PREGY 1.0

02.01.2022

PREGY 1.0 je unikátní cvičební program, díky kterému můžete zůstat aktivní a fit i v průběhu prvního trimestru těhotenství. I v těhotenství se můžeš hýbat a zlepšit si tak svůj fyzický i psychický stav!


"Těhotenství není nemoc je to fyziologický stav ."


Chcete předejít bolestem zad? Chcete se připravit na porod? Chcete si udržet kondici, ale nechcete riskovat zdraví vaše ani vašeho dítěte? Nechcete jen polehávat a máte dostatek sil na to cvičit? Pak mám pro vás nový cvičební program PREGY 1.0.

PREGY 1.0 je dalším ze série cvičebních programů. Je věnován především ženám, které jsou v prvním trimestru těhotenství, ale může si ho zacvičit každý. Je určen i těm, kteří mají nějaké zdravotní omezení, a chtějí se vyhnout skákání.

Tréninky jsou podstatně delší než u jiných cvičebních programů. Každý trénink trvá cca 30-50 minut a obsahuje rozehřátí, dynamický strečink, intervalový trénink s přestávkami a závěrečné protažení. Trénink si můžete zkrátit podle vašich potřeb a jednoduše skončit tehdy, když vám dojdou síly a přeskočit rovnou na protažení. 

Některé maminky v prvním trimestru mají ale spoustu sil a chtějí využít toho, že netrpí nevolnostmi, únavou a nemají žádné zdravotní komplikace. V těchto případě často zvládnout i delší tréninky. Jen je potřeba přihlédnout k aktuálním potřebám vzhledem k probíhajícímu těhotenství.

Program můžete cvičit samostatně, a to čtyřikrát týdně podle navrhovaného rozvrhu, nebo si můžete zvolit lekci podle vašeho momentálního rozpoložení a zacvičit si tehdy, kdy vás nebude nic trápit a budete mít dostatek sil.

Díky pravidelnému cvičení v průběhu těhotenství podpoříte svou fyzickou i psychickou kondici. Přiměřenou aktivitou zlepšíte vytrvalost, sílu a pružnost, což je důležité pro zdárný vývoj plodu, dobrý průběh těhotenství a porodu.   


"Když rozhýbeš tělo, začneš léčit svoji duši."
- Gabrielle Roth -


První trimestr je pro vývoj plodu nejkritičtější. Uvádí se, že těhotenství v současnosti končí potratem asi ve 20% případů, což je každé páté těhotenství. Proto dříve, než začnete s jakoukoliv fyzickou aktivitou, poraďte se se svým gynekologem! Navíc první trimestr trpí většina žen nevolnostmi (a to po celý den, nejen těmi ranními), bolestí prsou nebo únavou, a tak nemá příliš pomyšlení na nějakou fyzickou aktivitu. Ale i pro tyto případy jsem připravila aspoň jedno protahovací video, které by vám mělo pomoct snížit fyzické i psychické napětí, pomoct při bolestech bederních zad a jiných svalů. 

Pokud jste v před otěhotněním necvičila, je lepší zvolit trénink s trenérem. Klidně začněte navštěvovat aktivity určené pro těhotné, i když máte za sebou teprve pár prvních týdnů - jako je těhotenská jóga, pilates nebo cvičení na míčích. Případně zařadit lehčí aktivity jako je chůze (procházky), jízda na rotopedu nebo plavání. 

Pokud jste před těhotenstvím pravidelně cvičili a nechcete se ani v těhotenství pravidelného pohybu vzdát, dbejte v 1. trimestru především na následující pravidla:

 • řiďte se rady svého gynekologa,
 • poslouchejte své tělo (Pokud se objeví bolest v podbříšku, beder nebo výtok nebo pociťujete malátnost, cvičení ukončete. Pokud máte chuť zavrtat se pod peřinu, udělejte to a nepřemáhejte se.),
 • udržujte tep do 14O/minutu, dejte pozor na přehřátí,
 • vyhýbejte se kontaktním a adrenalinovým sportům, potápění, sjezdovému lyžování, sportům, při kterých může dojít k pádům, otřesům, zvedání těžkých závaží, 
 • vyhněte se posilování přímých břišních svalů,
 • dbejte na správnou techniku (především dejte pozor na prohýbání v bederní páteři),
 • nezapomeňte se rozehřát a na závěr tréninku protáhnout.

Tak jako u ostatních cvičebních programů jsem pro vás připravila sadu videí, a to konkrétně šest, aby vás tréninky během těch 3 měsíců neomrzely. Některé z nich jsou více posilovací a zaměřené na konkrétní část těla (ruce, hýždě, záda), jiné jsou na uvolnění nebo pro zlepšení kondice.

Pokud vám to váš zdravotní stav umožňuje a vy se nechcete asi v těhotenství přestat hýbat, tak směle do toho! V dokumentaci dole na vás čeká rozvrh na 1 měsíc, kterého se můžete držet, ale také nemusíte. Nechci vás nijak omezovat, a tak, pokud nebudete chtít, můžete si zvolit trénink podle vaší nálady. Je to jen na vás!

Co program PREGY 1.0 zahrnuje?

 • 6 cvičebních videí v délce 40-50 minut,
 • intervalové tréninky včetně rozehřátí, dynamického a závěrečného protažení,
 • videa zaměřená na různé partie těla,
 • kondiční i posilovací videa,
 • lekce, která vám pomůže se uvolnit a protáhnout,
 • rozvrh na každý den po dobu 1 měsíce,
 • plánovač, abyste věděli, které dny jste skutečně cvičily.

Tak pojďte na to!


Rozvrh


Kontakt

Tento program je především pro vás. Můžete ho cvičit o samotě doma, v parku, v lese, na dovolené, ale nebo ho sdílet s ostatními a zacvičit si třeba s kamarádkou, maminkou nebo dcerou. Pokud budete chtít ale sdílet své zkušenosti, pak budu moc ráda, když označíte své příspěvky na instagramu hashtagem #zelenafazolka, napíšete komentář nebo mi pošlete zprávu na FB nebo mail: zelena.fazolka.blog@gmail.com