Ukliďte si!
Určitě
to sami znáte, jak vám v dětství maminka připomínala, ať si uklidíte
v pokoji apod. Ať už jste uklízecí typ anebo ne, uklízení má své důvody, a
tak se dneska podíváme na to, co takový důkladný úklid může pro váš život
znamenat. Obecně lze říct, že tím můžete změnit to, jak myslíte, zbavit se
starých zlozvyků a naopka začínat novými návyky.
Úklidem byste se měli zbavit věcí, které nepotřebujete, nepoužíváte je, které vám zabírají jen místo anebo které nechcete používat. Nebojte, nebudu vám říkat nic o energii feng-shui nebo o minimalismu. Ani jednu z těchto filosofií nevyznávám a přesto si myslím, že jednou za čas by si člověk měl projít své věci a rozhodnout se, co ke svému životu skutečně potřebuje a co ne.
Úklid v kuchyni
Nejprve se vrhneme na úklid kuchyně. První, co mě v kuchyni jistě napadne, je vyhodit všechny potraviny, které už prošly lhůtou. Jistě uznáte, že jíst dva měsíce staré jídlo asi není to nejlepší, co byste mohli pro své tělo udělat. V případě, že máte doma výrobky, které vám nechutnaly, nepoužíváte je nebo nechcete jíst, pak je celkem jasná volba, co s nimi dělat.
Ano, vím, že jsem psala v minulosti i článek o šetrnosti v kuchyni, ale pokud budete skladovat potraviny, které čekají jen na projití datem spotřeby, tak tím také nikomu neprospějete...
Pokud je přeci jen nechcete vyhazovat, pak je darujte nebo zkuste zabrousit do kuchařky a vymyslet s danou surovinou nějaký zajímavý recept.

A pokud už jsme u toho vyhazování potravin, a to především v době, kdy začínáte se zdravým stravováním, pak si uvědomte, co vám samotným pomůže. Myslíte si, že pokud budete doma skladovat velké zásoby brambůrek, tyčinek, čokolády a bonbonů, které vás jen lákají, tak budete snáz ovládat to, co sníte? Pokud ne, pak je volba také jednoduchá. Čím méně budete mít lákadel doma, tím méně budete mít tendence po nich sáhnout. A pokud je přeci jen nechcete všechny vyhodit, pak je strčte do krabice a tu umístěte velmi vysoko, daleko z dosahu, abyste, když na vás přijde mlsná, měli čas si během cesty ke sladkosti nebo slanosti rozmyslet, zda ji skutečně potřebujete a nechodili kolem ní jako vosy kolem medu.
Skladujete v lednici majonézu, sójovou omáčkou, dresinky nebo různá jiná dochucovadla? Raději je vyhoďte. Obsahují příliš mnoho nasycených tuků nebo soli. Pokud budete chtít dochutit jídlo, sáhněte raději po bylinkách nebo jiném koření.
Dále bych si prošla potraviny, které běžně používáte. Pokud máte otevřených několik balení té samé suroviny, pak bych vše vysypala do jedné dózy.
Když jste tedy z kuchyně vyházeli všechny nepotřebné a prošlé potraviny, je čas na změnu. Zkuste si vyhradit místo pro potraviny zdravé. Zásobujte spíž a lednici potravinami, které chcete skutečně jíst a které dají vašemu tělu živiny a ne jen zásobu energie, rychlých cukrů a tuků. Zkuste se připravit na období, kdy budete mít chutě, nebo kdy si budete chtít připravit něco rychlého na oběd nebo večeři.
Já mám v lednici vždy zásobu zeleniny, ovoce, jogurty, tvaroh, cottage, kvalitní šunku a žervé, v mrazáku kuřecí maso, rybí, celozrnné pečivo, ořechy, ovoce, zeleninu a ve skříni zase tuňáka, ovesné vločky, sušené ovoce, kuskus, rýži, suchary a různá semínka.
Další věcí, co se týká uklízení kuchyně, je nádobí. Sami byste se divili, jaké vliv má nádobí na zdravé vaření. Pokud máte pánvičku, na které se všechno připaluje, tupý nůž, struhadlo a máte nefunkční mixér, pak se vám asi velmi těžko bude připravovat snadno a rychle zdravý oběd do práce nebo večeře. Proto vám radím, abyste se zamysleli také nad výbavou vaší kuchyně. Posloužit vám k tomu může třeba jeden z mých dřívějších článků.
Mějte všechno po ruce. Pokud si denně připravujete podobná jídla, mějte suroviny i nádobí, které k němu potřebujete po ruce. Pokud nebudete muset poletovat po celé kuchyni, než se dostanete ke všemu, co je k přípravě potřeba, o to snadněji a rychleji si zdravý pokrm připravíte. Musím říct, že já sama mám rendlík a misku vždycky po ruce a ráno když vstanu, je o to příprava ranní kaše jednodušší. Navíc se snažím si den předem většinu věcí předpřipravit, aby mi příprava zabrala jen pár minut.
Skvělou pomůckou je udělat si zásoby. Vyhoďte z mrazáku zbytky zmrzliny z léta a místo toho zamrazte zbytky z víkendového oběda, porce zeleniny a ovoce na smoothie nebo ranní kaši nebo porci polévky, která vám zbyla. Pokud se vám nebude chtít vařit, pak jednoduše sáhnete po zásobách a oběd nebo snídani máte za chvíli hotovou.
Úklid ve skříni s oblečením
Co se týká úklidu skříně, tam se to může u každého lišit. Pokud se rádi motivujete věcmi, které zatím neobléknete, pak si je klidně ve skříni nechejte. Já mám ale obvykle opačný problém. Často ve skříni skladuji oblečení, které mi jsou tak akorát nebo menší a buď je vůbec nenosím, nebo mi vadí, že se do nich nevejdu. Další rada tedy zní, nenechávejte si ve skříni oblečení špatné velikosti. I když je to vaše oblíbené tričko nebo kalhoty. Pokud se v něčem necítíte, pak je raději vyhoďte. Není potřeba mít ideální postavu. Pokud jste se svou postavou spokojeni a jen hold vážíte o kilo nebo dvě více než před pěti lety, pak se jen trápíte tím, jak jste vypadali dříve.
Proto jsem udělala o víkendu ve skříni velký úklid a všechny věci, které mi byly jen tak akorát nebo malé jsem vyhodila nebo je dala bokem pro jiné. Ideální v tomto případě jsou pak různé bazary nebo mladší sourozenci nebo přátelé. Musím říct, že po víkendu mám tak o polovinu oblečení méně a mám tam opravdu jen to, co ráda nosím.

Jednoduché pravidlo je, pokud jste nějaké oblečení nenosili rok, pak je otázkou, zda ho využijete ten následující. Proto ho jednoduše vyřaďte z šatníku.
Další tipy se naopak týkají nakupování. Kupujte si oblečení, které vám opravdu sedí. Samozřejmě, že se najdou mezi námi i ti, kteří potřebují motivaci a kupují si raději oblečení těsnější, aby do nich zhubli, ale já jsem přeci jen zastánce toho, abyste si kupovali oblečení takové, které vám právě teď sedí a ve kterém se cítíte dobře a pohodlně. Pokud budete spokojeni s tím, jak vypadáte, tak je to přeci to, co chcete. A to se týká nejen oblečení na běžné nošení, ale také na cvičení. Raději utraťte nějakou tu korunu navíc, abyste se v cvičebním oblečení cítili pohodlně, než aby vás někde tlačilo a přemýšleli jste o tom, že budete rádi, ať se z něj zase vysvlečete.
To vám také poslouží jako motivace ke cvičení. Neznám nikoho, kdo by investoval do oblečení a kvalitních bot a nechal je ležet ve skříni. Když už za to utratíte nějaké peníze, cítíte se v tom velmi pohodlně, tak toho samozřejmě budete chtít využít a vyzkoušet to v praxi!
Úklid obecně
Jednou za čas byste měli udělat i větší úklid, co se týká bytu samotného. Nemáte prostor na cvičení? Tak zkuste vyklidit pracovnu, půdu nebo obývák a uvidíte, že pár metrů čtverečních na cvičení jistě najdete. A pokud ne, tak se nepřehlédněte mé video o cvičení na malém prostoru. Já například každé ráno cvičím v kuchyni, která je skutečně malá a ve které sotva udělám angličák. Cvičím už tam dva roky a nikdy jsem s tím neměla problém. Přítel totiž vstává o dvě hodiny později než já, a tak mi nic jiného nezbývá. I když stěžovat si nemůžu, protože máme kuchyni směrem na východ, takže každé ráno můžu sledovat východ slunce.

Úklid zbytku bytu by měl sloužit proto, abyste se zbavili všeho, co nepotřebujete a udělali prostor všemu, co chcete mít ve svém životě. Chcete víc cvičit? Udělejte si k tomu prostor, pořiďte si rotoped nebo běžící pás. Přeneste si kolo nebo běžky blíž ke vchodu. Udělejte si prostě život jednodušší, ať se nemáte na co vymlouvat. Dejte si například věci na cvičení na jedno místo. Udělejte si sadu oblečení na běhání, na cvičení doma a mějte je vždy u sebe, ať, pokud se s danou aktivitou rozhodnete začít, tak nepobíháte po bytu a nehledáte boty, rukavice, tepláky apod. Čím jednodušší si to uděláte, tím snazší to budete mít!