Saunování

04.02.2017

Zdravý životní styl není jen o pohybu a jídelníčku, ale také odpočinku. V zimních měsících si často lidé stěžují na to, jak nepříjemně zima je venku a každou chvíli se dívají do kalendáře, aby zjistili, kolik času zbývá do léta. Mnozí z nich tak často využívají saunování, aby načerpali trochu tepla do zásoby.

K saunování jsem se dostala docela nedávno. Zima mi nevadí a v letních měsících spíše vyhledávám stín, než abych se vystavovala sluníčku. Proto mě ani nikdy moc sauna nelákala. Ale musím říct, že když jsem jí vyzkoušela, usoudila jsem, že čas od času to není vůbec nic nepříjemného, právě naopak. Saunování pochází ze severu, kde se tamní lidé potřebovali utužit své zdraví, aby zvládali lépe klimatické podmínky. Sauna je součástí finské kultury, a tak se není čemu divit, že je tam sauna součástí snad každé domácnosti.

Saunování je pro mě především prostředkem relaxace. Člověk nemá po ruce nic, co by ho vyrušovalo. Stačí jen zavřít oči a odpočinout si. Při saunování se totiž do krve vyplavují endorfiny, díky kterým se zmírní stres v těle. Sauna tak působí pozitivně proti nervozitě. Pokud nemůžete spát a trpíte migrénami, i pro vás bude užitečné čas od času saunu navštívit.

Jelikož se při saunování tělo silně okysličuje, vaše kůže lépe dýchá a tělo vyplavuje pot a s ním i všechny škodlivé látky. Zlepšuje se také vláčnost kůže a její vzhled. Ve Finsku se často navíc šlehají březovými metlami s listím, aby se pokožka ještě více prokrvila. Saunováním sice ztratíte velké množství vody, ale žádného tuku se bohužel tak snadno nezbavíte.

Saunování je doporučováno i po sportovní aktivitě. Není nad to si jít po práci zacvičit a poté navštívit saunu. Díky sauně se člověk po cvičení zklidní a uvolní svaly. Sauna zmírňuje bolesti kloubů a svalů a prokrvuje končetiny, takže si vaše svaly a klouby v sauně příjemně odpočinou po náročné sportovní aktivitě.

Střídání tepla a zima působí pozitivně na imunitu člověka, tělo se totiž otužuje a je tak lépe odolné vůči infekcím, což především v zimních a jarních měsících (plných chřipkových období) přijde vhod. Pravidelné saunování má podle některých vliv na snížení hladiny cukru u diabetiků, posílení srdce, zlepšení prokrvení organizmu, a tím zlepšení hojení ran.

Navíc sauna uklidňuje srdeční činnost a uvolňuje dýchací cesty. Pokud jste však nachlazeni, trpíte zánětlivým nebo kardiovaskulárním onemocněním, raději si saunu odpusťte. Do sauny však není dobré chodit ani na lačno, po vydatném jídle nebo žíznivý. Je to jen nápor na organizmus, a tak byste měli respektovat jeho potřeby.

Jaké sauny existují?

V závislosti na velikosti welness centra se můžete setkat s různými druhy saun. Některé nabízí jen malou infrasauny, v jiných můžete postupně vyzkoušet i různé jiné sauny. Sauny se obvykle rozlišují podle vlhkosti a teploty. V těch nejchladnějších může být až 25°C, ale obvykle se teplota pohybuje kolem 50-90°C. Teplota v sauně je nejvyšší nahoře. Pokud vám teplo nedělá příliš dobře, posaďte se tak raději níže.

Finská sauna

Asi nejklasičtějším druhem je finská sauna. Teplota v takovéto sauně se pohubuje kolem 75-80°C. Typická je pro ni vlhkost 80%.

Švédská sauna

Švédská sauna je určena pro naprosto zdravé lidi a spíše to zkušené saunaře. Díky tomu, že se jedná o suchou saunu, dochází k velkému náporu na organizmus, jelikož se člověk hůř potí a dýchá. Teplota se v takové sauně pohybuje kolem 100-110°C.

Parní sauna

Pokud hledáte vyšší vlhkost, než jaká je ve finské sauně, zajděte si do parní sauny. Tam se vlhkost vzduchu pohybuje okolo 100%. Teplota je v této sauně ale nižší, nejvýše 60°C. Parní sauna se ale příliš neřadí mezi klasické druhy saun. Pokud se saunováním ale teprve začínáte, nebo vám vysoké teploty nedělají příliš dobře, je tato sauna vhodná varianta právě pro vás.

Infrasauna

V dnešní době se rozšířily infrasauny, a to i k domácímu použití, jelikož její náklady nejsou tak závratné, a taková sauna má i relativně nízké prostorové a energetické náklady. Infrasauna slouží především k intenzivnímu a hlubokému prohřátí tkání pomocí infrazářičů. Prohřátí je více zacílené než u klasických druhů saun. Teplota se v nich pohybuje kolem 40-60°C. Vlhkost se v infrasauně pohybuje kolem 30-50%. Na rozdíl od jiných druhů saun se po návštěvě infrasauny nevyžaduje zchlazení.

Bylinná sauna

Vhodným druhem sauny je bylinná sauna, ve které se teplota pohybuje kolem 60-70°C. Pobyt vám zpříjemní příjemná vůně bylin. Vlhkost v takových saunách není tak vysoká. Pohybuje se do 20%. Vhodná je především pro dýchací cesty, ale také psychiku.

Jak správně saunovat?

Před vstupem do sauny je vhodné se ve sprše umýt mýdlem a osprchovat. Do sauny nepotřebujete plavky. Také veškeré šperky nechte v šatně. Obvykle vám stačí velký ručník, popř. si můžete ručník nebo prostěradlo půjčit přímo ve welness centru. I když se budete možná nejdříve trochu ostýchat, zkuste se uvolnit a sedět v sauně zcela nazí na vašem ručníku. Po pár návštěvách vám to přijde už zcela přirozené. Nejvhodnější polohou pro saunování je ležení, při kterém jsou všechny svaly uvolněné. Pokud chodíte do hojně navštěvovaného welness centra, musíte obvykle zůstat u sezení.

Jak dlouhou dobu v sauně strávíte, záleží na vás. Obecně se doporučuje asi 15 minut pobytu v sauně. Poté je vhodné prudce tělo ochladit. Obvykle je poblíž sauny sprcha, ve které se člověk osprchuje v chladné vodě. Zkušenější si můžou vyzkoušet i bazének, který poskytne větší ochlazení. Až se budete cítit dostatečně ochlazeni, pak celý proces ještě dvakrát zopakujte.

Nakonec se osprchujte vlažnou vodou a přesuňte se do odpočívárny. Obvykle je to klidná místnost (například s krbem, nebo výhledem), kde můžete nechat tělo ještě chvíli odpočívat a adaptovat se na normální teplotu. V této chvíli je také dobré doplnit tekutiny. Tělo během saunování vyplaví velké množství potu, a tak je zapotřebí zásoby tekutin doplnit. Nejlepší je samozřejmě obyčejná voda nebo minerálka. Saunování se doporučuje jednou za týden, ale asi ne každý má takové možnosti.

Chodíte také do sauny? Jakou saunu máte nejraději? N