TRX trénink

17.03.2016

Nedávno jsem se dostala od domácího cvičení se Shaunem T k cvičení mezi lidmi. Stojí to sice více peněz a času, ale je příjemnou změnou vystřídat typ pohybu. Člověk zapojí i jiné svaly a zjistí, jak na tom je v porovnání s ostatními. Mou první výzvou se pro mě stal TRX trénink (Total-Body Resistance Exercise Suspension Training).

Už dlouho jsem si pohrávala s myšlenkou, že vyzkouším nějaký nový sport. Pravidelně cvičím téměř každé ráno T25 s Shaunem T. Párkrát za posledního půl roku jsem si zašla zaběhat a poštěstilo se mi, že jsem se letos dostala aspoň na čtyři dny na lyže. Navíc každý týden chodím na kurz contemporary dance s Dashou (o něm bych někdy v budoucnu moc ráda sepsala nějaký článek). Ale jinak větší variabilitu ve sportu příliš nemám. Proto jsem se ráda nechala zlákat přítelem k vyzkoušení TRX tréninku. Sám s ním už má nějaké zkušenosti, takže jsem si řekla, proč to nezkusit taky.

TRX trénink patří do fitness směru jménem funkční trénink. Jedná se o cvičení se závěsným systémem - nastavitelnými popruhy s madly pro ruce a nohy univerzálně použitelné pro každý typ postavy. U TRX využíváte pouze váhu vašeho vlastního těla, takže si s sebou nepotřebujete vzít na lekci nic jiného než jen oblečení, botasky a pití.

Zapojíte především střed vašeho těla (CORE) včetně hlubokých vnitřních svalů. TRX slouží k zlepšení kondice a celkovému vytvarování postavy. Můžete si zlepšit svou flexibilitu, koordinaci a posílit celkově stabilizační systém. Druhý den vás můžou bolet svaly, které jste možná už dlouhou dobu ani necítili. Míra zátěže u většiny cviků se odvíjí od intenzity jejich provádění a úhlu naklonění vašeho těla (především u cviků ve stoje, u kterých si můžete sklon zvolit podle vlastních sil (popř. nároků vašeho trenéra)). Někteří se tak s TRX důkladně protáhnou a lehce posílí svaly, pro jiné může být TRX vysoce intenzivní trénink.

 © TRX HardCore Training Center Brno 

Každé TRX centrum nabízí něco jiného - TRX začátečníci, TRX skupinové lekce, kruhový trénink, popř. jiné varianty nebo individuální lekce. Lekce obvykle trvá 40 - 60 minut. Pokud s TRX začínáte, je velmi doporučováno zajít si na lekci pro začátečníky. I když nejsem sportovec-začátečník, chvíli mi trvalo, než jsem zjistila, jak s popruhy pracovat. Základem je především zpevněný střed těla. I když mají někteří lidé TRX popruhy doma, myslím si, že pro správné nacvičení techniky je potřeba zúčastnit se několika lekcí, kde vás trenér naučí, jak správně cvičit a bude vás průběžně opravovat. Při tréninku je v místnosti obvykle 6 - 12 lidí (záleží na tom, jaké TRX centrum navštěvujete), takže má trenér dostatek prostoru, aby opravil vaše případné chyby. Po naučení se základní techniky se z prvotní obavy oklepete, budete se víc bavit nebo se soustředit na intenzitu cvičení.

Pokud vás třeba v úvodu TRX cvičení příliš nezaujme, nebo jen nechcete celou lekci strávit zavěšeni jen v popruzích, vyzkoušejte určitě kruhový trénink. Postupně v pravidelných intervalech (30 - 90 s) budete střídat stanoviště, na kterých si vyzkoušíte cvičení s TRX, činkami, kettlebells, medicinbaly nebo cviky na prostoru. Mezi jednotlivými sériemi jsou pauzy, takže si aspoň na chvíli můžete odpočinout. Krátké přestávky jsou i u klasických TRX, takže se nemusíte bát, že byste celou lekci nepřetržitě cvičili.

 © TRX HardCore Training Center Brno  

Myslím si, že TRX je pro každého. Pokud pravidelně cvičíte, vyzkoušíte si i jiné pohyby, než na které jste u jiných sportů zvyklí. Navíc si u některých pohybů můžete zvolit intenzitu nebo zátěž podle své výkonnosti, takže i zkušenějším může hodina TRX něco dát. Ale ani úplní začátečníci nemusí mít strach. Dávejte pozor především na techniku. Nespěchejte. Zbytečně nepřeceňujte své cíle, dávejte si přestávky podle své potřeby a uvidíte, že časem svaly zpevníte a cviky budete provádět s větší lehkostí.