Slovníček pojmů
Začnete-li se cvičením, dříve či později narazíte na pojmy, které se v této oblasti běžně používají. Z tohoto důvodu jsem vám chtěla poskytnout slovníček, jehož účelem je ve zkratce vysvětlit jejich význam. Později zde přibudou pojmy nové a následně také články zabývající se jimi podrobněji.
Core
Core se používá k označení skupiny svalů hlubokého stabilizačního systému, jehož funkcí je udržení stability bederní páteře, rovnováhy, správného držení těla a ochrana páteře před zraněními při různých pohybových aktivitách. Je tvořen břišními svaly, bránicí, pánevním dnem, hlubokými svaly kolem páteře a některými zádovými svaly.
HIIT
HIIT (High-Intensity Interval Training) je vysoko intenzivní intervalový trénink, jehož základem je střídání cvičení s velmi vysokou a nízkou intenzitou. Obvyklá doba HIIT cvičení se pohybuje od 10-30 minut. Krátký intenzivní trénink zlepšuje kondici, zrychluje metabolismus a podle studií je účinnější pro spalování tuků, než klasický 20-60 minutový kardio trénink.
Tabata
Je jeden z prvních krátkých intervalových tréninků, který byl vyvinut japonským lékařem Izumem Tabatou. Princip je obdobný jako u cvičení typu HIIT. Pokud budete cvičit správně, tak při 4minutovém tréninku spálíte stejně, jako kdybyste běželi 60 minut v poklusu. Cvičení se skládá z osmi 20sekundových cviků prováděných na maximum proložených 10 sekundami odpočinku.
Metabolismus
Metabolismus je proces, zahrnující chemické, energetické a enzymatické reakce, při které dochází k přeměně látek a energií v buňkách a živých organizmech. Metabolismus se dále dělí na dva protichůdné děje - anabolismus a katabolismus.
Anabolismus
Anabolismus je proces, při kterém dochází k přeměně živin obsažených ve zkonzumované potravě na látky složitější (bílkoviny, sacharidy, tuky a nukleové kyseliny) využívané k růstu svalové hmoty nebo jako zásobní látky. Při anabolických procesech se energie spotřebovává (např. můžeme pociťovat únavu po obědě).
Katabolismus
Katabolismus je opačným procesem anabolismu. Při katabolických procesech dochází k rozkladu látek a zároveň k uvolňování energie. Anabolismus a katabolismu v těle probíhají současně a měli by být v rovnováze. Převažují-li děje katabolické, dochází ke ztrátě svaloviny.
Bazální metabolismus
Jedná se o množství energie vydané organismem v klidovém stavu. Je měřen při takové teplotě, ve které nejsou zapojeny termoregulační mechanismy organismu. Určuje výši energetického příjmu pro zachování základních životních funkcí, a proto by energetická hodnota přijatých potravin a tekutin neměla klesnout pod tuto hranici. Bazální metabolismus je nejvhodnější měřit pomocí přístrojů InBody nebo BodyStat.
Tepová frekvence
Tepová frekvence určuje počet tepů srdce za minutu. Existuje několik druhů tepových frekvencí. Jednou z nich je klidová, která může být naměřena ráno po probuzení. Naopak maximální (MTF - maximální tepová frekvence) odpovídá hodnotě při maximální intenzitě zátěže, kterou je schopen organismus dosáhnout. Tepová frekvence může být měřena pomocí tzv. sporttesterů, skládajících se obvykle z popruhu, který se upevní pod hrudním košem, a hodinkami. Díky tomu tak můžete monitorovat její hodnotu a kontrolovat, zda se během tréninku pohybujete v tom správném pásmu. Existují tři pásma zatížení - nízký (50-60% z MTF; zdravotní, udržující), střední (60-70% z MTF; spalovací) a vysoký (75-85% z MTF; rozvíjející, trénující) stupeň zátížení.
Anaerobní cvičení
Anaerobní trénink je cvičení, při jehož provádění vzniká kyslíkový dluh. Ve svalech se tak tvoří látka zvaná laktát, která zabraňuje využití mastných kyselin z tuků. K získání potřebné energie dochází z svalového glykogenu. Tento druh cvičení je vhodný pro budování svalové hmoty. Jedná se o krátký trénink s vysokou intenzitou (např. sprint, posilování, squash a jiné). Tepová frekvence se při takovém cvičení pohybuje ve vysokém pásmu.
Aerobní cvičení
Naopak při aerobní zátěži se tepová frekvence pohybuje ve středním pásmu. Organismus je schopný pokrýt potřeby kyslíku pro činnost svalů. Ve svalech se nehromadí laktát, který by blokoval využití mastné kyseliny z tuků. Z tohoto důvodu napomáhá aerobní trénink k redukci hmotnosti, avšak nejvhodnější je kombinovat oba druhy cvičení. K aerobním činnostem řadíme především delší cvičení s nižší intenzitou (např. jogging, chůze, běh na lyžích, cyklistika, plavání, veslování a jiné).