Hubnutí a psychika

26.07.2020

V dnešním článku bych se chtěla aspoň lehce dotknout tématu hubnutí a psychika. V tomto oboru nemám žádné vzdělání, ale podívám se na toto téma očima normálního člověk se selským rozumem. Jedno je jisté. Na hubnutí nemá vliv jen to, co jíme, jak se hýbeme, ale také i to, jak kvalitní je náš spánek nebo jak se cítíme. 

Někteří lidé jsou takoví, že ve stresovém období hubnou, jiní jsou během stresového schopni nabrat i několik kg navíc. Jak důležitá je psychika v procesu hubnutí? Jednoduchá odpověď zní - důležitá a ta podobnější...?

Bez extrémů

Lidé ve snaze zhubnout několik kilogramů často volí ten nejextrémnější způsob stravování, který na internetu objeví. Začnou držet keto dietu, paleo dietu, nízkotučnou dietu, vyřadí přílohy, kupují si jen potraviny s minimem tuku, přejdou k veganství, vegetariánství, bojí se lepku, cukru, mléčných výrobků nebo jí jen hrstku potravy denně. Často spoléhají na "zaručené" rychlé diety, které u nich můžou vyvolat jistý úbytek váhy, ale na druhou stranu si tím koledují o tzv. "jojo" efekt, problémy s trávením nebo v horším případě o nějakou formu poruchy příjmu potravy.

Nedostatečný energetický příjem, nedostatek tuků, komplexních sacharidů nebo minerálních látek ve stravě může způsobovat výkyvy nálad, vyčerpání, nervozitu, nesoustředění,  únavu, deprese nebo úzkosti. A to rozhodně nechcete. 

Proto raději než extrémy volte rozumný vyvážený jídelníček, který vám bude poskytovat všechny potřebné živiny s jen mírně nižší energetickou hodnotou než je váš běžný energetický výdej, tak, abyste pomalu, ale trvale hubli. Jen s takovým jídelníčkem docílíte dlouhodobě udržitelného poklesu váhy, psychické pohody, vyrovnanosti a produktivity.

Krok po kroku

Kdy se lidé rozhodnou začít hubnout? Je to obvykle po vánočních svátcích, po oslavě, grilovačce nebo jiné události, kdy zkonzumovali příliš hodně jídla a uvědomí si, co u nich dlouhodobý nadbytek jídla způsobil. Další den si řeknou, že začnou s dietou a ze dne na den razantně změní svůj styl stravování. U něj však jen málokdo vydrží.

Důležité je postupovat krok za krokem. Pokud změním všechny své návyky z ničeho nic, způsobí to u nás často stres, napětí a nespokojenost a v takovém stavu člověk obvykle dlouho nevydrží. Zkuste ale řešit váš jídelníček hezky postupně. Zaměřte se nejprve na pravidelnou stravu, jak u vás vypadají snídaně, další týden se zaměřte třeba na obědy, postupně zkuste začlenit do vašich běžných jídel více zeleniny a tímto způsobem měňte postupně styl vašeho stravování. 

Je samozřejmě jiné, pokud člověk jí více méně vyváženě a zdravě, pak možná stačí jen upravit porce jednotlivých jídel, pokud ale váš jídelníček postrádá hlavu a patu a o tom, jak by měl takový vyvážený jídelníček vypadat, nemáte ani páru, pak pro vás tato metoda jistě smysl má. Postupně se naučíte a vyhledáte potřebné informace a pomalu si začnete na nové návyky zvykat. Hezky pěkně postupně a hlavně v klidu. A díky tomu, že změna nebude tak náhlá a stresující, tím větší je šance že nové zdravé návyky si udržíte dlouhodoběji.

Proces hubnutí

Často se lidé rozhodnou zhubnout, ale po pár dnech to vzdají. Čím to je? Je dobré si hned na začátku rozmyslet, jaká je vaše motivace a nejlépe si napsat všechny důvody, proč chcete zhubnout. Pokaždé když začnete pochybovat, není nic snazšího než si vaše důvody přečíst. 

Hubnutí je často běh na dlouhou trať. Zkuste být trpěliví, zkuste se každý den nevážit a nečekat, že každý týden zhubnete 3 kg. Mějte realističtější cíle. Položte si laťku velmi nízko. Pokud ji překonáte, posílíte si tím sebevědomí a budete odhodlanější dál pokračovat. Postupujte k cíli krok po kroku a oceňujte každé zlepšení, kterého dosáhnete. Nemusí se to týkat jen toho, kolik cm jste zhubli, ale to, že už večer nesníte balíček brambůrků na posezení nebo že zvládnete grilování s přáteli, aniž byste se přejedli. Za každý malý úspěch se sami pochvalte a použijte ho jako motivaci.

Každé tělo je jiné, a tak nečekejte, že pokud se kamarádce podařilo za měsíc zhubnout 5 kilo, že vám to půjde stejně. Každý máme jiný metabolismus, tělesnou konstituci, a proto je zbytečné se srovnávat s ostatními a zbytečně se trápit. Užívejte si i samotné cesty, vnímejte, jak se mění váš postoj k jídlu, cvičení a k vám samotným, a nečekejte na to, co se stane, až zhubnete svých 'x' vytoužených kil. Možná to nejdříve pár obdivů přátel přinese, ale pak zjistíte, že se až tolik ve vašem životě nezměnilo a budete zklamáni.

Emoce a jídlo

Jídlo máme často spojeno s nějakým emočním prožitkem. Často jíme, protože jsme smutní, za odměnu, protože se nudíme, protože máme chuť, protože jsme se pohádali, protože jsme měli den pod psa, protože něco slavíme, apod. Zkuste ale nejprve myslet než něco vložíte do úst. 

Často jsme např. zvyklí si po obědě dát něco sladké, ale není to jen zvyk? Po večeři se někteří vrací i několikrát do kuchyně. Dříve než začnete jíst, zkuste si položit otázku: Dala bych si jablko? Pokud ano, často to znamená, že máme skutečně hlad, běžte se najíst. Pokud máte ne a máte chuť na něco jiného (čokoládu, sladkosti, brambůrky, ...), tak se často jedná jen o chutě, které jsou často způsobené pouze vašimi emocemi.

Není to jen proto, že se nudíme, že se cítíme sami? Zkuste se bavit s ostatními, zaměstnat se, projít se, pustit si nějaký hezký film nebo si naplánovat nějakou příjemnou aktivitu za odměnu, jako odpočinek nebo abychom se zaměstnali a netrávili večery před otevřenou ledničkou. Je vám smutno, trápí vás něco, tak se zkuste svěřit ostatním, zkuste si sepsat vaše starosti a možná řešení na papír, zacvičte si jógu nebo se jděte projít a zkuste přijít na jiné myšlenky místo toho, abyste vzali do ruky lžičku a zajídali negativní emoce zmrzlinou.

Z dlouhodobého ohledu se zkuste zamyslet nad tím, zda ve vašem životě jste spokojená, zda nejste permanentně pod stresem, zda jste spokojená ve vztahu, zda děláte to, co chcete, zda na sebe nekladete příliš hodně požadavků, než jste ochotni zvládnout, zda nestrádáte po některé stránce a zda váš problém v životě jsou skutečně kila navíc nebo něco jiného. Lidé si často myslí, že pokud zhubnout, budou sebevědomější, bude se jím lépe dařit ve vztahu a životě a skutečnost je často opačná. Pokud by zaměřili svoje úsilí jiným směrem (snažili se pracovat na svém sebevědomí, komunikaci s ostatními, vyříkali si problémy v práci, ve vztahu, našli si koníčky, aby potkali nové lidi, apod.) pak by jim to v hubnutí pomohlo.

Často si pak začnou lidé sami sebe více vážit a bude jim na sobě více záležet. Budou k sobě trpělivější, laskavější a budou v lepší psychické pohodě, při které se hubne mnohem lépe.