Tchaj-wan (3. díl)
Night Markets, jak už z názvu vyplývá, jsou tržiště, která se otevírají po západu slunce. Jsou centrem večerní zábavy a především nákupů. Některé mají větší nabídku oblečení, jiná jídla nebo atrakcí, každopádně všechny v Taipeii jsou plné lidí a zábavy.
Až se jednou dostanete na Tchaj-wan, jednu věc, kterou byste si určitě neměli nechat ujít, je návštěva night marketu. Na jednom místě budete mít možnost ochutnat různá jídla - sladká, slaná, netradiční; nakoupit dárky pro vaše příbuzné - oblečení, hračky, vějíře, obrazy, hůlky a na některých marketech si můžete dokonce vystřelit i plyšového medvěda. I když se člověk musí obrnit hroší kůží, aby se vydržet prodírat davy lidí, za to, co tam uvidí, to jistě stojí.
Jinshan Night Market
Jinshan Night Market byl první market, který jsme navštívili. Poblíž se nachází chrám, který jsme také navštívili. Bylo zajímavé si projít nějaký chrám i v noci. Zřejmě slavili nějaký svátek, takže tam byla spousta lidí, kteří se modlili a dávali a brali si jídlo ze stolů.
Výhodou Jinsahn marketu bylo, že nebyl přeplněný lidmi, takže jsme si ho mohli v klidu projít. Spoustu stánků bylo však zavřených zřejmě proto, že bylo pondělí. Část marketu je podstřešená, takže se tu můžete vydat i v případě, že prší. Během návštěvy tohoto marketu jsme narazili i na velmi zajímavá místa, například to, kde měli terária s obrovskými hady.
Co všechno jsme ochutnali? Na trhu jsme si koupili krabičku s lichi, které nás příjemně osvěžilo. Vyzkoušeli jsme i pečené bochánky, které připravili přímo před nám. Jedná se o palačinkové těsto plněné různými náplněmi. Nejčastěji jsme je viděli plněné vanilkovým, nebo matcha krémem. My jsme si koupili jeden se slanou náplní a jeden s čoko-pudinkovou, ale ani jedna varianta mě nezaujala. Musím říct, že jsme je zkoušeli ještě jednou a právě tady měli asi nejchutnější těsto.
Na tomto marketu jsme měli možnost poprvé ochutnat tchaj-wanský čaj. Zašli jsme do jednoho (rodinného) obchůdku s čaji. Majitel obchůdku neuměl anglicky, takže si vzal mobil a překládal nám, co nám chtěl říct, pomocí Google Translatoru. Postupně nám uvařili asi tři čaje a provedli nás čajovým obřadem. Paní nejprve připravila čaj, který nám nalila do vyšších kalíšků. Čaj jsme si přelili do širších kalíšků a ty vyšší jsme si promnuli v dlaních a ovoněli. Byla to velmi příjemná vůně. Následně jsme si vychutnali čaj. Z obchodu jsme si odnesli nakonec aspoň jeden balíček čaje, jelikož cena odpovídala jeho kvalitě. Příjemně jsme se osvěžili šťávou z třtiny a koupili i první dárky, a to obraz na zeď zavinutý do ruličky a vějíř.
Shilin Night Market
Shilin Market je jeden z největších night marketů v Taipei. Nachází se velmi blízko stanice metra Jian Tan. Jedná se převážně o market s oblečením. Zajímavostí tohoto marketu je speciální forma masáže, kterou jsme si nechali udělat. S přítelem jsme si sedli naproti sobě, oba dostali ručník přes hlavu a maséři nám postupně tyčkami svázanými k sobě začali mlátit na hlavu, ramena a pak i horní část zad. Bylo to velmi příjemných patnáct minut, které jsme tam strávili a také začátek naší cesty objevování marketu.

Na marketu se nacházelo i spousta atrakcí, a to všemožných deskových her, poutových atrakcí a kdo chtěl, tak si mohl ulovit vlastní akvarijní rybičku. A jako na každém marketu nesměly chybět ani hračky. Ale právě na tomto jsme natrefili na docela originální - křeček pobíhající v bublině, pobíhající brouky nebo známé postavičky z lega. Neodolali jsme a koupili jsme aspoň pár vtipných klipsek.
Co všechno jsme ochutnali? Přítel už tento market jednou navštívil, a tak jsem se od něj nechala nalákat na jednu specialitu, kterou tady prodávají, a tou je cherry rajčata na špejli v cukru. Je to opravdu originální slano-sladkost. Byla jsem ráda, že jsem měla možnost zkusit tak zvláštní kombinaci, ale po dvou rajčatech jsem usoudila, že mé chuťové pohárky už víc zajímavých chutí asi nesnesou.
Po cestě jsme nakoukli i do stánků, kde nabízejí jídlo, které jsme však neochutnali, například strouhanou zmrzlinu z nachlazené pánve, mísy plné obrovských chipsů, tyčinky nugátu, mušle, různé koláčky, grilované chobotnice, různé druhy knedlíků a zajímavý nadýchaný chleba, na která se stála opravdu dlouhá fronta. Jelikož přítel neměl příliš náladu na ochutnávání dobrot, které byli kolem nás, využívala jsem aspoň každé příležitosti, kdy mi obchodníci nabízeli něco na ochutnání - koláčky, různé pití, nugát, durianovou zmrzlinu nebo kousky ovoce.
Raohe Night Market
Raohe je nejstarší night market v Taipei. Nejedná se o příliš velký market. Táhne přes ulici asi 600 m dlouhou. I když jsme ho navštívili během pracovního dne a byl přeplněný lidmi, i přesto jsme si užili jeho atmosféru. Na trhu najdete spoustu stánků s jídlem, ale také oblečením, butiky s oblečením nebo bižuterií (tady jsem si koupila náušnice s anime postavičkami a náramek) a různými originálními věcmi, například jsme narazili na stánek s postavičkami z pohádky Můj soused Totoro nebo jiných anime filmů.
Co všechno jsme ochutnali? Opravdu skvělou práci odvádí jedna paní u stánku se strouhanou zmrzlinou (shaved ice). I když jsme následně objevili spoustu jiných a určitě lepších stánků s shaved ice, nechali jsme se zlákat a dali si ji u tohoto (s mangem a jahodami politá želatinou). Byla ale tak ledová, že jsme měli problém ji dojíst, i když jsme na ni byli dva.
Market byl opravdu nabitý různými dobrotami. Škoda, že jsme nemohli od každého vyzkoušet sousto. Velmi mě zaujaly například malé lívanečky, které plnili různými krémy a skládali do krabičky; pekáče plné zákusků, které vypadaly velmi podobně těm evropským; zřejmě tapiokové želé těsto obalené v něčem, co vypadalo jako strouhanka; hot pot, rýžové koláče vařené v páře nebo cukrová vata ve tvaru ducha. Na co jsme musela ale koukat dlouho, byly zřejmě vaječné omelety, které srolovali do válečku, a následně velmi pečlivě zdobili. Vypadaly jako dezert a popravně ani netuším, zda měli pouze slané nebo i sladké varianty.