Rej (1. díl)

11.11.2018

Už jste slyšeli o výrobcích společnosti Rej? Pokud ne, tak vám možná bude říkat víc Petr Havlíček, který je tváří této značky. Společnost Rej vyrábí výrobky s vyšším obsahem vlákniny, které vás lépe zasytí a budou vám chutnat. V jejich nabídce najdete i celou řadu bezlepkových výrobků, které ocení především celiaci. Já jsem měla možnost vyzkoušet už jejich grahamové sušenky a celozrnné těstoviny. Ty mi sice docela chutnaly, ale zas mě příliš nezaujaly, a tak jsem se rozhodla vyzkoušet další jejich produkty.

Dnešní recenze bude věnována produktům společnosti Rej. Společnost Rej je známá především díky Petru Havlíčkovi, který na vás vykoukne z téměř každého obalu produktu společnosti Rej. Jejich produkty se vyznačují vyšším obsahem vlákniny, (některé výrobky) neobsahují palmový olej, ztužený tuk, konzervanty ani glutamány a nejsou smažené (co se týká slaných výrobků). V jejich nabídce navíc najdete také bezlepkové výrobky, takže si vybere skutečně každý.

Od společnosti Rej jsem už v minulosti vyzkoušela grahamové sušenky a celozrnné těstoviny. Pro dnešek jsem si pro vás připravila první část recenze jejich výrobků. Zaměřila jsem se na svačiny. Vybrala jsem od nich takové výrobky, které se vám vejdou do kabelky nebo batohu a můžete je zobat, když zrovna někam spěcháte a nemáte čas. 

Samozřejmě, že, co se týká sušenek, tak žádné nízkokalorické sušenky bez tuku, které byste mohli jíst na kila, čekat samozřejmě nemůžete, ale jednou za čas místo svačiny s jogurtem, proč ne. A pokud jste zvyklí sníst balíček brambůrek na posezení, pak vám určitě přijde vhod o něco lehčí varianta rýžových chlebíčků, kterou můžete doplnit o tvarohový dip.

Tenké oplatky Cripies

Jako první mě z jejich nabídky zaujaly tyto velmi tenké a křupavé plátky. Připomínají mi totiž brynzové dukáty, které mám ráda. Cripies si můžete koupit s příchutí chilli, oregano nebo kmín. Balíček má 60g a vyjde vás na cca 35Kč.

Pro zajímavost jsem srovnala složení Cripies s brynzovými dukáty. Jak je vidět, výrobky jsou výživově docela podobné. Dukáty sice obsahují o něco více bílkovin (zřejmě nebudou příliš kvalitní), ale zato o něco více soli. Pro zajímavost složení brynzových dukátů je následující: pšeničná mouka, slovenská brynza, sůl (min. 3,3 %), slunečnicový olej, sójový lecitin a sušená vaječná pasterizovaná směs.

Oplatky Cripies jsou naproti tomu bezlepkové. Neobsahují vejce ani palmový olej. Navíc jsou ručně dělané, a tak nejsou žádné dva kolečka stejná. Jsou vyrobené ze škrobu, rýžové mouky, pohankové mouky, bramborových vloček, kukuřičné mouky, koření, řepkového oleje, mletého chilli/oregano 0,4 % a jedlé soli.

Hodí se k mlsání u televize jako varianta slaných pochutin nebo ke svačině. Já jsem ochutnala variantu s chilli a s oreganem. Obě příchutě oplatek mi chutnaly. Chuť chilli v oplatcích nebyla téměř znát, ale možná je to také tím, že jsem zvyklá na pikantní jídla. Voňavější byly ty s oreganem, ale příchuť byla také jen velmi jemná.

Oplatky jsou méně slané, což ocení všichni ti, co si hlídají množství soli ve svém jídelníčku. Já bych si k nim připravila nakrájenou zeleninu a nějakou výraznější pomazánku (rostlinnou, zeleninovou, quacamole, vajíčkovou nebo tuňákovou), kterou bych oplatky a zeleninou nabírala nebo si pomazánku na oplatky lehce namazala. Jsou velmi tenké, takže je můžete jen tak zobat, když budete mít na něco chuť, a také velmi křehké, a tak si dejte pozor, ať se vám v batohu nepolámou.

Brown Rice Rolls

Když jsem si vybírala v e-shopu Rej, tak tato rýžová kolečka byly pro mě jasnou volbou. Nejvíc mě zaujala příchuť špenát, sýr & olivový olej, ale v nabídce mají spoustu dalších příchutí - smetana, houby & olivový olej; italský sýr & olivový olej, pizza & olivový olej; a zakysaná smetana, cibule & olivový olej. Balení má 50g a bude vás stát 20Kč.

Pro porovnání jsem dále vybrala výrobky od firmy Racio, a to Raciolky sýrové a Free Style rajče a bazalka. Jak je z tabulky vidět, tak Raciolky i Free Style rýžová kolečka jsou kaloricky srovnatelné. Výrobky se ale liší v obsahu vlákniny, tuků a soli. Raciolky a Free Style kolečka obsahují méně vlákniny než Rice Rolls. Jsou totiž vyrobené z bílé rýže, která tolik vlákniny neobsahuje. Navíc množství soli v obou výrobcích je vyšší, a to dokonce vyšší než v brambůrkách, proto bych pro večerní mlsání volila raději Rice Rolls. Obsahují sice více tuků, ale jejich zdrojem je olivový olej.

Rýžová kolečka jsou opět bezlepková, neobsahují konzervanty, umělá barviva, GMO, glutamány ani umělá barviva. Zato v nich najdete olivový olej (zdroj zdravých tuků) a vyšší množství vlákniny než u běžných rýžových koleček, protože k jejich výrobě byla použita hnědá rýže, která v sobě kromě vlákniny obsahuje i větší množství minerálních látek a vitamínů. Otázkou je, kolik z toho po úpravě ve výrobku zbude. Kromě celozrnné hnědé rýže, olivového oleje najdete v rýžových kolečkách přírodní aroma, sůl, sušená syrovátka, rajčata, cukr, sýr, cibuli, oregano a petržel a další přidané látky.

I přesto, že obsahují méně soli než ostatní rýžové kolečka, na chuti výrobku to neubírá. Kolečka jsou chuťově výrazné a přitom nepřesolené. Na druhou stranu jsou slanější než Cripies, a tak je můžete jíst jen tak na chuť například u TV. Při otevření balíčku si ale dávejte pozor, protože jsem vysoce návykové a garantuji vám, že pokud vedle vás nebude sedět nikdo jiný, tak obsah celého balíčku ve vás za chvíli zmizí. 

Jsou samozřejmě zdravější než brambůrky, ale přeci jen bych si dala do misky jen poloviny balíčku a přidala k nim méně výraznou pomazánku - tvarohovou nebo humus a pár kousků zeleniny nebo méně tučný sýr (mozzarella Light nebo hermelín Figura). Jsou zhruba stejně široké jako Racio kolečka a příjemně křupavé. Pokud s balíčkem nebudete dělat psí kusy, tak vám dokonce zůstanou pohromadě. Nemají totiž tendenci se drolit.

Brown Rice Chips

Brown Rice Chips jsou také rýžová kolečka. Obsahují vyšší množství vlákniny než klasická rýžová kolečka, protože jsou stejně jako Rice Rolls vyrobené z hnědé rýže. Vyrábějí se v příchuti zakysaná smetana a cibule; kečup; mořská sůl a pepř; sýrů a barbecue. Balení má 60g a stojí cca 20Kč.

V porovnání s výše zmíněnými výrobky je vidět, že Rice Chips jsou slanější než Rice Rolls, a to dokonce stejně jako klasické brambůrky, proto je asi není vhodné konzumovat ve velké míře. Na druhou stranu ze všech porovnaných výrobků mají nejvíce vlákniny.

Jedná se o bezlepkový nesmažený výrobek, který neobsahuje GMO, glutamány, konzervanty ani umělá barviva. Rýžové Chipsy s pepřem a mořskou soli, které jsem zkoušela, jsou vyrobené z celozrnné hnědé rýže, olivového oleje, pepře a mořské soli.

Jsou o dost tenčí než Brown Rice Rolls. Více připomínají klasické chipsy. Jsou méně chuťově výrazné, ale přitom si stále zachovávají svou chuť, ale to je dáno tím, že jsem si vybrala příchuť sůl a pepř. Jsou slanější než Brown Rice Rolls, ale záleží také na tom, jaký kousek si z balíčku vyberete. Mile mě překvapila chuť pepře. Jeho pálivost je o trochu jiná než u chilli, které často používám. Neřekla bych, že by byly chipsy ale pikantní, takže si je můžete dát i v případě, že nejste zvyklí na ostrá jídla. Chuť pepře je opravdu jen symbolická.

Protože jsou chipsy tenčí, jsou také křehčí, a proto si dejte pozor, aby vám v batohu nepropadly až dospodu a nezbyla vám jen rýžová drť. Chipsy můžete zobat jen tak nebo si k nim můžete připravit nějaký dip. Ten už nechám na vaší chuti a také záleží na tom, jako příchuť chipsů si vyberete. Ale pozor, stejně jako Brown Rice Rolls jsou i tyto rýžové chipsy vysoce návykové.

Celozrnné sušenky

Poslední výrobek, který vám dneska představím, jsou celozrnné sušenky. Ty mi zas velmi připomínají Bebe sušenky, a tak si je níže porovnáme. Sušenky můžete vyzkoušet s příchutí jahoda a chia; čokoláda; lískový oříšek a nově i pomeranč a chia. Balení, které obsahuje 4 sušenky, má 34g a stojí cca 8Kč.

Balíček Bebe sušenek má 50g, a proto nebylo lehké tyto sušenky přesně srovnat, protože asi většina z vás si nevezme 1 a čtvrt sušenky. Z tohoto důvodu jsem srovnala 50g sušenek s tím, že pokud si koupíte balíček Rej sušenek a sníte ho celý, pak do sebe dostane o 1/5 živin méně.

Z porovnání vyplývá, že energeticky jsou na tom oba dva druhy sušenek srovnatelně. Pokud porovnáte oříškové sušenky a ovocné sušenky, pak v těch od firmy Bebe najdete o něco méně tuků. O něco sladší jsou oříškové od Bebe, které jsou z téměř 1/3 tvořené cukrem. Na 100g obsahují 27g cukru. Ale co si budeme říkat, ani 20g na 100g výrobku není málo, a tak bychom si takovéto celozrnné sušenky měli dopřát opravdu jen jednou za čas jako sladkost a ne jako běžnou součást jídelníčku. Schválně se podívejte, jak jsou na tom v porovnání s jinými "nezdravými" sušenkami. 

Jak je vidět, tak si příliš nepomůžete, jestli si dáte k odpolední kávičce 2 celozrnné sušenky nebo sáhnete po dvou polomáčených od Opavia. Bebe dokonce mají více cukru než polomáčené sušenky a v porovnání množství tuku jsou Oreo a Bebe taktéž téměř srovnatelné. Sušenky Rej jsou ale o něco menší a něco méně sladší, a tak raději sáhněte jednou za čas po nich.

Celozrnné sušenky jsou vyrobené z celozrnné pšeničné mouky, žitné mouky, pšeničné mouky, řepkového oleje, sirupu z invertního cukru, cukru, jahod a chia semínek/lískových oříšků/kandovaného pomeranče a chia semínek/hoblinek z hořké čokolády, bambusové vlákniny/vlákniny z kakaových bodů a další přídavných látek. Invertní cukr je směs D-glukózy a D-fruktózy. Je sladší než sacharóza.

Sušenky Rej mi velmi chutnaly. Jsou tvrdší než Bebe sušenky, a tak se vám nemůže stát, že by se vám v batohu nebo kabelce polámaly. Na druhou stranu se nemusíte bát, že byste si na nich vylomili zub. Jsou příjemně křupavé. 

Pomerančové sušenky krásně voněly. Měli příjemnou nasládlou chuť jakoby po vanilce a přitom v nich byla cítit lehká hořkost z pomerančové kůry. Chia semínka v nich nebyly znát. Stejně aromatické byly i jahodové sušenky. Jahody z nich spíše voněly, než že by ochutily celé sušenky. Byly cítit, až když jsem si kousla do nějakého kousku jahody. Byly opět příjemně sladké a kousky jahod byly naopak lehce nakyslé. To dodává sušenkám příjemnou chuť. 

Nejvíce mě překvapily lískooříškové sušenky, protože oříšky nemám ráda. Tyto sušenky měli ale výbornou oříškovou chuť, která mi chutnala. Připomínaly mi trochu Tatranky. Nakonec jsem ochutnala čokoládové. Ty mě příliš neoslovily, ale to je opět tím, že čokoládové výrobky nemám ráda. Pro milovníky čokolády a kakaa jsou ale přímo stvořené. Jsou lehce hořké s výraznou chutí kakaa. Najdete v nich i kousky hořké čokolády.