Kávovinové nápoje

16.11.2018

Patříte mezi ty, kteří mají problém se spánkem? Pak by bylo možná dobré se zamyslet nad tím, zda přes den nekonzumujete příliš hodně kofeinových nápojů. Ty jsou často příčinou narušení spánkového režimu. Pokud jste milovníky kávy, ale nedokážete si představit ráno bez šálku hořkého nápoje, pak jistou alternativou by pro vás mohly být kávovinové nápoje. Jejich výhodou je to, že žádný kofein neobsahují.

Asi každý z vás se v dětství setkal ve školce s kávovinovým nápojem, tzv. bílou kávou. Je to nápoj připravený z melty a mléka. Kávovinové směsi se používají už od nepaměti jako náhrada kávy. Dříve to bylo spíše z finančních důvodů a nedostatku pravé kávy. V dnešní době jsou však často využívány těhotnými a kojícími ženami, dětmi nebo lidmi citlivými na kofein. Na druhou stranu by se měli konzumaci kávovinových nápojů vyhnout celiaci, protože součástí kávovinových směsí je pšenice, žito nebo ječmen.

Obsahují obvykle kořeny čekanky obecné, praženého ječmene, pšenice, špaldy nebo žita. Dále můžou obsahovat žaludy, cukrovou řepu nebo ječný slad. Kávovinové směsi neobsahují kofein, ale oproti klasické kávě jsou energicky a živinově hodnotnější. Obsahují inulin, což je přírodní rozpustná vláknina, která se používá jako náhražka cukru. Na rozdíl od klasického cukru nezvyšuje hladinu krevního cukru. Přispívá k lepšímu trávení, zlepšení zažívací mikroflóry ochraně před infekcemi. Dále se také podílí na lepším vstřebávání vápníku, hořčíku a dalších minerálních látek. Snižuje také hladinu cholesterolu a lipidů. Obecně pomáhají kávovinové nápoje při léčbě žlučových a ledvinových kamenů, zánětů močových cest, podporují chuť k jídlu a pomáhají při zácpě. Podle některých zdrojů dokonce podporuje sexuální apetit a zlepšuje kvalitu spánku.

Všechny kávové nápoje sem připravovala podle návodu na obalu. Připravovala jsem je bez cukru a mléka, abych mohla posoudit chuť samotné kávovinové směsi.

Melta

Dodavatel: Kávoviny a. s.

Balení: 20 nálevových sáčků

Množství: 140 gramů

Cena: cca 25 korun

Poměr cena / množství: 100 g / 17.8 Kč

Složení: žito, kořen cukrové řepy, ječmen, čakankový kořen

Energetická hodnota na 100g: 1 430kJ, 1.8g tuků, 58.6g sacharidů z toho 1.6g cukru, 27.3g vlákniny a 8.7g bílkovin

Chuť: Má příjemnou nahořklou chuť se sladším podtónem

Obecné hodnocení: Melta je klasický kávovinový nápoj. Výhodou je, že není instantní a sáčky jsou velmi praktické a vhodné i na cesty. Díky tomu si můžete uvařit i pořádný hrnek kávy. Na druhou stranu se na povrchu nevytváří žádná pěna. Má příjemnou kávovo-kakaou vůni. Můžete si ji koupit i sypanou. Dobrý je také poměr cena/chuť.

Hodnocení: 1

Caro

Dodavatel: Nestlé Česko s.r.o

Balení: instantní

Množství: 200 gramů

Cena: cca 60 korun

Poměr cena / množství: 100 g / 30 Kč

Složení: čekanka obecná, ječmen, ječný slad a žito

Energetická hodnota na 100g: 1 540kJ, 0.2g tuků, 81.2g sacharidů z toho 5.9g cukru, 10.4g vlákniny a 4.1g bílkovin

Chuť: Chuťově se velmi podobá Meltě (víc než Inka), ale chybí mu sladký podtón. Není tak zajímavé, spíše jen hořké s žádným dalším podtónem. Cítím v něm spíše nějakou zvláštní pachuť obilnin, ale asi záleží na zvyku.

Obecné hodnocení: Vůně Cara je příjemná. Na povrchu má hutnou krémovou pěnu. Je instantní, takže je vhodný pro přípravu koktejlů a ice coffee.

Hodnocení: 3

Inka

Dodavatel: Grana Sp. o.o.

Balení: instantní

Množství: 180 gramů

Cena: cca 44.9 korun

Poměr cena / množství: 100 g / 24.9 Kč

Složení: ječmen, žito, čekanka a cukrová řepa

Energetická hodnota na 100g: 1 465kJ, 0.2g tuků, 75g sacharidů z toho 14g cukru, 15g vlákniny a 4.2g bílkovin

Chuť: Má příjemnou nahořklou chuť s karamelovým nasládlým podtónem. Připomíná mi karamelové instantní capuccino.

Obecné hodnocení: Voní jako karamelová káva. Je instantní, takže praktická pro ty, kteří nemají rádi logr a nechtějí využívat pytlíky. Vytváří jemnou pěnu na povrchu. Je vhodná také jako základ ledových káv nebo kávových koktejlů.

Hodnocení: 2

Vitakáva

Dodavatel: Kávoviny a. s.

Balení: instantní

Množství: 180 gramů

Cena: cca 45 korun

Poměr cena / množství: 100 g / 25 Kč

Složení: ječmen, žito, čekanka a cukrová řepa

Energetická hodnota na 100g: 1500kJ, 0.1g tuků, 77g sacharidů z toho 0g cukru, a 5g bílkovin

Chuť: Chuťově mi připomíná horké kakao. Oproti ostatním kávovinovým směsím je méně nahořklá. Má intenzivnější plnější chuť. 

Obecné hodnocení: Má velmi jemnou krémovou pěnu. Vůně je intenzivní. Voní jako horká čokoláda. Pokud smícháte Vitakávu s mlékem, tak dostanete nápoj velmi podobný Granku nebo kakau s mlékem. Vitakáva je instatní, takže se hodí pro přípravu ledové kávy nebo koktejlů. Pokud jste milovníkem čokolády nebo kakaa, pak si na Vitakávě určitě pochutnáte a navíc do sebe nedostanete tolik energie jako v případě tabulky čokolády. Spíše než náhražka kávy, je to náhražky horké čokolády/kakaa.

Hodnocení: 2