Taekwondo
Jak už jste se mohli sami dočíst ve článku Trendy ve fitness 2017, tak oblíbeným prvkem cvičení v tomto roce bude boxování. S boxováním se můžete setkat v různých cvičebních programech (Turbofire) nebo na skupinových lekcích ve fitness (Kickbox, Fitbox, Piloxing apod.). Dnešní článek bych ale ráda věnovala taekwondu. Po asi třech letech jsem se vrátila zpátky od tančení zpátky k taekwondu a v tomto článku bych vám ráda vysvětlila proč a co mě na taekwondu tak baví.
Taekwondo je korejské bojové umění sebeobrany, které bylo vytvořené pro vojenské účely v roce 1955. Ačkoliv se jedná o jeden z mladších bojových sportů, získal si už přes 100 milionů nadšenců po celém světě, a to díky své síle, dokonalé technice nohou, rychlosti a obratnosti. Význam názvu taekwondo je následující: teak = noha, ve smyslu techniky nohou, výskok; kwon = ruka, ve smyslu techniky rukou; do = cesta, umění, ve smyslu spojení fyzické části (technik, pohybů) a duševní části (zásady). Základní zásady taekwonda jsou: zdvořilost, čestnost, vytrvalost, sebeovládání a nezkrotný duch.
Taekwondo vychází z části z karate. Na rozdíl od kung-fu má velmi přesně popsanou každou techniku, takže výuka je standardizována. Taekwondo se tradičně cvičí v doboku - bílé širší kalhoty a horní košile bez zapínání, která se svazuje opaskem náležité barvy podle dosaženého stupně. Bílá barva symbolizuje barvu korejského národního oblečení, čistotu mysli a úmyslů.
V taekwondu dosáhnout různých stupňů, které jsou rozdělené na žákovské a mistrovské. Žákovské se rozlišují podle barvy pásků na bílý, žlutý, zelený, modrý a červený. Já osobně mám žlutý pásek. Dále jsou pak mistrovské - černé pásky s různým počtem danů vyznačený na konci pásku. Velmistr jich má devět.
Předností výuky taekwonda je, že je ucelená a zaručuje možnost zdokonalování se v technikách, kterých je přes 3 300, po mnoho let nebo i celý život. Smyslem výuky je připravit cvičence tak, aby byl schopen kdykoliv a kdekoliv se ubránit jednomu nebo více útočníkům. V taekwondu se soutěží v několika disciplínách:
- Tul (vzor) - předvedení jedné z 24 technických sestav. 24 reprezentuje 24 hodin (1 den).
- Matsogi (boj) - fyzické použití technik útoku a obrany proti skutečně se pohybujícímu protivníkovi, při různých situacích.
- T-ki - speciální přerážecí techniky ve výskoku.
- Wirok - silové přerážení.
- Hosin sool (sebeobrana) - použití různých pohybů proti náhlému útoku ozbrojeného nebo neozbrojeného protivníka.
Taekwondo má tři největší celosvětové organizace:
- International Taekwon-Do Federation (ITF), založena 22. března 1966,
- World Taekwondo Federation (WTF), založena 1973,
- Global Taekwon-Do Federation (GTF), založena 1990.
Jak se tedy liší WTF a ITF taekwondo?
Liší se nejen ve stylu soutěží, ale také odlišným pojmenování a prováděním technik.
Úkolem světové federace Taekwondo WTF je koordinovat taekwondo jako sport ve světě. Tato organizace sídlí v Soulu (Jižní Korea). WTF taekondo zakazuje kopy po pás a údery do hlavy rukou. Povolené jsou kopy a ruce slouží ke krytí úderů. Vyžaduje následující ochranné pomůcky: ochrannou vestu, helmu, suspenzor, chrániče předloktí a zubů (ten není povinný). V rámci WTF taekonda můžete soutěžit v rámci zápasu, sestavy, přeražení a sebeobrany.

Organizace ITF má sídlo ve Vídni. Povoluje jak kopy, tak údery, a to i do hlavy. Údery a kopy pod pás jsou zakázány. Vyžaduje následující ochranné pomůcky: rukavice, botičky (chrániče chodidel) a suspenzor. V rámci ITF taekonda můžete soutěžit v rámci zápasu, sestavy, přeražení a speciálních technik.
K teakwondu jsem se dostala díky svému bývalému příteli, který se teakwondu několik let věnoval. Naučil mě nějaké základní kopy, a protože mě to začalo bavit a chtěla jsem se tomu věnovat pravidelněji, zapsala jsem si taekwondo v rámci tělocviku na vysoké škole. Trénink trvá hodinu a půl. Začíná se rozehřátím a rozběháním, pak následuje rozcvička a následně se přejde na trénování technik a popřípadě sparingu (zápasů).
Taekondo mě nadchlo především tím, že je dost rychlé. Od dětství jsem byla spíše na sprinty, než dlouhé běhy, takže je sport pro mě. Tréninky jsou velmi náročné, jak na techniku, tak také co se týká kondice. Během lekce se člověk musí pořád soustředit, takže nemá čas myslet na nic jiného, takže se velmi dobře odreguje. Navíc si dá pořádně do těla. Díky tomu jsem z každého tréninku obvykle odcházela příjemně unavená. Taekwondo mi tak pomohlo zlepšit si kondici, protože jsem ho měla často i dvakrát týdně, a dokázala jsem si i odpočinout. V rámci vysoké školy jsem si vyzkoušela WTF, kde se útočí především pomocí kopů. Jelikož mám díky tanci velký rozsah, tak pro mi nedělaly ani vysoké kopy problém a také jsem využila svou pohybovou paměť.
Na Erasmu v Irsku jsem mohla na druhou stranu vyzkoušet ITF taekwondo. Byla to pro mě určitě zajímavá zkušenost. Na ITF mě bavilo učení se sestav, kterým jsme obvykle část každé hodiny strávili. Bylo to pro mě jako učení se taneční skladby. Na druhou stranu mě příliš nelákaly údery s rukavicemi. Během půlroční výuky jsem získala žlutý pásek díky úspěšně složené zkoušce a zúčastnila se dokonce i dvou turnajů. Na tom prvním jsem si vyzkoušela pouze sestavu, ale na druhých závodech jsem se zúčastnila jak se sestav, zápasu, tak i skupinového zápasu. Celkově jsem si tak odvezla tři medaile. Dvě zlaté a jednu stříbrnou ze skupinového zápasu. Pokud by vás zajímalo víc o mém závodění v Irsku, tak si můžete přečíst mé články na mém blogu.

Na bojových sportech se mi líbí, že se tam obvykle sejde parta pohodových lidí. Taekwondo je kontaktní sport, ve kterém člověk neustále komunikuje a spolupracuje s ostatními. Během tréninku má možnost si vyzkoušet sparing s různými lidmi, takže se dostane do kontaktu i s ostatními. Hlavně proto jsem se také k taekwondu po třech letech zase vrátila. Tanec je sice krásný, ale na druhou stranu se obvykle očekává, že člověk tančí a nevybavuje se s ostatními. Sociální kontakt je tak více méně nulový, pokud neuvažuji čas před a po tréninku. Taekwondo je více fyzicky náročnější, a to právě na něm láká. Navíc nikde není žádné zrcadlo, člověk se tak nějak nekontroluje, jak vypadá a nepoměřuje se s ostatními. U tance je člověk více méně obklopený hubenými slečnami, kdežto taekwondo dělají obvykle lidé, kteří mají aspoň základní svalovou výbavu. Tak se uvidí, jak dlouho mi toto nadšení vydrží.
Zdroje: