Jak přes svátky nepřibrat

10.12.2017

Co si budeme říkat, ať už svou postavu řešíte víc nebo méně, málo komu se stane, že přes svátky zhubne. Svátky by měly být obdobím klidu, i když to tak ve většině domácností nebývá. Neměly by být o přejídání, dárcích ani shonu, ale časem, který strávíte se svými blízkými, popovídáte si, zažijete společné chvilky a zavzpomínáte si na to, co všechno jste během roku prožili. A abyste si svátky užili a zároveň vás netrápili žaludeční problémy a velké množství kilogramů nahoře po nich, mám pro několik tipů, které by vám k tomu mohly napomoct.

Na začátku je potřeba si uvědomit, že je možná přehnané od sebe očekávat to, že pokud se snažíte hubnout, tak v tom za každou cenu budete pokračovat i přes Vánoce. Pokud se snažíte zbavit nějakého toho kila navíc, pak je to určitě delší cesta a ten týden nebo dva vánočních svátků byste neměli brát jako rozhodující. Raději než si dát za cíl nejíst cukroví, smažené a pokračovat v hubnutí, si dejte za cíl, že se například nebudete přejídat a budete držet příjem v rozumné míře. Co vám v tom může napomoct?

Pohyb

Neříkám, že byste měli přes svátky každý den vyběhnout ven nebo zvedat doma každý den činky. Zkuste ale do svého denního režimu zařadit přirozeně nějakou pohybovou aktivitu. Může to být výlet, procházka, pobyt s dětmi venku, odhazování sněhu nebo uspořádejte s rodinou třeba bowlingový turnaj nebo si zajděte zaplavat. Obvykle jsou svátky na blátě, ale pokud se přeci jen nějaký sníh ukáže, není nic lepšího než si mezi svátky zajet někam zalyžovat nebo zabruslit. A pokud dostanete nějakou sportovní pomůcku, pak si ji můžete třeba hned vyzkoušet. A pokud máte volnou chvíli a chcete si zacvičit doma, pak vám nic nebrání vyzkoušet na příklad nějaký nový cvičební program, který zabere jen pár minu denně, a to o víc si pak vychutnáte kapra nebo cukroví. Pokud se ale nebudete mít příliš chuť něco dělat, tak si nechte třeba pár dní jen v klidu u televize a pokud jste během celého roku sportovali, pak možná pár dní klidu bude to, co vaše tělo ocení a o to víc chuti a sil budete mít po svátcích zase začít s cvičením.

Pitný režim

Důležitý je i pitný režim. Často se přejídáme jen proto, abychom zaplnili břicho a byli spokojení. Zkuste proto během dne dodržovat pitný režim tak, abyste nepřeplácali vším, co vám přijde pod ruku. Začněte velkou sklenicí vody s citrónovou šťávou ráno a během dne doplňujte zásoby tekutin čistou neperlivou vodou nebo neslazeným čajem. Díky tomu pomůžete trávení a budete se cítit sytější. Navíc můžete občas zařadit například zázvorový čaj, který pomůže nejen vašemu trávení, ale poslouží také preventivně proti nachlazení.

Nepřejídat se

Nejlepší je držet se pravidla všeho s mírou. Kapra nebo salát máte jednou za čas, vánoční cukroví jen jednou do roka, a proto není potřeba se těchto věcí zcela vzdávat. Nicméně je potřeba mít na mysli množství, které zkonzumujete. Tady musí přijít na řadu trocha vaší vůle a přesvědčení, že se opravdu každý den nemusíte přejíst a že, když si dáte lžíci bramborového salátu a jeden kousek smaženého kapra, který si opravdu vychutnáte, pak si nutně nemusíte přidávat, pokud nebudete mít hlad a stejně si ho užít.

A stejné je to i s cukrovím. Jsem toho přesvědčení, že když už peču cukroví, tak jedině to klasické s bílým cukrem a máslem. Jednou jsem se totiž pokusila připravit i pár kousků zdravého cukroví, ale hold to má k tomu klasickému daleko a navíc jsem si dala pár kousků zdravého a pak si dala stejně i to nezdravé, a tak byl v součtu můj příjem dvakrát větší, než kdybych si dala jen to nezdravé. Proto jsem od toho upustila a místo klasické zdravé svačiny si raději dopřeju pár kousků klasického cukroví, které uspokojí mé chutě a navíc mi poskytnout i přijatelně velkou porci energie.

Příprava jídla a nakupování

Je sice pravdou, že přes svátky je většina obchodů zavřená a většina lidí si dělá velké zásoby jídla tak, aby přes svátky přežila, ale zkuste nakoupit rozumné množství jídla, tak abyste ho nemuseli jíst jen proto, aby se nezkazilo nebo proto, že ho máte neustále na očích. Raději si zásoby schovejte do spíže a na stůl dejte misku s omytým ovocem. Vyzkoušejte například i nějaké zajímavé druhy ovoce.

Uvědomte si, že není potřeba, abyste na svátky pekli 15 druhů cukroví v množství pro 3 rodiny a pak se jím zbytečně přejídali. Vyberte si ty nejlepší prověřené druhy a upečte třeba jen polovinu množství. Nedávno jsem také četla, že nějaká paní třeba ráda peče, ale než aby se doma zbytečně přejídala, pak napeče zároveň i pro své blízké a přátele. A stejné je to i s přípravou štědrovečerní večeře. Pokud připravíte kapra se salátem na dva dny, pak třetí den už můžete přejít k lehčí stravě. Určitě je to lepší než ho ještě čtvrtý den dojídat.

Jezte pravidelně a občas i zdravě

Pokud budete jíst pravidelně, předejdete tím náletům na ledničku nebo spíž, nočnímu jezení u TV a přejídání se obecně. Začněte snídaní. Zkuste se zamyslet nad tím, zda každé ráno opravdu musíte mít vánočku s máslem a marmeládou nebo si jí nechat jen na Štědrý den. Zkuste začít den zdravou snídaní - kaší s ovocem nebo celozrnným chlebem s kvalitní bílkovinou (šunkou, sýrem, vejcem) a porcí zeleniny a uvidíte, že díky ní budete mít například menší tendenci se přejídat a jíst nadbytek jídla.

Nebo si dejte místo jedné svačiny místo cukroví porci zakysaného výrobku s mandarinkou, pomerančem nebo jablkem, což je ovoce, které podle mě k Vánocům patří. Díky takové svačině doplníte zásoby vlákniny a případně i probiotických kultur, které vám pomůžou se s ostatním jídlem vypořádat.

Pokud budete jíst přes svátky o něco víc než během roku, pak, pokud budete jíst pravidelně, tak se tělo s nadbytečnou energií vyrovná lépe, když bude rozložena do celého dne, než když si vše dáte ve večerních hodinách. Navíc prospějete i svému trávení, které bude stíhat trávit a zrychlíte si tím třeba i metabolismus, než kdybyste celý den jen něco uždibovali a večer se pak přejedli.

Bude se vám to hodit i v případě návštěv. Než abyste snědli vše, co na návštěvě dostanete na talíř, sníte jen to, na co budete mít skutečně chuť nezajídat hlad cukrovím a brambůrky.

Zkuste si obecně uvědomit, co všechno k užití si svátků opravdu potřebujete a to ostatní, které k tomu nepotřebujete, zkuste nahradit něčím o něco zdravějším. Bez cukroví si Vánoce například neumím představit. Vánočka na snídani na Štědrý den prostě musí být. Ale ostatní dny si dělám zdravé snídaně, na večeři si dám obložené celozrnné pečivo se zeleninou a na Štědrý den si dám kapra raději na přírodno s bramborovým salátem s jogurtem, protože bez smaženého řízku, salátu s majonézou a různých obložených chlebíčků a ostatních sladkých a slaných jídel se obejdu.

Take it easy

Hlavně se ale především nestresujte. Jak už jsem v úvodu zmínila, svátky jsou především o rodině a společně stráveném času. Dopřejte tělu dostatek spánku, odpočinku a pobytu na čerstvém vzduchu. Vánoce jsou jen jednou do roka a ať už budete jíst jakkoliv, pak to vaše tělo nějak zvládne a vy pak zas po svátcích budete moct pokračovat na své cestě.