Zdravé nezdravé stravování

23.05.2016

Taky občas do nekonečna prohlížíte jídelní lístek v restauraci a ne a ne si vybrat něco dobrého, co by bylo zároveň i zdravé? Je to občas oříšek. I když se to nezdá, tak i zdánlivě zdravá jídla, jako je například salát, mohou být kaloričtější a obsahovat více tuků než třeba krůtí steak s bramborem. Vybrala jsem proto několik jídel pro srovnání, abych vám výběr aspoň trochu ulehčila.

Jíst bychom měli vše. Není potřeba rozlišovat zdravé a nezdravé potraviny. Nemusíte se vyhýbat všemu, co zrovna není dušené, vařené nebo neobsahuje 0% tuku. Jezte klidně vše, ale držte se hesla - všeho s mírou. Pokud se například neobejdete bez hranolek, ale váš jídelníček je jinak vyvážený, není nic na tom, si je bez výčitek jednou za čas dopřát. V případě, že ale tápete, jak by měl vůbec takový vyvážený jídelníček vypadat, mám pro vás několik rad, díky kterým se při výběru jídla nespálíte.

Salát

Pro většinu lidí je salát synonymem toho nejzdravějšího jídla, které si může k obědu dát. Háček je však v tom, o jaký salát se jedná. Když si v poledne dáte směs zeleniny s tuňákem a vejcem nebo s restovaným kuřecím steakem a adekvátním kusem pečiva, může se jednat o zcela vhodný oběd. Háček je ale v tom, pokud si do salátu navíc přimícháte dresink - ten často obsahuje nepřiměřené množství tuků. Proto raději zvolte dochucení například solí, pepřem, balzamikovým octem a olejem (zde článek o tom, jaké tuky preferovat) nebo jogurtový dresink bez majonézy. Moc si ale nepomůžete ani v případě, že místo plátku hovězího masa s rýží zvolíte raději salát se smaženými kuřecími kousky, grilovaným hermelínem nebo s opečenou slaninou. Takové saláty si dopřejte raději jen jednou za čas.

  Energetická hodnota Sacharidy Bílkoviny Tuky
Salát s kuřecím masem a kusem celozrnného pečiva 1 345 kJ 37 g 33 g 5 g

Salát se smaženými kuřecími kousky a toasty

2 900 kJ 70 g 25 g 30 g
Salát s tuňákem, vejcem a dresinkem, toasty 2 600 kJ 59 g 19 g 26 g
Restovaný kuřecí steak (150g) s vařeným bramborem (200g) 1 265 kJ 34 g 32 g 5 g
Hovězí na žampionech s rýží 1 652 kJ 61 g 19 g 8 g

Cereálie

Někteří lidé snažící se o zdravé stravování, kteří dříve ráno obvykle nestíhali ani snídat, začnou ráno s tím, že si z krabice nasypou do misky cereálie, zalijí je mlékem a myslí si, že dělají pro své tělo to nejlepší, co můžou. Ne vždy je tomu tak. Pro srovnání si proto uveďme nutriční hodnoty různých cereálních snídaní.

Jak je vidět, problémem většiny "krabicových" cereálií je vysoký obsah přidaného cukru a sodíku (soli) a menší množství vlákniny. Uvádí se, že cereálie by měly obsahovat maximálně 28g cukru a pod 500mg sodíku (na 100 g cereálií). I když jsem zjistila, že "krabicové" snídaně jsou srovnatelné s vločkovými, ostatní hodnoty jako jsou již zmiňované cukry, nedostatek vlákniny a vysoký GI způsobují výkyvy hladiny cukru a pocit hladu. Na druhou stranu si ale nemusíte striktně vybírat jen nízkotučné jogurty, a pokud vaříte kaši například půl na půl z vody a mléka, tak se nebojte použít mléko tučné. Jedná se o tak malé množství tuků, které se v celodenním příjmu tuků hravě ztratí.
  Energetická hodnota Bílkoviny Sacharidy Cukry Tuky Nasycené tuky Vláknina
40g neslazeného nepraženého müsli, 150g jogurtu (2.7 % tuku)  1 031 kJ 11 g 32 g 15 g 7 g 4 g 6 g
45g ovesných vloček, 100ml tučného mléka 994 kJ 9 g 35 g 5 g 7 g 3 g 4 g
45g ovesných vloček, 100ml polotučného mléka 925 kJ 9 g 35 g 5 g 4 g 1 g 4 g
50g cornflakes, 250 ml polotučného mléka 1 312 kJ 12 g 54 g 15 g 5 g 3 g 1 g
50g Chocapic, 250 ml polotučného mléka 1 322 kJ 13 g 50 g 26 g 6 g 3 g 3 g
50g Cinniminies, 250 ml polotučného mléka 1 381 kJ 11 g 50 g 24 g 9 g 4 g 2 g

Jak je vidět, problémem většiny "krabicových" cereálií je vysoký obsah přidaného cukru a sodíku (soli) a menší množství vlákniny. Uvádí se, že cereálie by měly obsahovat maximálně 28g cukru a pod 500mg sodíku (na 100 g cereálií). I když jsem zjistila, že "krabicové" snídaně jsou srovnatelné s vločkovými, ostatní hodnoty jako jsou již zmiňované cukry, nedostatek vlákniny a vysoký GI způsobují výkyvy hladiny cukru a pocit hladu. Na druhou stranu si ale nemusíte striktně vybírat jen nízkotučné jogurty, a pokud vaříte kaši například půl na půl z vody a mléka, tak se nebojte použít mléko tučné. Jedná se o tak malé množství tuků, které se v celodenním příjmu tuků hravě ztratí.

Raw a proteinové tyčinky

Různé druhy tyčinek představují jednoduchou formu svačiny, kterou si můžete vzít kamkoliv s sebou. Jednotlivé druhy se mezi sebou ale dost liší. Pokud zvolíte klasickou müsli tyčinku, volte spíše takovou, která nemá polevu, obsahuje vločky a nejen cereální křupky a sledujte také obsah přidaného cukru a ztužených tuků. Volte raději menší müsli tyčinky, které můžete doplnit například kusem ovoce nebo mléčný výrobek. Velké müsli tyčinky (napr. Corny) a tyčinky s velkým množstvím ořechů se hodí spíše pro celodenní túry, kdy potřebujete rychle doplnit zásoby rychlých cukrů a energie.

Záludné jsou také raw tyčinky, které se v poslední době stávají čím dál tím víc oblíbenější. Jsou přece "raw", což je záruka něčeho zdravého. Obsahují sice spoustu vlákniny, pokud se ale podíváte na energetickou hodnotu jedné tyčinky a obsah cukru a tuků, asi si příště rozmyslíme, zda po ní šáhnete. A stejně je to i s raw dorty. Obecně je sušené ovoce bohatým zdrojem vlákniny a rychlých sacharidů, proto byste si měli hlídat množství, které konzumujete. Mezi nejkaloričtější sušené ovoce patří právě datle, které se používají jako základ spousty raw zákusků. Ořechy jsou sice také výborným zdrojem živin - zdravých tuků, nicméně 100g oříšků se hravě vyrovná například 500g hovězího steaku.

  Energetická hodnota Sacharidy Cukry Tuky
100 g mandlí 2 700 kJ 7 g 4 g 56 g
500 g hovězího steaku 2 617 kJ 0 g 0 g 25 g
Müsli tyčinka štavnatá (30 g) 462 kJ 20 g 12 g 2 g
Corny Big ořechová (50 g) 900 kJ 32 g 14 g 8 g
Raw tyčinka (50 g) 830 kJ 21 g 20 g 10 g
DM proteinová tyčinka (45 g) 737 kJ 19 g 12 g 5 g
125 g tvarohu, 1 lžička kvalitní marmelády 489 kJ 13 g 13 g 0 g
Proteinová tyčinka Excelent Nutrend (85 g) 1 557 kJ 36 g 24 g 16 g
Kuřecí steak s bramborem 1 265 kJ 31 g 12 g 5 g

Proteinové tyčinky mají své neodmyslitelné místo v jídelníčcích spousty sportujících lidí. Pro většinu lidí představují zdravější formu čokoládových tyčinek, jelikož obsahují vyšší podíl bílkovin. Nejen že si pochutnají, ale budou také nasyceni na dlouhou dobu. Ty menší mohou sloužit jako příležitostná svačina, ty větší v případě nutnosti i jako oběd. Dávejte si ale pozor na jejich energetickou hodnotu a obsah cukrů. Navíc se tvrdí, že běžný člověk konzumuje dostatečné množství bílkovin, takže není potřeba navyšovat jejich příjem proteinovými tyčinkami. Nehledě na to, že ty kvalitnější jsou cenově srovnatelné s klasickým obědem. Pokud nestíháte, udělejte si raději domácí bagetu nebo si na svačinu dejte ochucený tvaroh, než abyste doháněli nedostatek bílkovin nekvalitními proteinovými tyčinkami.

Pití

Pokud si hlídáte příjem živin, nezapomeňte, že byste kromě stravy měli sledovat i to, co pijete. Nejlépe je pít vodu a neslazené čaje. Freshe, smoothie a džusy jsou považovány za nápoje plné vitamínů, minerálů a rozpustné vlákniny. Dát si sklenku ovocného smoothie po ránu místo porce ovoce je určitě správná volba, ale s ovocnými nápoji byste to neměli přehánět. Pokud si dáte několik skleniček ovocné šťávy během dne, dostanete sice do svého těla živiny, ale zároveň v některým případech i nadměrné množství rychlých cukrů a energie. Dávejte si především pozor na šťávy obsahující banán, mango nebo papáju.

Pití kávy zrychluje metabolismus a stimuluje organizmus. Lidé jsou pak více aktivní a lépe tráví. Rozhodně není nic na tom, dát si dva šálky kávy denně, pokud ovšem nejste citliví na kofein. Každý si však pod pojmeme "zajít si na kafe" může představit něco jiného. Pro někoho je to šálek espressa, pro jiného naopak dvojité latté. Šálek kávy se lžičkou cukru nebude mít v celkovém součtu sacharidů během dne takový dopad. Cappuccina, latté nebo jiné druhy kávy jako vídeňská nebo alžírská už ale představují zvýšený příjem, ať už tuků nebo cukrů. Pokud si navíc ke kávě dopřejete navíc dvě malé polomáčené sušenky, zvýšíte si energetický příjem o dalších 500 kJ. Vynahrazovat proto plnohodnotné jídlo velkým šálkem cappuccina s pár sušenkami se rozhodně nevyplácí.

  Energetická hodnota Sacharidy Tuky
200 ml pomerančového džusu 378 kJ 21 g 0.4 g
200 ml ovocného smoothie 479 kJ 25 g 0.2 g
200 ml zeleninového smoothie 208 kJ 11 g 0.2 g
Espresso 0 kJ 0 g 0 g
Espresso se lžičkou cukru 70 kJ 4 g 0 g
Cappuccino s dvěma sušenkami 839 kJ 34 g 12 g
Vídeňská káva 1 500 kJ 8 g 13 g