Stravování v období kojení

06.10.2022

Stejně jako v období těhotenství, i v případě kojení se často ženy potýkají s dlouhým seznamem zakázaných potravin. Často ve snaze utišit dítě žena ze svého jídelníčku vyřadí téměř vše a zbytečně se pak podvyživuje. A v případě starosti o dítě je té energie potřeba o to víc. Proto se pojďme podívat na to, jak to s tou stravou při kojení doopravdy je.


Mateřské mléko hraje důležitou roli v životě dítěte. Kojené dítě má lepší imunitu, trpí méně různými infekcemi, alergiemi a ekzémy. Tvrdí se také, že kojené děti mají v budoucnu nižší riziko výskytu nadváhy a obezity a cukrovky 2. typu.

Skládá se z vody, laktózy (mléčný cukr), tuků, vitamínů, minerálních látek, probiotických bakterií, nukleotidů a oligosacharidy.s probiotickým účinek. Poskytuje totiž optimální výživu, protože je tzv. "naprogramované" podle potřeb dítěte. Obsahuje protilátky, enzymy, hormony a růstové faktory pocházející z kojící maminky.

Kojení je samozřejmě výhodné i pro maminky. Díky kojení se zvýší energetická spotřeba, a tak se můžou snadněji zbavit přebytečných kil. Kojení také snižuje riziko výskytu rakoviny prsu a vaječníků, cukrovky 2. typu a snižuje riziko vzniku poporodní deprese.  

Co jíst a nejíst?

U stravy platí všeobecné pravidlo - měla by být pestrá vyvážená a dostatečná. Co především byste si měli při kojení hlídat je váš energetický příjem a množství přijatých tekutin. Tyto dvě složky zásadně ovlivní kojení. Určitě sami v prvních dnech kojení zjistíte, že příjem tekutin při kojení musíte v mnoha případech opravdu razantně navýšit. Nejlepší k pití je samozřejmě čistá voda, ale vhodné jsou i kojící čaje, melta nebo vývary, které podpoří produkci mléka. Pokud máte rádi kávu, i tu si během kojení můžete dopřát. Nijak totiž miminko neovlivňuje. Jen je dobré zůstat u 1-2 šálků kávy denně. Podobné je to i s alkoholem. Samozřejmě, že jeho pravidelná konzumace miminku, ale především mamince nesvědčí. Pokud si ale večer dáte skleničku vína nebo piva, pak se nemusíte bát, že to miminko ovlivní. Do mateřského mléka se totiž dostává jen zlomek alkoholu, který zkonzumujete. 

Obecně platí, že spektrum potravin, které můžete při kojení využívat je širší než v případě těhotenství. Nemusíte se bát například sushi, tataráku nebo vajíčkům na hniličko. Je to proto, že nebezpečné látky, které by potenciálně mohly obsahovat, do mléka nepřechází. Dopřát si můžete i vnitřnosti. Ty oceníte hlavně z hlediska toho, že obsahují B12, A a D, které jsou v době kojení doporučené. Do svého jídelníčku zařaďte kidně i aromatické a pikantní potraviny nebo bublinkovou minerálku. Naprostá většina miminek s nimi nemají problémy.

Přeci ale je potřeba si během kojení určité druhy potravin hlídat. Jsou to potraviny, na které je vaše miminko alergické. Pokud se vám miminko osype, pak ve svém jídelníčku zkuste zapátrat, která potravina mohla tuto alergickou reakci způsobit. 

Mezi ně patří nadměrná konzumace ryb s vysokým obsahem rtuti (žralok, mečoun, makraly, tuňák). Nicméně i v době kojení je konzumace ryb důležité, a to především kvůli jódu a omega-3 mastným kyselinám. Obecně ale není žádná potravina, které byste se musela vyhýbat. A to můžu říct i ze své zkušenosti. Jedla jsem zeleninu na kila, humus a malou netrápilo bříško vůbec.

Je ale potřeba vypozorovat, jestli je to tak i miminka vašeho. Nicméně obavy jsou u spousty dětí přehnané a často je pláč způsobem něčím jiným, než tím, že si dáte na večeři misku čočkové polévky nebo krajíc čerstvého chleba. I když vás samotné potravina nadme, nepřenese se nadmutí na miminko. Pokud ale zjistíte, že nějaké jídlo miminko nedělá dobře, pak zkuste potravinu na chvíli vyřadit a pak jí do jídelníčku znovu přidat a pozorujte, jak na změnu miminko reaguje. 

Vitamíny

Spousta žen řeší to, jaké vitamíny doplnit v období těhotenství, ale s příchodem miminka na svět, už se nezajímají. Ale i v období po porodu je dobré věnovat tomu, co jíme náležitou péči. V době kojení byste měli do svého jídelníčku zařadit především vitamín C, K, B12, E a D, vápník, hořčík, křemík, draslík, železo, omega 3 nenasycené mastné kyseliny a jód.

Železo zabraňuje pocitu vyčerpání v případě, že ho máte nedostatek. Ke ztrátám železa dochází především po porodu, a tak je vhodné uvažovat o tom, zda ho po porodu na nějakou dobu nezařadit.  Najdete ho v červeném mase, špenátu nebo luštěninách. Vhodného je doplnit také zdrojem vitamínu C pro lepší stravitelnost. 

Vitamín D potřebuje nejen matka, ale i miminko, a tak se často dětem podává vitamín D v podobě kapiček. Uvádí se ale, že pokud má maminka dostatek vitamínu D, není potřeba ho miminku podávat, jelikož ho získá právě z mateřského mléka.

Vitamín B12 by měly zařadit především maminky vegetariánky a veganky. Jeho nedostatek ovlivní totiž kvalitu mateřského mléka. 

Zásadní roli v období po porodu hrají také omega-3 mastné kyseliny, které můžete přijímat například z tučných ryb, semínek nebo ořechů. 

Co ovlivňuje vypadávání vlasů v těhotenství?

Poměrně velká část žen trpí vypadáváním vlasů po porodu. V těhotenství má spoustu žen velmi dobrou kvalitu vlasů. Je to díky velké zásobě estrogenu. Kolem 3.-4. měsíce díky hormonálním změnám, kdy si vaše tělo začne uvědomovat, že už není těhotné, a začne vyplavovat přebytečný estrogen. V důsledku toho pak spoust žen v tomto období začne trápit vypadávání vlasů.

Abyste tomu preventivně předešly, je důležité dbát na dostatečný přísun biotinu (vnitřnosti, žloutek, sójga, ořechy a obiloviny), zinku, vitamínů (A, C, B), bílkovin, omega-3 mastných kyselin, vitamínu D, železa, ale také si dopřát spánek, kdykoliv vám to miminko dovolí a snížit úroveň stresu.