Klíčící misky

20.08.2020

Ráda objevuji a zkouším nové věci, a tak jsem byla potěšena, když mě oslovila firma Goorganic.cz, zda bych nechtěla vyzkoušet jejich klíčící misky. Klíčky sama jím docela dost často, a to jakou součást polévky Pho, na kterou s kolegy z práce velmi často chodíme. A tak jsem si řekla, že si klíčky zkusím "věpěstovat" sama doma.

Abych pravdu řekla, tak klíčení jsem už jednou zkoušela. Pamatuju se, že jsem u toho používala vatu, kterou jsem namočila do vody, ale klíčky mi z toho žádné nevzešly. U těchto misek ale žádnou vatu potřebovat nebudete. Postup je velmi snadný.

Musím se přiznat, že jednu věc, kterou z duše nenávidím, je čtení návodů. A tak, když se mi dostaly misky do ruky, byla jsem ráda, že návodem jsem se s lehkostí prokousala a mohla jsem jít na věc.

Nejprve jsem plastové misky opláchla ve vodě. Na odkapávací misku jsem umístila na vyzkoušení jen jednu klíčící misku. Červený regulátor odtoku jsem umístila na výstupek, a pak už jen stačilo nasypat semínka a rozprostřít je na misce.

Klíčky potřebují samozřejmě svůj prostor, a tak posypejte tak třetinu misky. Zalijte 0.5l vlažné vody a vodu nechte protéct do spodní misky. Zbylou vodu můžete použít například na zalití kytek.

Misku přiklopte a nechte ležet tak, aby nebyla na přímém slunci. Každý den ráno a večer prolití vodou zopakujte a po pár dnech (cca 5 dnech) se můžete těšit na hotové klíčky.

Klíčky můžete posypat čerstvý kváskový chleba namazaný máslem nebo žervé, přidat je do zeleninové nebo masové směsi, polévky, pomazánky nebo je jen tak uzobávat. Vždy je lepší klíčky přidat až do hotového pokrmu, aby neztratily své vlastnosti. 

Klíčit můžete podle chuti - ředkvičové, brokolicové, mungo, čočkové, řeřichové a dokonce i červené zelí. Klíčky co nejdříve spotřebujte, ale vydrží vám i pár dní v lednici. 

K čemu jsou klíčky dobré?

Klíčky díky enzymatickým procesům, ke kterým při klíčení dochází, obsahují vysoké množství vitamínů (především B, E a C), minerálních látek (vápník, železo, fosfor a jiné), enzymy a aminokyseliny. Klíčky:

  • posilují imunitní systém,
  • příznivě působí na nervový a kardiovaskulární systém, a
  • podporují metabolismus.
Pokud budete chtít klíčení také vyzkoušet, zkuste stránky goorganic.cz, najdete tam klíčící misky, které vám klíčení a hodně zjednoduší. A pokud si nebudete vědět rady, připravila jsem pro vás i jednoduchý videonávod.