Jógová studia v Brně

28.03.2019

Protože jsem chtěla zkusit jógu nejen sama doma, ale absolvovat i celou jógovou hodinu pod vedení, rozhodla jsem se, že projdu v Brně několik jógových studií a podívám se, jak to tam vypadá. V dnešním článku se tak dočtete, jaké lekce jednotlivá studia nabízí, jak se mi lekce a prostory studií líbily a kam bych se sama ráda ještě někdy podívala.

Jógu jsem posledních 5 měsíců cvičila zatím jen doma. Každý den minimálně na 20 minut si roztáhnu karimatku a buď ráno, nebo i večer se protáhnu. 20-30 minut bylo zatím mé maximum, které jsem cvičením jógy v kuse strávila. Nepočítám tedy jednu lekci HEAT jógy, kterou jsem před několika lety absolvovala. A tak jsem byla sama zvědavá, jak hodinovou jógu ve studiích zvládnu, a jestli mě to bude bavit.

Happyoga

První lekci jsem absolvovala ve studiu Happyoga. To se nachází na Mendlově náměstí. Jedná se o velmi malé studio, které má velmi příjemnou recepci s pohovkami, šatnu a místnost, kde se jóga cvičí.

Co se týká stránek studia Happyoga, tak se mi zdají velmi přehledné. Našla jsem na nich informace ohledně jednotlivých typů jógy, informace o instruktorech a velmi snadno jsem se přihlásila na lekci. Na lekci se lze přihlásit týden dopředu, což beru trochu jako minus, protože si tam člověk musí každý týden hlídat, aby se na lekci přihlásil. Na stránkách najdete také pouze informaci o tom, zda je už lekce obsazená nebo ne. Bohužel ne informaci, kolik míst zbývá.

Studio má pestrou nabídku lekcí. Nabízí power jógu, hatha jógu, yin jógu, yin+yang jógu, ashtanga jógu, jógu pro zdravá záda, hormonální jógu, prenatalní jógu, ranní jógu, lunch jógu a nedělní jógu. Studio dokonce nabízí jógu pro děti, a to od 3-6 let, 7-11 let a nad 11 let. Kromě pravidelných lekcí se zde koná i spousta zajímavých akcí s různými externími (dokonce i zahraničními) lektory a pořádají i víkendové pobyty.

Pokud do studia zavítáte jako já poprvé, můžete si koupit 3 lekce za 300Kč. Jeden vstup na lekci stojí 180Kč. K dispozici máte i permanentky 1500Kč/10 lekcí nebo 2500Kč/20 lekcí, případně i možnost neomezeného množství vstupů na měsíc nebo rok. Studenti do 26 let zaplatí 100Kč za lekci.

Po zakoupení permanentky na 3 lekce jsem se převlékla v šatně. Ta je dost malá, takže je lepší přijít o něco dříve, ale je dobře vybavená. Najdete v ní uzamykatelné skříňky a 2 sprchy. Pak už jsem se přesunula do sálu, kde už ležely na podlaze vyskládané karimatky. Kdo chtěl, mohl si na ni položit vlastní nebo jí jednoduše smotat a cvičit na vlastní. Po lekci je nutné, pokud jste využili karimatku studia, ji jen postříkat dezinfekcí a utřít.

Před lekcí instruktor sál vyvětrat, takže na začátku je dobré si vzít s sebou mikinu, abyste nezmrzli, tedy v případě zimních měsíců. Během lekce se ale sál vyhřál a díky jeho velikosti jsme si ho sami i vydýchali, což už bylo méně příjemné. Sál je poměrně dost malý a karimatky jsou umístěné vedle sebe v bezprostřední blízkosti, takže jsme se museli na některé pozici rozestoupit dopředu a dozadu, abychom se vzájemně nebouchli. Výhodou (asi jako pro koho, pro mě určitě) je, že podél zdi jsou zrcadla, takže člověk může zkontrolovat, zda má postoj správně.

Lekci začal instruktor pár úvodními slovy a ujistil se, kdo je na lekci poprvé. Pak už jsme začali cvičit. Lekci power jógy jsem měla od 8:30 do 9:45. Byla velmi dynamická a určená spíše pro pokročilé, kteří zvládají základní pozice. Instruktor většinu pozic ukazoval, ale některé jen slovně popsal. Projev instruktora byl trochu tišší a někdy méně srozumitelný nebo příliš rychlý, než bych potřebovala, ale jinak byl instruktor velmi přirozený a sympatický.

Díky dynamice se mi celá lekce velmi líbila a vyzkoušela jsem si spoustu zajímavých nových pozic, ke kterým jsem se zatím nedostala. Líbilo se mi, že jsme se plynule mezi jednotlivými pozicemi přesouvali a lekce mi tak velmi rychle utekla.

Jen v budově se zrovna něco opravovalo, tak velmi příjemnou hudbu přehlušoval hluk sbíječky. Na konci lekce jsme si lehli do pozice mrtvoly a odpočívaly. Mezitím nám instruktor několikrát stlačil ramena směrem k podložce. Poté jsme se rozloučili. U recepce na nás čekala buď voda, nebo neslazený čaj, kterým jsme se mohli osvěžit.

Yóga House

Yoga House jsem chtěla vyzkoušet především z toho důvodu, že se nachází velmi blízko fakultě, kde pracuji. Najdete ho na ulici Purkyňova v Králově Poli. Studio je větší než Happyoga .

Internetové stránky studia Yoga House jsou moderní a velmi přehledné. Najdete na nich informační systém, kde si můžete rezervovat lekce až na 14 dní dopředu. Studio nabízí jak dopolední, tak odpolední lekce každý den v týdnu kromě soboty. Každá lekce trvá 60 minut, vyjma Ashtanga jógy, která trvá 90 minut. U každé lekce si můžete zobrazit kromě instruktora také informaci o dynamičnosti a obtížnosti jógy, jen abych pravdu řekla, tak informace o počtu volných míst a počtu náhradníků mi byl ze začátku trochu nepochopitelný. Nakonec jsem zjistila, že volno udává počet volných míst a údaj náhradníci udává počet možných náhradníků na lekci (pokud jsem to správně pochopila).

Studio nabízí spíše z větší části poklidnější lekce, a to hatha jógu, power jógu (basic), jógu pro zdravá záda, Ashtanga jógu, jemnou jógu, vnitřní jógu, jógu pro bajkery, power vinyása jógu, čakra jógu, aroma jógu, šivananda jógu, fasciální jógu, večerní meditaci a jin jógu. Kromě klasických lekcí se můžete zúčastnit i jógových pobytů, letos např. v září na Bali nebo víkendového pobytu ve Vinařství U Kapličky. Lekce vedou převážně ženy s výjimkou jednoho instruktora Adriána. Za jednotlivou lekci zaplatíte 150Kč (studenti do 26 let 130Kč) a za permanentku na 10 vstupů zaplatíte 1300Kč (případně 1100Kč, pokud jste student). A pokud byste chtěli, tak studio nabízí i možnost sauny, která je určena pro 1-4 osob. Za 110 minut zaplatíte 550/450Kč.

Na recepci je pro každého připravena sklenice, do které si může nalít buď čistou vodu, nebo ovocný čaj (je sáčků). Převléknout se můžete v prostorné šatně, která má dostatek uzamykatelných skříněk. Abych pravdu řekla, tak jsem si ani nevšimla, zda má studio sprchy. Co se týká sociálního zařízení, tak mi jen vadilo, že dveře od záchodu se zavírají jen za západku. Další však najdete přímo v sále, který je o poznání příjemnější.

Po převléknutí pak vystoupáte o dvě patra výš do samotného prostorného sálu v podkroví. Je to velmi hezký, příjemný prostor v podkroví. V létě jsem tam nebyla, takže nemůžu posoudit, jestli tam příliš nepraží slunce. Na zemi byly opět připravené jógamatky, takže stačilo vybrat si tu svou. Jógamatky byly umístěny ve třech řadách poměrně opět blízko sebe, takže bych předpokládala, že zadní řady nemuseli mít tak velký přehled o tom, co se zrovna cvičí a při některých pozicích si člověk opět musel dávat pozor, aby nebouchl souseda vedle. S prostorem jsem měla problém jen u rotaci trupu na zemi a jen občas jsem koukla bokem, abych na instruktorku viděla. Lekce nemá po obvodu zrcadla, takže si člověk nemůže kontrolovat, zda jednotlivé pozice správně provádí, ale o to více se může koncentrovat na své vlastní pocity a dýchání. V sále se nacházeli také deky a hranoly, které se při lekci můžete volně použít.

Lekce trvala hodinu. Jednalo se o lekci Power jóga - Basic, která byla označená jako středně náročná a dynamická. Abych pravdu řekla, tak byla na mě velmi pomalá. Po úvodních slovech lektorky jsme si sedli to lotosu a dýchali jsme do břicha. Pak jsme se pomalu přesouvali do jednotlivých pozic, které nám obvykle lektorka (Andrea) velmi detailně vysvětlila a ukázala. Upozorňovala na to, že si můžeme kdykoliv odpočinout nebo nedělat pozici, pokud nejsme schopni. Na druhou stranu jsem si nevšimla, že by někomu opravovat špatné držení pozic. Třeba jsme všichni cvičili naprosto "dokonale". Jednotlivé pozice (vzhledem k názvu lekce Basic) byly jednoduché. Nejtěžší byly asi jen balanční pozice např. pozice tanečnice, u které musel člověk udržet balanc. Nakonec jsme si lehli do pozice mrtvoly a pár minut odpočívali. V této pozici jsme málem usnula, ale myslím, že to bylo dáno i tím, jak jsem se při lekci příjemně zrelaxovala. Po lekci jsme opět vydezinfikovali podložky, aby byly připravené pro další lekci.

Po několika týdnech jsem vyrazila na druhou lekci do studia Yoga House. Tentokrát jsem si ale zvolila Power Vinyasa jóga, která byla podstatně dynamičtější a lehce náročnější. Vedla nás lektorka Vendula, která mi seděla o trochu méně než Andrea, ale stejně jako on uměla velmi plynule a uklidňujícím způsobem mluvit a provedla nás celou lekcí navíc s příběhem, který stál za sestavou, kterou jsme danou lekci prováděli. Po úvodním rozehřátí a protažení jsme postupně přecházeli mezi jednotlivými bojovníky, a právě o tom, jak vznikly tyto pozice a co symbolizují, nám lektorka vyprávěla. Hlavní dynamická část lekce mi přišla trochu krátká, ale i tak jsem se příjemně prohřála. Lekci jsme opět ukončili v pozici mrtvoly. Celkově lekce nebyla tak náročná jako ta první, kterou jsem absolvovala v Happyoga, takže jí zvládne opravdu každý. Já si na ni určitě občas zajdu.

Co se týká hodnocení lekce, tak byla na můj vkus málo dynamická a velmi pomalá. Příště proto zvolím nějakou dynamičtější. Lektorka měla velmi příjemný, plynulý a velmi zřetelný projev a příště bych na její lekci přišla znovu. Hudba hezky podkreslovala lekci a nevýhodou studia je jen to, že, pokud se otevřou okna, tak jsou ze silnice slyšet projíždějící auta. Vyhovuje mi dostupnost studia a jeho prostory, které jsou moderní a prostorné, a líbily se mi víc než v prostory Happyoga. A pro zajímavost, na první lekci byli z celkových 18 lidí 2 muži oproti jednomu, kterého jsem potkala na lekci v Happyoga.

MayFly jóga

Další studio, které jsem chtěla vyzkoušet, bylo studio MayFly jógy. Nabízí totiž lekce tzv. létající jógy, kdy je člověk zavěšený v sítích z tkaniny. S jógou má spojené některé prvky, ale duševní význam jednotlivých pozic při této józe příliš nehledejte. Studio MayFly jógy mám opět blízko fakulty. Nachází se téměř naproti studia Yoga House.

Internetové stránky studia jsou docela přehledné, ale potřebovaly mi možná lehce zmodernizovat, především co se týká fotogalerií a některých informací. Najdete na nich popis jednotlivých lekcí, fotky (bez popisu) jednotlivých instruktorech, ceník a rozvrh. Lekci je potřeba si zarezervovat. Lekci můžete zaplatit na místě nebo převodem na účet. Za lekci zaplatíte 170,- (student s ISICem bez ohledu věku!! 150,-). Permanentka na 10 vstupů vás vyjde na 1 600,- (student 1 400,-). Dále se pak můžete přihlásit na kurz, které trvají po dobu 12 týdnů. Ty vás vyjdou na 1 800,- (student 1 620,-) v případě Fly Yogy nebo na 1 920,- (student 1 800,-) v případě Akrojógy. Studio dále nabízí lekce Gravid jógu.

Studio je trochu zastrčené. Nachází se sice blízko zastávky tramvaje 12, ale musíte vejít brankou a podívat se předem na mapku, abyste ho našli. Šatna je stejně jako v případě Happy House malá a společná pro lekci pole dance. V šatně najdete uzamykatelné skříňky a také sprchy. Ve studiu mi chybí recepce. Po vstupu společně s několika slečnami, které byly na lekci poprvé, člověk trochu váhal, jak to ve studiu chodí. Převlékla jsem se a odhadla, kterými dveřmi se dostanu do studia.

V místnosti už byly nachystané ze stropu visící sítě a pod nimi karimatky. Instruktorka nás přivítala a kdo neměl, mohl za lekci zaplatit. Prošla prezenčku a poradila nám s nastavením sítě. Studio má vysoké stropy, poměrně velká okna a je docela prostorné tak, že máte kolem sebe docela dost prostoru. Ve studiu se nachází asi 7-8 sítí. Kolem obvodu studia je zrcadlo, díky kterému můžete kontrolovat, kde máte ruce a nohy, když právě visíte hlavou dolů.

Lekci jsme začali protažením a relaxací. Hned na úvod jsme se naučili, jak se před kotoul dostat sami do sítě. Komu se to samotnému nepovedlo, tak mu lektorka pomohla. I když mám sama strach viset hlavou dolů, podařilo se mi to. Bylo příjemné jen tak ležet v síti, kde měl člověk prostor sám pro sebe a mohl nerušeně relaxovat. Celá lekce byla spíše seznamovací. Prováděli jsme většinu pozic z jógy, jen nám jako opora sloužila právě síť. Místo vleže jsme leželi v síti a místo balancování jsme se zamotali do sítě tak, že jsme neměli takový problém s rovnováhou. Fly jóga slouží především k protažení a uvolnění zad.

Zajímavostí byly především pozice hlavou dolů. Za hodinovou lekci jsme zkusili asi tři. Nejprve jsme se vyvěsili s nohami omotanými kolem sítě nahoru a protahovali jsme se do záklonu. Pak jsme se zavěsili hlavou vzhůru tak, že jsme mohli volně pohybovat nohama dopředu, do strany nebo dozadu. V této pozici jsem se už dost bála, a tak jsem vyzkoušela jen ty pozice, které mi strach dovolil. Nakonec jsme se spustili hlavou dolů jako netopýři. Na závěr lekce nás zase čekala závěrečná relaxace.

Pokud se nebojíte viset hlavou dolů, nebo chcete strach překonat, tak fly jógu rozhodně vyzkoušejte. Pro mě to byla velmi zajímavá zkušenost, když jsem byla hlavou dolů a pozorovala jsem svět vzhůru nohama a levitovala jsem nad zemí. Nevím ale, zda bych na lekce chodila pravidelně. To po první lekci nedokážu říct, ale spíše ne. I když po lekci jsem odcházela příjemně zrelaxovaná.

Co se týká vedení lekce, tak lektorka byla docela sympatická. Nespěchala a všechny pozice nám velmi dobře vysvětlila a ukázala. Velkou nevýhodou studia je jen to, že je průchozí, a tak se nám během lekce stalo, že nějaká slečna prošla z šatny do vedlejšího sálu, kde právě probíhala lekce pole dance, ze kterého šla během celé lekce slyšet lehce hudba a instrukce lektorky.

Yoga Brno

Další studio, které jsem se rozhodla navštívit je Yoga Brno. Yoga Brno má dvě pobočky, jedna je na Dobrovského a druhá, kterou jsem i osobně navštívila, je na Zábrdovické. Shodou okolností se ale v Zábrdovicích přestavuje snad každá ulice, a tak mi dalo zabrat studio vůbec nalézt. Využila jsem proto telefonního čísla a díky ochotné slečně jsem na lekci dorazila včas.

Internetové stránky studia jsou přehledné a moderní. Najdete zde informace o rozvrhu, o jednotlivých pobočkách, lekcích a lektorech. Studio se zaměřuje především na hot jógu. Tu jsem si sice vyzkoušela, ale zatím mě příliš nenadchla. Kromě ní tady můžete navštívit lekci power jógy, vinyasa jógy, jemné jógy, basic jógy, gravid jógy, hatha jógy, sivananda jógy, klasické jógy, ashtanga jógy, ranní jógy, jóga training, aromatherapy jógy, jógy pro zdravá záda nebo relax jógy. Studio nabízí i workshopy a víkendové pobyty. Zacvičit si tady můžou i děti.

Za lekci zaplatíte buď 130,- (60 minut), 180,- (90minut / 60minut Hot Yoga) nebo 250,- (90minut Hot Yoga). Za permanentku na 10 vstupů zaplatíte 1 200,-/1 650,-/2 100,-. Kromě toho studio nabízí bonusový program, díky kterému můžete získat až 10% slevu na všechny permanentky. Oproti jiným studiím zaplatí i studenti stejnou cenu. Na lekci se lze prostřednictvím přehledného rezervačního systému jednoduše přihlásit a zaplatíte přímo na lekci. Lekci si můžete rezervovat až na 14 dní dopředu.

Já jsem si vybrala lekci Yoga Training, abych si nestěžovala, že je na mě lekce příliš málo náročná. Přirovnala bych jí asi k power józe. Lekce měla hodinu. Nejprve jsem na recepci za lekci zaplatila a pak se převlékla v šatně. Šatny jsou velmi moderní a docela prostorné. Najdete v nich uzamykatelné skříňky, velké zrcadlo a prostorné sprchy. Pak jsem vešla do studia, kde už hrála hudba, ale jen velmi tiše.

Studio je taktéž prostorné. V přední části má velké zrcadlo, takže si můžete hlídat správný postoj. Vzala jsem si jednu z karimatek a rozložila jsem si jí na zem. Kolem sebe jsem měla poměrně dost prostoru oproti jiným studiím. Celkem nás na lekci bylo asi 15. Ze začátku lekce mi bylo ve studiu trochu víc horko, ale to se časem spravilo.

Lektorka lekci začala úvodní relaxací vsedě. Její hlas byl příjemný, byla vtipná a vysvětlovala nám zřetelně a jasně všechny pozice. Dokonce mezi námi chodila a opravovala nás. Pokud jsme změnili úhel natočení, tak popošla ve studiu tak, abychom jí viděli. Všechny pozice nám sama předváděla, takže jsme se mohli soustředit na cvičení a dýchání.

Lekce byla dynamická, a tak akorát náročná. Důkladně jsme se protáhli, ale v některých pozicích jsme zůstali delší dobu nebo jsme pozice opakovali tak, abychom si svaly zároveň i posílili. Na konci jsme se protáhli a v pozici mrtvoly jsme po závěrečném dechovém cvičení odpočívali. Před studiem na nás čekala konvička s čajem, kterým jsme se mohli osvěžit. 


Máte tip na další studio v Brně? Chodíte někam? Chodíte například na nějaké kurzy? Dejte mi vědět do komentářů nebo mi napište na FB.