My morning routine

10.01.2019

Asi každá vlogerka, která natáčí na Youtube, má jedno z videí pojmenované tímto titulem. Obvykle tam ukazují to, jak si čistí zuby, vybírají si oblečení na den a hlavně nesmí chybět sklenice vody nejlépe na nočním stolku. Já jsem se rozhodla to pojmout trochu jinak. Samozřejmě vám popíšu, jak vypadá moje obvyklé ráno, ale sama bych něco podobného nepsala, pokud bych si nemyslela, že bych vám tím mohla něco užitečného předat.

Moje ráno začínalo kdysi tím, že jsem vstávala kolem 7 hodiny. První věc, kterou jsem udělala, bylo to, že jsem si pustila na notebooku video Shauna T a 30 minut jsem usilovně skákala. Obvykle jsem si předtím dala maximálně hrstku sušených brusinek, a tak se není čemu divit, že po docvičení jsem byla dosti vyčerpaná. Dala jsem si kaši s ovocem a čekala, až vstane přítel. Obvykle nemá po ránu moc povídavou náladu, a to mě častokrát dost zneklidnilo a hlavou mi často už běžely myšlenky na to, že chci být co nejdříve na fakultě, protože mě toho hodně čeká a bála jsem se, abych to všechno stihla.

Ale jednou jsem si řekla, že potřebuju něco změnit. Zažívat každé ráno stres a napětí a večer usínat se stejným pocitem jsem už dál nechtěla. Velmi mě inspirovala knížka Zázračné ráno - Tajemství, které vám změní život. Nebylo to tak, že bych si přečetla knížku a vzala jí jako přesný návod, jak má mé ráno vypadat, ale odnesla jsem si z ní některé tipy, které mi přišly, že je můžu vzít za vlastní.

Autor knihy radí vstávat o hodinu dříve, než jste zvyklí. Se vstáváním problém nemám, a tak mi nedělalo problém začít vstávat místo v sedm hodin už v šest. Dokonce v poslední době se budím ještě o půl hodiny dřív, protože už nemůžu dospat. Díky tomu jsem získala o hodinu času pro sebe ráno navíc, protože vím, že přítel dříve než o půl osmé nevstane. Tím odpadá stres, že by mě v mé rutině nějak vyrušil.

Ráno tedy vstanu, v poslední době bez budíku. Obvykle se napiju sklenice vody a dám si vitamíny a léky. Pak si otevřu knížku, kterou mám zrovna rozečtenou a pár minut si čtu. Někdy to jsou dvě stránky, někdy čtením strávím pár minut. V poslední době se zajímám o psychologii osobnosti, takže po přečtení Zázračného rána jsem přešla na knihu Jak se zbavit stresu, napětí a úzkosti (recenzi můžete brzo očekávat). Nikdy jsem totiž nenašla pravidelně čas na čtení. Večer jsem většinou unavená a čtení mě nebaví. Ale ráno, když vstávám dříve a už se z toho stal zvyk, si ten čas vždy najdu.

Pak roztáhnu karimatku v kuchyni (jediné místo v bytě, kde mám místo). Mám tady výhled na terasu a tak akorát místa. Na tabletu si najdu svou oblíbenou písničku a pustím si ji do bezdrátových sluchátek. Ty jsem si pořídila nedávno. Jsou skvělé na běhání i na cvičení doma, když nechci nikoho rušit. 

Vezmu si svůj zápisník a sepíšu si TODO list věcí, které mě ten den čekají. Obvykle obsahuje věci, které mám zařídit, věci týkající se domácnosti, trénink, schůzky a nějaké věci, kterými si chci den zpříjemnit. Obvykle je tam procházka nebo třeba film večer před spaním. To mi pomáhá utřídit si myšlenky, ujistím se, že nezapomenu na žádné povinnosti a najdu si chvíli čas i pro sebe. Přes den si jednotlivé položky buď postupně odškrtávám, nebo si je jednoduše odškrtnu až další ráno.

Pak si najdu jedno z videí jóga challange a zacvičím si. Obvykle je to 20-30 minut. Dříve jsem jógu neměla vůbec ráda a přišla mi velmi nudná. V poslední době se z ní stal ale velmi příjemný zvyk, bez kterého bych si nemohla ráno už ani představit. Cvičím ji, i když jsem u rodičů nebo na návštěvě. Hezky se protáhnu, někdy dostanou zabrat i svaly a je to pro mě teď lepší, než usilovně poskakovat nebo zvedat činky. Cvičím ji totiž před snídaní, ale nepotřebuju na ni tolik energie, abych po tréninku odpadla nedostatkem cukru v krvi a vyčerpáním, jak tomu bylo s intenzivními tréninky před tím.

Po józe sbalím karimatku a najdu si na Youtube obvykle poslední díl Show Jana Krause nebo nějaký díl 7 pádů, protože mě baví především slovní humor a obvykle jsou rozhovory různorodé a zajímavé. Nebo se dívám na vlogy MaruškyVEG, Jednorožce Býložravého nebo Sójové Kačenky. Nejsem sice veganka ani vegetariánka, ale jejich vlogy se mi líbí a hlavně je vytváří docela dost pravidelně, takže se mám stále, na co se koukat. Samozřejmě, že jsem sledovala i jejich vlogmasy.

Přitom jsem si dělávala vaječnou omeletu se špenátem, šunkou nebo pórkem v mikrovlnce (na Vánoce jsem dostala na to speciální formu) a k tomu kaiserku (ano vím, je to jen pšeničné pečivo, ale chutná mi). V poslední době jsem se ale vrátila zpátky ke kaším. A abych měla snídani rychle připravenou, smíchám si v misce instantní (pohankovou, vícezrnnou nebo čirokovou) kaši, proteinový prášek, špetku soli a skořice a zaleju jí vodou. Pak podusím na kostky nakrájené jablko a snídaně je hotová. Občas si na kaši dám i trochu (rýžového, švestkového nebo datlového) sirupu. U snídaně pokračuji ve sledování. Obvykle připravuji snídani i příteli. Buď mu něco předem upeču, udělám mu omeletu nebo připravím jen jogurt s müsli. 

Pak se připravím do práce a kolem 7 hodiny odcházím do práce na MHD. Po cestě se hezky projdu, pročistím si hlavu a utřídím si myšlenky. Pokud mám náladu, tak poslouchám podcast FizzleShow, který se zaměřuje na podnikatele a ty, kteří si chtějí vytvořit svůj vlastní business. 

Takové ráno je pro mě rozhodně klidnější, než jaké jsem dříve měla. Vytvořením TODO listu se danými věcmi nemusím dál zabývat a pustím je z hlavy. Mám dostatek času si zacvičit a přečíst si aspoň pár stránek. Dokonce mě mé ráno baví natolik, že chodím spát už v deset hodin večer. Za prvé, abych se vyspala, ale také proto, aby už bylo brzo ráno. Díky tomu usínám v klidu a těším se do postele.

Co bych chtěla ještě přidat do svého rána? Další věcí jsou afirmace, které si člověk může říkat buď ráno, nebo kdykoliv v průběhu dne. Jsou to krátké věty, které by vám měly pomoct v dosažení vašich cílů a změnit vaši psychiku. Můžete si říkat: "Jsem silná a úspěšná." nebo "Jsem se sebou spokojená a zvládnu všechny překážky." To už záleží na vás. A dále existují také vizualizace, které mají podobný motiv. Chování je totiž důsledek našich myšlenek, a tak, když si budete představovat, čeho byste mohli dosáhnout, nebo jakými byste mohli být, tak tuto myšlenku víc a víc posilujete a mělo by vám to pomoct převézt danou myšlenku ve skutečnost.

Dále bych si časem ráda rozdělila svůj TODO list do čtyř kategorií, na to, co je naléhavé a důležité, co je nenaléhavé a důležité, co je nedůležité a naléhavé a co je nenaléhavé a nedůležité. Pokud totiž člověk stále dělá jen to, co je důležité a naléhavé, tak se časem stanou věci nenaléhavé a důležité naléhavými a důležitými a nemá čas ani na nedůležité a naléhavé věci ani na nenaléhavé a nedůležité věci, což jsou třeba věci, kterými si člověk může zpříjemnit den.

Jak vypadá vaše ráno? Napište mi do komentářů.