Cvičební programy: FITFAB Strong (9. díl)

12.01.2018

FitFab Strong - unikátní cvičební program v češtině. Ještě jste o něm neslyšeli? Tak se na něj určitě podívejte. Stojí skutečně za to. Já jsem si už odjela všechna videa, a tak vám můžu říct, jak se líbil mě. Pokud tedy hledáte inspiraci na nový cvičební program a chcete vědět pro koho je tento program určený, tak rozhodně čtěte dál.

Na úvod bych chtěla zmínit, jak jsem se k tomuto programu dostala. Před nedávnem jsem začala sledovat blog Fit & Fabulous, jehož autorkou je Andy, která je také spoluautorkou blogu Zdravě bez překážek. Ta je totiž hlavní postavou cvičebního programu FITFAB Strong. Její blog jsem sledovala téměř od začátku, a protože mě její výstižné a originální články zaujaly, rozhodla jsem se s ní udělat rozhovor, který si můžete přečíst tady.

Přes její Instagram jsem se tedy dozvěděla, že chystá tento program, a tak jsem neváhala a hned v lednu jsem si podle něj zacvičila. FITFAB Strong je cvičební program, který obsahuje 6 cvičebních videí. Můžete ho cvičit podle dvou rozvrhů. Pokud se cvičením začínáte nebo nejste tak zdatní, tak je pro vás připraven rozvrh MINI. V něm je rozvržen program tak, že cvičíte 3x týdně. Pro zdatnější a pokročilejší je pak určena verze MAX, ve které si s Andy zacvičíte 6x v týdnu. V neděli vás čeká volno.

Cvičební program je natočen ve velmi zajímavých prostorech haly. Ke cvičení v pozadí hraje Dj přímo naživo, což dodává programu na zajímavosti a hudba všechny tréninky příjemně pokresluje a přitom není nijak rušivá. Příjemná je také grafika celého programu. Celý cvičební program je zcela zdarma. U všech tréninků budete cvičit s vahou vlastního těla. Nebudete potřebovat tedy žádné pomůcky až na podložku, sportovní oblečení a vodu.

Jak už jsem zmínila hlavním aktérem je Andy, která všechny tréninky vede. S ní cvičí vždy 6 dalších - blogerů, běžců, fitnessáků, tanečníků a jiných osobností. Je vidět, že všichni mají pohyb v krvi a zvládají trénink s přehledem, i když se občas někomu trochu motají ruce a nohy, ale toho si člověk všimne jen při větší pozornosti. Andy skvěle interaguje s ostatními. Je velmi přirozená, motivující a přitom není přehnaně afektovaná, naopak je velmi sympatická a tréninky s ní byla opravu zábava. Ukazuje na hlavní chyby, ale ne přehnaně u každého cviku, soustředí se spíše na motivaci, což je přesně to, co se mi u ní velmi líbilo. Co se mi především líbilo, bylo to, že člověk sice vidí časomíru, ale ne pro jednotlivé cviky, a tak vlastně neřeší, jestli cvičí 20s nebo 30s. Andy velmi přirozeně vede každý trénink.

Pro koho je cvičební program určen? Řekla bych, že pro všechny začátečníky a pokročilé. Program obsahuje pauzy, takže nebudete intenzivně cvičit celých 30 minut, ale na druhou stranu jednoduchý není a věřím, že pro některé z vás to bude výzva a budete se postupem času zlepšovat a zvládat trénink čím dál líp. Pokud ale hledáte výzvu a opravdu intenzivní cvičení, při kterém z vás poteče pot, a dáte si pořádně do těla, tak si raději zvolte jiný cvičební program např. Insanity Max:30 od Shauna T nebo můj vlastní program BURN20. Myslím, že Andy zvolila takovou zlatou střední cestu, díky které si bude moct vyzkoušet program spoustu z vás. Neukazuje tam ale alternativy cviků v případě, že nechcete skákat nebo máte problém se zády nebo koleny. Proto, pokud nemůžete skákat, dělat výpady nebo držet pozici prkna, pak zkuste cviky buď sami modifikovat, nebo si zvolit opět nějaký jiný pro vás vhodnější program.

Naprostá většina tréninků začíná asi 5-minutovým rozehřátím. Pak následují 3 minuty protažení. Poté následuje 10-sekundová pauza a jde se na samotný trénink. Ten se skládá z několika sad cviků, mezi nimiž jsou 30-sekundové pauzy. Ten trvá obvykle 25-30minut. Na závěr vás čeká protažení.

Cardio Strong [40 min]

Jako první trénink na vás čeká kardio. Celý trénink vám zabere 40 minut, což se asi většině z nás nepodaří jen tak lehce ráno jako rozcvička. Na začátek týdne se hezky rozehřejete a rozproudíte si krev. Nemusíte se bát, že začnete nějak rychle, trénink totiž začne nejprve lehkým rozehřátím různými poskoky. Cviky nejsou nijak složité a zvládne je určitě každý. Po rozehřátí vás čeká protažení. To vás příjemně protáhne a předjede tím i případný úrazům a bolestem. Po krátké 15-sekundové pauze se dostanete k tréninku.

V rámci tréninku vás čeká 5 sad cviků. Každá se skládá ze dvou cviků, z toho v každé ze 4 sérii vás jejich modifikace, ale nic vám nebrání zůstat u základní verze, pokud těžší modifikaci nezvládnete. Jedná se ale o základní cviky, které určitě zvládne i začátečník. Ten si jen možná bude dělat víc pauz než pokročilí. Na závěr vás čeká 3-minutové protažení.

Andy mi dodala pozitivní energii na zbytek dne. Byla jsem zvědavá, jak se jí program povedl a musím říct, že to zvládla parádně.

Abs Legs Strong [35 min]

Další trénink je zaměřený na břicho a nohy a je o 5 minut kratší než Cardio Strong. Nejprve vás čeká rozehřátí různými variantami poskoků. Následuje 4-minutové protažení a pak už se zaměříte na břicho.

Celý trénink je docela náročný na záda. Pokud nebudete provádět správně technicky jednotlivé cviky, pak vás po tréninku víc než břicho můžou bolet záda. Takže se zkuste nehrbit a držet pevný střed těla. Všechny cviky lze provádět i v těžší variantě, kdy se při cvicích vsedě nebudete držet podložky (to jen malý tip pro pokročilé ;)).

První sadu cviků budete provádět v tzv. v-pozici, tedy vsedě s rukami na podložce a budete provádět různé přitahování nohou k trupu nebo pohyby trupem. Mezi jednotlivými cviky budete mít chvíli pauzu. Mezi sériemi vás pak čeká o něco delší pauza.

Další sérii cviků budete provádět vleže. Opět mějte přilepená bedra k podlaze, a ti, kteří cviky nezvládají, si můžou podložit ruce pod zadek, aby udržovali lépe bedra na podložce, a dělat si kdykoliv pauzu, aby nepřetěžovaly záda. A obě série si zopakujeme.

Pokud budete provádět cviků technicky správně, pak tento trénink vaše břišní svaly určitě potrápí. A nakonec vás čeká 3-minutové protažení.

Yoga Strong [25 min]

Obecně józe tolik nefandím, protože je na mě příliš pomalá. Musím ale říct, že Andy jí vzala s trochu jiného konce a dnešní trénink byl příjemně relaxační a zároveň jsem si při něm i trochu posílila svaly.

Nejprve si rozehřejete svaly a všechny klouby. Toto video je dobré dělat po ránu nebo po příchodu z práce, kdy se budete cítit ztuhlí a budete se chtít protáhnout, ale zároveň nebudete mít náladu na nějaké rychlé pohyby. Trénink vás totiž krásně protáhne. Ale nebojte, trochu si i zaposilujete. Čeká vás i několik statických cviků, při kterých budete potřebovat zapojit i svaly, a to převážně v pozici prkna, kde strávíte značnou část této lekce. Dnešní lekce je jen 25 minut dlouhá, a tak se nemáte na co vymlouvat!

Interval Strong [40 min]

Dneska si pro nás Andy připravila o něco náročnější trénink. Čeká nás Interval Strong, tedy intervalový trénink, při kterém zapojíte svaly na celém vašem těle. Na začátek vás čeká klasické rozehřátí a protažení, pak už se vrhnete na samotný trénink. Ten bude trvat celkem 40 minut.

První série se skládá z poskoku do dřepů a planku. Tyto dva cviky si několikrát zopakujete. Mezi jednotlivými sériemi vás čeká krátká pauza. Série jsou vždy tři.

Po půlminutové pauze vás čeká "kolo" nohami ve v-sedu a angličáky. Další série se skládá z běhu s koleny vysoko nahoře a přecházení ze strany na stranu v planku. Dále vás čeká "most" a přeskok z hlubokého dřepu do stran. Poslední série se skládá z přitahování noh k tělu a běhu v planku. Na závěr už zbývá jen protažení.

Dance Strong [30 min]

S programem Fitfab Strong​ to dneska rozjedeme! Čeká vás půlhodiny tanečního kardia. Nemusíte se bát žádné náročné choreografie, ba naopak na vás čeká příjemné rozehřívací kardio. Nejprve se rozehřejete, protáhnete a pak půjdete na to!

S Andy si dneska opravdu užijete zábavu. Nic náročného vás nečeká. Rozvlníte se a přitom zapojíte svaly na nohou, trupu i rukou. Čekají na vás tři sady cviků. Druhá série obsahuje několik baletních pohybů, při kterých zapojíte paže. V té poslední sérii vás čeká zase kankán.

Na konec už je zařazeno jen příjemné protažení.

Core Strong [35 min]

Trénink Core Strong je zaměřený nejen na břicho, ale i zadek a stehna. Prvních 5 minut na vás čeká rozehřátí, při kterém opět Andy představí všechny své kolegy. Pak přejdete k protažení a po krátké pauze půjdete na to!

Nejprve si procvičíte střed těla ve stoje. U toho dostanou zabrat i vaše stehna a zadek. Budete zvedat nohy do stran, dopředu a k trupu. Dále si Andy připravila sadu cviků v dřepu a jeden balanční cvik. Po pauze budete pokračovat dál.

V další sérii vás čekají poskoky ve dřepu. Musím říct, že většina cviků byla dost komplexních, takže jsem zapojila jak nohy, tak i záda, břicho a ruce. Dále přejdete do pozice prkna.

A obě dvě sady cviků si zopakujete. Musím říct, že tento trénink patřil k mým oblíbeným a některé cviky jsem opravdu hezky procítila.

A to je vše z dnešní recenze. Už jste měli možnost si program FitFab Strong vyzkoušet? Jak se vám líbil? Obecně musím uznat, že bych uvítala o trochu náročnější trénink a třeba se k podobnému, ale náročnějšímu programu Andy v budoucnu dostane. Musím ale říct, že pro ostatní bude program určitě hodně užitečný. Obsahuje vše co má (protažení, rozehřátí, pauzy), je na české poměry skutečně unikátní, zcela zdarma, zábavný a pestrý a Andy je opravdu sympatická a motivující osobnost, se kterou vás budou každodenní tréninky určitě bavit. Tak to zkuste sami a uvidíte!