarádky dám kus dortu a zapiju ho šampaňským. Držím se pravidla 80/20. A výčitky? To neznám.

Důležité je mít ze sebe dobrý pocit. Jíst přiměřeně zdravě. Hýbat se. A do ničeho se nenutit.

Jakým sportům se věnuješ? Jaké sporty jsi dělala v minulosti a čemu se věnuješ teď? Jak často sportuješ?

Začala jsem v pěti letech tancem. Byla jsem tenkrát hrozné nemehlo, ale během střední mě vybičovala jedna přísná učitelka baletu a od té doby mě tanec nepustil.

Dnes mě tanec částečně živí, dělám černé divadlo, fire show a tance 30. let. To mě baví hodně.

Dále je to jóga, tabata, HIIT a hlavně běh. Bez běhání vážně nevím, co bych dělala. Asi žádný sport mě nebaví více.

Běhám 1-2x týdně, taneční tréninky se konají 3x do týdne, vystoupení dle sezóny, 1x týdně mám lekci tabaty v jednom pražském fitku a zbytek podle chuti odcvičím doma podle videí nebo v nějakém jógovém centru.

Jaké máš vzdělání, co se týká fitness (popř. kde jsi ho získala)?

Mám taneční vzdělání. Absolvovala jsem půlroční kurz Lektor tance pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Součástí byly i praktické lekce snad všech druhů tance a cvičení, jaké si člověk umí představit, anatomie a historie.

Jaký máš postoj ke stravování? Omezuješ se nějak?

Zdravá strava je nesmírně důležitá. Ale omezuji se jen přiměřeně. Neuznávám diety, detoxy ani vyhraněná pravidla, kterých je plný internet.

Snažím se jíst to, z čeho mám dobrý pocit, co mi chutná a co mi dovolí můj denní režim. Z ranního tréninku běžím rovnou do práce, z práce do školy a po škole tančím. V mém batůžku ale nikdy nechybí ovoce, zelenina, nějaké kukuřičné chlebíčky. K obědu jím většinou maso s normální přílohou a večeřím dvakrát - před tréninkem a po něm. Večer omezuji pouze množství, abych nešla spát s těžkým žaludkem.

Jak vypadá tvá obvyklá snídaně?

Abych se přiznala, často snídám dvakrát - před tréninkem a po něm.

Po probuzení si loknu Aloe Vera, což je můj oblíbený podzimní nápoj na imunitu, a dám si nějaký jogurt s vločkami, chia semínky a ovocem.

Druhá snídaně je trochu bohatší - většinou to jsou vajíčka na všechny možné způsoby, celozrnné pečivo a šunka. O víkendu zase vítězí lívance.

Co bys poradila lidem, kteří s fitness a zdravým stravováním začínají?

  1. Stanovit si reálný cíl. Tedy přizpůsobit ho sobě a svým možnostem. Pokud si nastavíte těžko zvládnutelný cíl, nevydržíte to dlouho.
  2. Přiměřeně kombinovat zdravou stravu a cvičení, které vás baví. Pro začátek stačí i rychlá chůze.
  3. Vydržet. Dlouhodobé výsledky uvidíte až po několika měsících.
  4. S někým vaši cestu sdílet. Moji první fitness výzvu (3 měsíční program Insanity) jsem odcvičila se svým přítelem a vzájemně jsme se hecovali.
  5. Pište si klidně tréninkový a stravovací plán. A dodržujte ho bez výjimek.

Každý máme občas den, kdy se nám nic nechce, ztratíme motivaci na cestě za vysněným cílem (lepší výkon, postava, zdravé stravování...) a nejraději bychom zalezli do postele s balíčkem chipsů. Co tě motivuje se nevzdat? Jak s tím bojuješ?

Nějak tyhle dny nemám a taky mi moc nevoní chipsy. :D

Nejde vzdávat něco, co vás baví a co je náplní našeho života. Vzdávat můžete něco, do čeho dáváte obrovské úsilí proti vaší vůli a bojujete s tím.

Když jsem třeba nemocná a nemůžu jít běhat, mám pocit, že se zblázním. A to jsem si po svém prvním běhu před třemi lety myslela, že je to ta nejstrašnější věc na světě.

Pověz mi o svém blogu. Jak dlouho ho píšeš? Co bylo motivací založit si svůj blog?

Fit & Fabulous byl nejdřív takový malý experiment, jestli se mi povede tu stránku dostat mezi lidi a bude ji vůbec někdo číst.

Spustila jsem ho v dubnu tohoto roku a samotnou mě překvapilo, kolik už mám čtenářů a celkově ohlasů.

Motivací asi byl můj pradávný sen psát blog. Ať už o čemkoliv. A tím, že mě fitness tak pohltilo, byl koncept jasný.

Všichni mi celý život říkali, že mám energie a dobré nálady na rozdávání.

A tak jsem ji začala rozdávat.

Spolupracuješ s nějakými firmami v rámci blogu? Jak získáváš nové fanoušky?

Moc ne. Reklama není to, co chci dělat. Snažím se čtenáře obecně motivovat, naladit jim po ránu úsměv na rtech a pokusit se je přimět k tomu, aby na svůj život pohlíželi pozitivněji a měli radost z maličkostí.

Fanoušky získávám (doufám) obsahem na blogu. Snažím se psát poutavě, užitečně, dát do toho kus sebe a o každém novém článku informovat na Facebooku, Instagramu a Twitteru.

Jaké jsou tvé životní sny?

Sny vyloženě nemám. A když už, tak se dost mění. Přála bych si, aby na mě byli rodiče pyšní. Chci být svému přítelovi tou nejlepší holkou.

A obecně chci být ve svém životě užitečná, plná energie a šťastná.