Umami

17.12.2016

V poslední době vznikají v Brně nejčastěji nové kavárny a bistra. Nicméně sem tam se objeví i nějaká nová asijská restaurace jako například Go, Oh! Pho?, Ebisu, Izakaya Asahi nebo právě Umami, do které jsme dnes zavítali. I když jsme velmi kladné ohlasy o restauraci neslyšeli, chtěli jsme se přesvědčit o její kvalitě sami na vlastní kůži.

Do restaurace jsme zavítali v sobotu přes poledne. Přední část nás příliš neoslnila. Okny sice proudila dovnitřř spousta světla, ale celkově působila velmi neútulně. Proto jsme se raději přesunuli do zadní části restaurace, která byla příjemnější. Restaurace je celkově velice prostorná. Má jednoduchý a čistý desing. Interiér tvoří jednoduché stoly, židle a lavice. Jedinou větší dekorací je nepochopitelný kousek "džungle" s kameny a živými rostlinami, který celkový dojem z restaurace spíše kazí, než by ho oživoval. Docela příjemné je však osvětlení pomocí žárovek visících ze stropu.

Po usazení jsme dostali do rukou jídelní lístek. Obsluha je docela rychlá a příjemná, jen bohužel trochu zmatená. Jelikož jsme byli v restauraci poprvé, rozhodli jsme se dát si jak sushi, tak i klasické hlavní jídlo. Objednali jsme si miso polévku s tofu a sake miso s lososem. Po chvíli nám polévky donesly. Klasická miso polévka mi chutnala. Byla dostatečně teplá a nebyla tak přesolená, jak to občas u miso polévek v restauracích bývá. Byly v ní větší kusy řasy, jarní cibulka a dostatečné množství docela dobrého tofu. Ochutnala jsem i sake miso, která byla v podstatně stejná jako miso polévka, jen v ní bylo navíc pár kousků odřezků z lososa.

Na druhé jídlo jsme si museli chvíli počkat, ale to už do restaurace přicházelo víc lidí a před naším odchodem si pomalu nebylo v dříve poloprázdné restauraci kam sednout. Takže i přes nepříznivé recenze je vidět, že restaurace nemá o zákazníky nouzi. Při čekání na jídlo jsem si však nemohla nevšimnout obitých a ne zrovna nejčistších sklenic. Také příbory potřebovaly trochu vyleštit.

Pak už přišel na řadu hlavní chod. Na břidlicovém talíři nám byl naservírován set 16 kousků sushi - N. Y. Maki, skládající se z 4ks skin roll (větší kus sushi s avokádem a plátkem lososa nahoře), 2ks sake sashimi (čistý plátek lososa), 2ks maguro sashimi (čistý plátek tuňáka), 4ks sake maki (maki sushi s lososem) a 4ks avocado maki (maki sushi s avokádem). Samozřejmě nesměla chybět malá mistička na sójovou omáčku, wasami, ředkev a nakládaný zázvor. Celý set nás vyjšel na 295Kč. Bylo to celkově dobré sushi i co se kvality ryby týká. Takto dobré a cenově přijatelné sushi v Brně jen tak nesežete. Mé oblíbené Momo sushi už je dávno zavřené a do Koishi si asi ne každý člověk nezajde každý měsíc, kdežto do Umami bych se na sushi klidně vrátila. Chuťově bylo velmi přijatelné.

Další jídlo, které jsme si objednali (i když by nám stačila samotná polévka a sushi set napůl), byly grilované krevety s grilovanou zeleninou a nudlemi. Je pravda, že nudle byly spíše přijatelné, než aby nějak vynikaly, ale zato dobře připravené krevety s křupavou grilovanou zeleninou a omáčkou, která se k zelenině dle našich chutí velmi hodila, nám chutnaly. Když jsme se však číšníka zeptali, co je to za omáčku, bylo nám řečeno, že je to francouzská (očividně kupovaná) a že si na ni několik lidí stěžovalo. Což bychom my osobně nepředpokládali.

Nevím, zda je to tím, že jsme měli zrovna štěstí na výběr jídla, která jsme si vybrali, nebo měl kuchař zrovna dobrý den, nicméně my osobně bychom do této restaurace klidně podruhé zavítali a chutnalo nám tady určitě víc než v nedávno navštívené restauraci Go, i když bychom uvítali čistější nádobí a s interiérem by se taky dalo něco lépe udělat. Dnes mě proto zajímá především váš názor. Napište mi do komentářů, zda jste už tuto restauraci navštívili a jak vám v ní chutnalo.