#YouAreEnough: Perfektní dieta

24.01.2018

Pro dnešek jsem si pro vás připravila první volný překlad videí, které mě nějakým způsobem zaujaly. V tom dnešním si povíme něco o vnímání vlastního těla a vztah k jídlu samotnému. Některým třeba toto video nic neřekne, ale mě velmi motivovalo, a tak jsem si ho nechtěla nechat jen pro sebe, ale sdílet ho s vámi. Pokud vám nedělá problém angličtina stačí, když sjedete dolů a pustíte si video samotné. Pro ostatní jsem připravila volný překlad s pár vlastními myšlenkami.

Přestaňte dietit. Pokud přemýšlíte nad tím, že začátkem nového roku na sobě začnete pořádně makat, vyřadíte ze svého jídelníčku všechno sladké, tučné a budete jíst jen zeleninu a maso, tak to tedy prosím ne. Ať už zvolíte cestu IIFYM nebo intuitivního stravování, myslete především na to, že vaše potřebujete živiny, aby fungovalo. Vaše tělo je to nejdůležitější, co máte, a tak si nastavte si stravovací režim tak, aby vyhovoval především vám a mohli jste ho dodržovat celý svůj život a nejen několik týdnů, než zhubnete.

Autorkou tohoto videa je Cambria Joy.

Na začátek je potřeba si říct, že žádná perfektní dieta neexistuje. Na druhou stranu platí, že určitě existuje perfektní dieta, která bude vyhovovat právě vám. Není to taková, kterou jednoduše vyčtete z časopisů, jako je např. tukožroutská, nízkosacharidová, nízkotučná, paleo dieta apod., kterou bezmyšlenkovitě jen přímo aplikujete na sebe. Nejedná se o žádnou extrémní dietu, při které budete strádat, hladovět anebo se naopak přejídat. Samozřejmě, že můžete sledovat, jak jí ostatní. Samozřejmě, že si můžete nastudovat informace o různých způsobech stravování, ale hlavní je to, jak to cítíte vy. Nesledujte ostatní jako poslušné ovečky, ale vnímejte své vlastní pocity a reakce vlastního těla na různé způsoby stravování, abyste zjistili, co vám vyhovuje a jaké stravování je pro vás trvale udržitelné.

Pokud jste v minulosti navíc trpěli nějakou poruchou příjmu potravy, vnímáte negativně své vlastní tělo nebo máte nedostatek sebevědomí. Pak i to co jíte, představuje v podstatě to, co se děje ve vaší mysli. Pokud se trápíte, pak častokrát sáhne po jídlu jako kompenzaci. Pokud je takovýto člověk ve stresu, tak se buď přejídá, láduje do sebe velké množství čokolády nebo jiného druhu jídla nebo se naopak trápí tím, že hladoví a nedokáže do sebe nic dát.

I když samozřejmě lidé čas od času v závislosti na období, ve kterém se nachází jí někdy víc, někdy míň, ale ti, kteří nikdy neřešili stravování a jedli to, na co měli chuť, obvykle tolik neřeší kolik a co snědí a nepředstavuje to pro mě obvykle nic tak zásadního. Naopak, kteří se hlídají a dbají na to, jak vypadají, je to poměrně zásadní věc, kterou řeší opravdu každý den. To, jak vypadají a co jí, je pro ně v jejich mysli velmi spjaté.

Jak z toho ven?

Nejdůležitější a nejtěžší věcí je neřešit váhu. Pokud se chce člověk odpoutat z neustálých myšlenek na jídlo, pak je zásadní věcí uvědomění si toho, že by měli přestat se snahou zhubnout nebo držet dietu a vymazat si hlavy přemýšlení o své vlastní hmotnosti. Tím, že na to budete neustále myslet, neshodíte, ani nepřiberete. Pokud se ale odprostíte od myšlenky o své hmotnosti, pak se budete cítit o hodně svobodněji, uvolněnější,... Je to velmi těžký krok, ale zároveň nejvíc osvobozující pocit, který sobě můžete dát.

Ať máte kilo navíc a chcete zhubnout a dostat se napříkad ze záchvatovitého přejídání nebo bulímie nebo naopak máte podváhu a chcete začít normálně jíst, pak nejlepší, co můžete pro sebe udělat, je zbavit se váhy. Nemyslete na nějakou dobu na to, kolik vážíte, jak vypadáte, ale prostě se snažte, abyste se uzdravili. Pokud budete upnuti na jedno číslo, které popisuje, kolik vážíte, pak bude o dost těžší se z toho dostat.

Musíte začít plně akceptovat to, jak vypadáte. I když tomu sami nevěříte, zkuste se mít rádi. Ze začátku si budete myslet, že sami sobě nalháváte. Budete si myslet, že jste tlustí, že musíte zhubnout, že se bojíte, že přiberete. Zkuste se přesvědčit, že jste hezcí, že máte hezkou postavu. Stejně jste si celé roky nalhávali, že jste tlustí, že potřebujete zhubnout a sami víte, že v některých okamžicích jste si to sami nalhávali. Musíte se přesvědčit o tom, že jste spokojeni se svým tělem, že stojíte za to a že jste takoví, jací jste. Zkuste si to neustále opakovat až do té doby, než tomu skutečně uvěříte. Stejně jako jste si celé roky nalhávali, že vaše tělo není dokonalé, tak se můžete zkusit přesvědčit o tom, že vaše tělo je hezké, i když není dokonalé. Říkejte si před zrcadlem, že jste hezcí, že máte hezkou postavu a zkuste akceptovat to, jak vypadá ten den v ten okamžik bez toho, aniž byste přemýšleli nad tím, co byste na sobě změnili. Nemusíte měnit nic. Jestli vážíte o 5kg méně nebo více vás lepším neudělá.

Žijte přítomností, starejte se o své tělo, nehladovte, netrapte své tělo jídlem ani se nepřejídejte. Naopak vyživujte své tělo a dávejte mu živiny, aby mohlo být zdravé, pak volba toho, co budete jíst, nebude záležet na tom, kolik kilogramů jste vážili ráno, ale na tom, jak si vašeho těla vážíte. Vaše volba nebude tak spjatá se lžemi, které máte své hlavě, že musíte jíst méně, abyste zhubli. Právě to může později stát za tím, že se přejíte apod. Vše, co dáte do vašeho těla, ovlivní vaše myšlení, a pokud budete vnímat jídlo jako zdroj živin, které vašemu tělu prospívá, pak budete vyživovat vaše tělo a ne ho trápit, abyste udrželi ručičku váhy na vašem vysněném čísle.

Pokud budete lpět na čísle na váze, pak to neovlivní jen to, jak a co jíte, ale ovlivní to i váš celý život. Není nic na tom mít přehled o tom, co jíte, ale nemělo by to být něco, co vám vezme váš sociální život a svobodu v tom, co děláte.

Neznáme to, že to bude vždy přímá cesta k uzdravení. Uvědomte si, že budou chvíle, kdy polevíte, kdy se vrátíte ke zvykům, které jste měli předtím, ale mějte vždy v hlavě, že se nesmíte vzdát. Stejně důležité jako motivovat se k tomu se sebou něco dělat, je umět si odpouštět v případě, že selžete, kdy nějakou situaci nezvládnete, protože to vám pomůže zvednout se a pokračovat dál.

Často si neuvědomujeme, že ostatním lidem odpustíme lehce, ale sami sobě si odpustit neumíme. Možná, že to, že jste něco nezvládli, bylo jen proto, že jste si nevyspali, že jste byli unaveni, naštvaní, měli jste hlad, ale musíte si umět odpustit a nechat vaši minulost minulostí. To, co se stalo, neovlivníte, ale můžete ovlivnit to, co se stane následující minutu, týdny, měsíce a roky.

Zkuste odpočívat. Zdá se to jednoduché, ale pro některé z nás je to obtížné. Zkuste jednou za čas úplně vypnout. Přestat myslet na to, co byste měli. Co byste měli dělat, co byste neměli dělat, co byste měli nebo neměli jíst. Zkuste se podívat na dezert a říct si, že je to jen dezert, který nic jiného nepředstavuje. Není to nic, z čeho byste měli mít strach, co by mělo ovlivňovat to, jak se cítíte. Prostě ho snězte bez toho, abyste to řešili, abyste se museli pak přejíst nebo měli výčitky svědomí. Prostě ho snězte bez toho, abyste měli myšlenky na to, že byste to měli vycvičit v posilovně. A stejně je tomu i naopak. Občas nastanou dny, kdy nebudete mít hlad, kdy přes den nebudete dělat příliš aktivit, a tak si dovolte jíst to, co vaše tělo bude chtít, třeba to bude jen lehký oběd a spousta ovoce a zeleniny - tak ať, ale neřešte to. Poslouchejte své vlastní tělo. Neznamená to, že to musíte další den vykompenzovat a jíst víc.

Hlavně mějte rádi své vlastní tělo a poslouchejte to, co chce.

Už nemusíte poslouchat ty lži, které vám leží v hlavě.

Ty lži už víc nemusí ovlivňovat to, jak se cítíte, co jíte, co děláte...

Buďte šťastni, buďte spokojeni se svým vlastním tělem, ať vypadá teď jakkoliv.

Buďte svobodní...

Život je více než život a tělo je více než oblečení...

Na závěr bych chtěla říct: Vystupte ze své komfortní zóny. Je někdy těžké udělat krok do neznáma, ale jde to. Buďte odvážní. Nemusíte hned změnit celé své uvažování, dělejte to po malých krocích. Postupně si budete zvykat dál a dál a časem se vymaníte ze svých stereotypů, které vám ničily život, a vy budete mít život nový. To za to stojí, ne?