Zajíci v krabici - září
Život je plný překvapení, ale proč jednou nevyjít překvapení vstříc? Objednejte si Zajíce v krabici! Nebojte, žádný zajíc na vás z krabice nevyskočí, ale najdete v ní spoustu zajímavých potravin, které zakomponováním do vašeho jídelníčku zpestří vaše všední stravování.
Zajíci v krabici je koncept měsíční zásilkové služby, která vám při jejím objednání dodá krabici obsahující několik kvalitních potravin složených jen z přírodních surovin neobsahující žádné zbytečné konzervanty nebo barviva. Reálná hodnota potravin je 350,- a vyšší.
Zajíce v krabici již nějakou dobu znám, ale teprve teď jsem našla odvahu si ho objednat a vyzkoušet. Objednala jsem si Zajíce na měsíc za 350,- včetně poštovného. Zajíc nabízí také předplatné na tři nebo šest měsíců, u kterého můžete ušetřit 10,- na měsíc. Je vždy stanovené datum, do kterého můžete podat objednávku na další měsíc. Krabice jsou obvykle zasílány druhé pondělí v měsíci.

Zářijový měsíc mi byl doručen 9. září. Pod balicím papírem na mě čekala velmi hezky zpracovaná a dekorovaná krabice. Po jejím otevření jsem objevila 7 potravin, které mě velmi potěšily, protože většinu z nich jsem chtěla sama vyzkoušet. Nebudu dlouho chodit kolem horké kaše a napíšu vám názor na každou z nich. Některé jsem již ochutnala, další teprve čekají na zpracování.
Tahini
Jsem velkým příznivcem tahini omáčky, a proto jsem uvítala příležitost vyzkoušet ji i od jiného výrobce, než od kterých jsem ji doposud kupovala. Oceňuji složení omáčky. Je totiž vyrobena čistě ze sezamových semínek. Chuťově se příliš neliší od jiných tahini omáček, ale zklamala mě její ne zcela hladká struktura. Tahini omáčka je především zdrojem zdravých tuků, minerálů, vlákniny a železa. Můžete ji využít k přípravě tahini omáčky (recept), hummusu (recept), případně ji zamíchat do ranních kaší nebo smíchat s medem a použít ji do ovocných salátů nebo na chleba místo arašídového másla nebo jako součást různých sladkých koláčů ale i slaných pokrmů (nejlépe v kombinaci s česnekem a petrželovou natí). Ty, kteří tahini omáčku vyzkouší poprvé, bych jen chtěla upozornit, ať se nenechají odradit její chutí. Pokud ji využijete jako součást jídla, nebude mít tak silnou chuť.

Kešu máslo
Kešu máslo jsem už delší dobu chtěla vyzkoušet. Arašídové máslo mám jednou za čas ráda, i když nejsem velkým příznivcem oříšků. I tento výrobek vyniká svou kvalitou. Součástí jsou pouze rozemleté kešu oříšky. Oproti arašídovému máslu, které v dnešní době seženete již v každém supermarketu, je kešu máslo o něco sladší a jemnější. Má příjemnou chuť i strukturu. Můžete ho použít jako součást sladkých jídel (koláčů, buchet, kaší apod.), namazat na pečivo nebo jen mlsat lžičkou přímo ze sklenice, tak jsem ho také spotřebovala já. Kešu oříšky jsou bohatým zdrojem hořčíku, železa, vitamínu B a nenasycených tuků a mají obdobné prospěšné účinky na zdraví jako sezamové semínko.

Uzená paprika
O tomto koření jsem sice již slyšela, ale ještě nikdy nevyzkoušela. Použila jsem jí nakonec v dýňové polévce. Je výraznější než klasická paprika a má zvláštní chuť navíc, která se může být příjemná v kombinaci s rajčaty, luštěninami či masem. Já ji nejspíše přenechám přátelům, ať ji vyzkouší. Mě si příliš nezískala.

Sušený banány natural
Největším překvapením pro mě byly přírodně sušené banány. Sušené banány znám z müsli a mám je ráda. Bývají dost sladké a křupavé. Na rozdíl od přírodně sušených. Ty nejsou ani žluté, ani křupavé a překvapilo mě i to, že byly méně sladké než ty čerstvé. Aspoň taková byla má zkušenost. Bohužel černá kolečka, jejichž struktura mi nebyla příjemná, mě neoslovily. Součástí balení byl i jeden celý sušený černý banán. Uznávám, že na rozdíl od klasických sušených banánů, které jsou plné cukru a oleje, je to jistě zdravější varianta, mě však nezaujally na tolik, abych si je příště sama koupila.

Zeleninové chipsy - Karotka & friends
V obchodech se začínají stále víc objevovat zeleninové chipsy tvářící se velmi zdravě. Jsou však obvykle smažené, což se za zdravou pochoutku rozhodně považovat nedá. Tyto jsou upraveny dehydratací s použitím malého množství oleje z jarní řepky. Jsou hezky křupavé a nepřesolené. Oceňuji zajímavý výběr zeleniny - fazolové lusky, sladké brambory, dýně, taro aj. Nejvíc mě zaujala mrkev a taro. Ostatní zelenina mě příliš nezaujala. Pokud byste je srovnali se 100g brambůrek, tak jsou o 400 kJ kaloričtější než brambůrky, obsahují o 4g méně tuku a navíc o podstatné množství méně těch nasycených, kterých v brambůrkách najdete až 13g. Pokud tedy shrneme výše uvedená fakta, podstatnou výhodou zeleninových chipsů je použití řepkového oleje, který není zdrojem velkého množství nasycených tuků. Díky šetrné úpravě formou dehydratace je ztráta vitamínů a minerálních látek minimální a není potřeba používat žádné přidané konzervační látky.

Fazole Černé oko
Fazole jsou další potravinou, ke které jsem se zatím nedostala, ale velmi se těším na to, až s nimi vyzkouším něco uvařit. Fazole patří mezi luštěniny obsahující vlákninu, kyselinu listovou a jsou také zdrojem železa, či vitamínu A a C. Tím pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi a také riziko obezity. Doplním, že fazole jsem vyzkoušela. Obdiv sklidilo především jejich zbarvení. Z hrnce na mě vykovala skutečně černá očka. Ale potvrdila se má nechuť k fazolím, takže je nemůžu objektivně chuťově ohodnotit.

Nopal Bar (Brusinky a třešně)
Müsli tyčinka vyniká především svým složením. Neobsahuje žádný přidaný cukr, ztužené tuky či umělé aroma. Slazená je vysokým podílem sušeného ovoce (40%) a maltózovým sirupem. Co se týká nutričního složení, je na tom o poznání hůř. Je sice tak akorát sladká, nedrolí se, ale na druhou stranu nezasytí. Hlavní složkou jsou rýžové pukance, které mají vysoký glykemický index. Pokud byste k tyčince připojili například jogurt nebo tvaroh, mohla by sloužit jako součást svačiny, ale samotná není dostačující svačinou.


Zajíc v krabici je velmi zajímavý a povedený nápad. Velmi kladně hodnotím zpracování krabice a především kvalitu a pestrost vybraných produktů. Neměla jsem problém ani s objednávku ani s doručením. Každý měsíc si asi Zajíce v krabici objednávat nebudu, ale jako zpestření jídelníčku jednou za rok nebo originální dárek ho ráda využiji.