Zajíci v krabici - prosinec

22.12.2014

První vánoční dárek už mám. Minulý týden mi dorazil poslední prosincový Zajíc v krabici a s jeho obsahem jsem moc spokojená. Pečení a vaření si všichni přes Vánoce užijí dost, takže jsem ráda, že uvnitř krabice byly výrobky, které příliš práce před jejich konzumací nepotřebují.

Pokud si necháváte kupování dárků na poslední chvíli, mám pro vás tip. Objednejte Zajíce v krabici. Jsem ráda, že jsem měla možnost se s nimi seznámit a v každé krabici, kterou jsem dostala, jsem našla aspoň jeden výrobek, který jsem ráda vyzkoušela, a chutnal mi. Některé z nich mi leží stále ve skříni a čekají na využití anebo jednoduše skončily v koši. Ale to se stává. Každý má hold jiné chutě. Dnes vám tak přináším poslední krabici od Zajíců v krabici.

Italská instantní polévka

Nikdy bych si nepomyslela, že ještě někdy ochutnám instantní polévku. Taky jsem se jich dost najedla, když jsem byla malá a jezdívala na prázdniny za tetou, nebo při letních dovolených na vodě. Dneska si raději uvařím polévku doma. Tato polévka se od klasických sáčkových trochu liší. Hlavní složkou je hrachová mouka, ze které jsou vyrobeny zelené nudličky, dále pak sušená zelenina a přírodní koření. Polévka neobsahuje žádná éčka, glutamany, barviva ani konzervanty, zato si myslím, že obsah soli v ní je téměř srovnatelný s tou klasickou, takže z tohoto pohledu bych ji příliš nedoporučovala. Chuť i vůně mi přišla také srovnatelná. Myslím si, že na trhu existují i vhodnější instantní polévky, které tolik soli neobsahují a jsou složeny z ingrediencí, díky nimž se člověk nasytí. Sama jsem je sice zatím nezkoušela, ale jistě ráda někdy vyzkouším (zde).

Chipsy s bramborem a červenou řepou

I v těchto chipsech je hlavní složkou hrachová mouka. Chuťově byly znatelně lepší než ty ze zářijového balíčku (zde), jsou chuťově srovnatelné s klasickými brambůrky a vhodné jak pro vegany, tak pro lidi dodržující bezlepkovou dietu. Bohužel, co se výživové hodnoty týče, jsou smažené a obsahují dost soli, tedy aspoň jak můžu z chuťové stránky posoudit, proto bych je z hlediska zdravého životního stylu příliš nedoporučovala.

Ovocné trubičky a sladký sudžuch

Trubičky jsou složeny pouze z ovoce a velmi mi chutnaly. Mám ráda takové to uždibování a navíc když se jedná o zdravou potravinu. Jedna z nich byla zřejmě bez cukru, druhá s cukrem. Upřednostnila bych tu bez cukru, jelikož co se chuti týče, velký rozdíl jsem mezi nimi nevnímala. Trubičky jsou bohaté především na vitamíny a vlákninu, takže zasytí.

Bohužel sudžuch takový úspěch u mě neměl, protože já vlašské ořechy příliš nemusím. Tyčinka byla sice příjemně voňavá, ale něco mi na ní nesedělo. Asi bych si ji nekoupila. Ani složením na tom není sudžuch příliš dobře. Obsahuje sice hroznovou šťávu, která může být vhodným zdrojem rychlé energie, ale díky pšeničné mouce a přidanému cukru bych raději místo sudžuchu doporučila směs rozinek a vlašských ořechů.

Tikka masala

Dalším výrobkem v krabici byla indická omáčka. Musím se přiznat, že jsem se ještě nedostala k jejímu ochutnání, a proto vám názor na ni sdělím později. Prozatím, co se složení týká, ji nemám příliš co vytknout. Je složena z kokosového krému, rajčatové pasty, koriandru a dalších ingrediencí. Obsahuje přírodní barviva (paprikový extrakt) a je bez zvýrazňovačů chuti, živočišných produktů, obilnin, lepku a laktózy. Obsahuje sice přidaný cukr (Demerara) a slunečnicový olej (vhodnější by byl například řepkový), ale to se dá vzhledem k povaze výrobku přehlédnout. Celkově musím uznat, že s produkty značky Meridian jsem byla velmi spokojena a určitě bych ráda vyzkoušela i jiné jejich výrobky.

Kaše s čirokem, kokosem a kardamomem

Hlavní součástí kaše je čirok, což je jedna z nejstraších obilovin, kterou pěstovali už staří Egypťané. Je významný svým vysokých obsahem bílkovin, aminokyselin a kvalitních sacharidů. Další složkou kaše je kokosová mouka a kardamom. Kardamon je koření, které má močopudné účinky, navíc podporuje trávení a působí proti překyselení. Podporuje činnost srdce a jater a pomáhá při bolestech hlavy a při pocitu malátnosti. Musím však upozornit na to, že kaše obsahuje přidaný cukr. Příprava kaše je velmi rychlá a jednoduchá. Kaše má příjemnou nadýchanout strukturu. Díky přidanému cukru je na mě příliš sladká (upřednostňovala bych si ji dosladit podle vlastní chuti) a je škoda, že do jinak velmi chutné kaše výrobci přidali kardamon, který má specifickou chuť, a ne každému může chutnat, ale díky němu je kaše originální a vymyká se příchutím, které obvykle v obchodech najdete. Já bohužel mezi příznivce kardamonu nepatřím, ale nevylučuji, že si čirokovou kaši někdy připravím. Zjistila jsem totiž, že firma Adveni nabízí kromě jiných zajímavých bezlepkových výrobků i čirokovou kaši bez přidaného cukru a neochucenou, takže se můžete v budoucnu těšit na recenze i na další produkty této společnosti.

Červená rýže

Červená rýže je určitě výrobek, který mě v krabici příjemně překvapil. Už jsem hledala recepty, ve kterých bych ji mohla použít, ale ještě chvíli počkejte, než se k ní dostanu a něco z ní uvařím. Rýže je neloupaná a k svému červenému zbarvení přišla díky kvasinkám, které na zrnech přebývají a způsobují tak změnu zbarvení povrchu zrna. Obsahuje více vlákniny než klasická bílá rýže. Navíc udržuje hladinu cukru v krvi a podporuje funkci ledvin a růst nehtů a vlasů.

Tímto bych uzavřela sérii článků věnovaných Zajícům v krabici. Časem doplním tento článek o názory na výrobky, které jsem doposud neochutnala a dostanu se k nim po Vánocích, kdy si budu chtít odpočinout od té spousty cukroví, kapra a bramborového salátu, které mě čekají a už se na ně těším. Ochutnali jste některý z těchto výrobků? Které vám chutnaly?