Vladimíra Osadníková - rozhovor s blogerkami (8. díl)

21.04.2018

Znáte společnost Anabell? Pokud máte problém s příjmem potravy, pak byste určitě měli zabrousit na jejich stránky. Tato společnost totiž pomáhá lidem, kteří trpí nějakou z forem příjmu potravy - ať už bulimií, anorexií nebo záchvatovitým přejídáním. Jednou z možností je napsat peer konzultantce. Kdo to je? Je to člověk, který vám pomůže a navíc má sám osobní zkušenost s touto nemocí. A tak jsem moc ráda, že zrovna Vladimíra, jedna z peer konzultantek Anabell, mi poskytla následující rozhovor.

Vladimíra Osadníková si prošla anorexií a nyní sama pomáhá nejen těm, kteří si touto nemocí prošli. Je totiž peer konzultantkou společnosti Anabell. Vlaďku jsem poznala v rámci organizování workshopu Buď v klidu a jez!, kterou pořádám v rámci Mezioborové konference o poruchách příjmu potravy.  Není to tak dávno, co se sama potýkala s příjmem potravy, co pro ní kontrola nad jídlem znamenala ovládání jejího vlastního života. Pak ale zjistila, že dokáže být spokojená se sebou samou, mít se ráda a neřeší už číslo na váze, ať už je se svým životem spokojená nebo ne.

Jak bys popsala svou filozofii ohledně tvého životního stylu?

Než jsem se dostala k současnému životnímu stylu, tak to nějaký čas trvalo. Moje filozofie je "Ve zdravém těle zdravý duch.". Pokud se cítím skvěle po psychické stránce, tak stránka fyzická se formuje sama. Samozřejmě to chce o tu psychiku pečovat

Jakým sportům se věnuješ? Jaké sporty si dělala v minulosti a čemu se věnuješ teď? Jak často sportuješ?

Asi 14 let jsem se závodně věnovala sportovní gymnastice. V současnosti se věnuji "fitness" občas zajdu do posilovny, jinak cvičím doma. Snažím se věnovat taky józe, ráda chodím běhat, na kolo, procházky. Vlastně žádný sport mi není cizí až na zimní sporty, ty nesnáším. Cvičím obvykle 6x za týden, ale nejsou to žádné hodinové tréninky. Někdy si zacvičím na 15 minut, jindy si dám na 20 minut jógu a někdy si zajdu na hodinu do fitka. Cvičím tehdy, kdy mám chuť a čas. 

Jaký máš postoj ke stravování? Omezuješ se nějak?

Dobu omezování mám za sebou. Trvalo mi asi 5-6 let než jsem přišla na to, že tělo vypadá nejlépe, když mu člověk dopřeje všechno. Řekla bych, že už tak 2-3 roky se stravuji intuitivně. Pokud si dám na snídani jen míchaná vejce, tak na oběd si dám o trochu víc těstovin. Pokud si dám odpoledne čokoládu (a opravdu mi nestačí jeden pásek) tak si na večeři udělám třeba jen salát a nějaký nízkosacharidový chleba. Ale v žádném případě se neomezuji.

Jak vypadá tvá obvyklá snídaně?

Obvykle snídám 2 míchaná vejce a k tomu mám nějaký ovocný fresh/smoothie a kávu. Někdy přidám i jeden krajíček mého oblíbeného večerního chlebíku s máslem.

Co bys poradila lidem, kteří s fitness a zdravým stravováním začínají?

Hlavně se z toho nepo..... Nic se nemá přehánět! Pokud nemáte nějaký den náladu na cvičení, tak se nemusíte úplně extra přemáhat. Doporučila bych, aby to hlavně brali jako životní styl, a ne jako dietu, kterou budou držet týden dva.

Pověz mi o své práci? Jak ses k ní dostala? Baví tě?

Práce mě neskutečně naplňuje. Dostala jsem se k ní náhodou. Ve chvíli, kdy jsem se dostala z anorexie jsem potřebovala najít nějaký smysl. Přišlo mi, že studium na vysoké škole mě tolik nenaplňuje a já cítila potřebu se někam posunout. Využít svůj čas. Instagram mě přestával bavit a v té době jsem taky začala "ukončovat" různé spolupráce. Jednou jsem na FB Anabell narazila na "inzerát", že hledají peer konzultanty do týmu. Peer je člověk s vlastní zkušeností. To byla práce úplně pro mě. Napsala jsem do Anabell a šla na pohovor, a pak mě už jen vybrali! Smyslem práce je pomáhat klientům s PPP (poruchami příjmu potravy) na základě sdílení si zkušeností. De facto klienty motivuji a snažím se jim radit na cestě za uzdravením. Vedu také svépomocné skupiny, a svůj Instagram jsem taky přetvořila více na účely pomoci.

Jaké jsou tvé životní sny?

Můj životní cíl je být šťastná a zdravá. Zní to jako klišé, ale je to tak. Věřím, že ke štěstí a zdraví se dá postupně dojít dílčími cíli. U mě to jsou momentálně odstátnicovat a časem si udělat psychoterapeutický výcvik, mít třeba vlastní poradnu, vybudovat si kariéru. Cestovat, založit si rodinu apod.