Zdravý životní styl - tipy na cesty

24.07.2016

Služební cesty jsou obvykle velmi náročné, a to nejen proto, že se často dostanete do kontaktu s lidmi, které jste nikdy neviděli, ale také do míst, které neznáte. K tomu všemu se tam musíte nějak dopravit. Dlouhé lety, cesty vlakem, neočekávaná zpoždění nebo časové posuny - to jsou věci, které člověk nijak neovlivní. Zato způsob stravování a pohyb je oblast, kterou můžete mít aspoň do jisté míry pod kontrolou.

Myslíte si, že je velmi obtížné zvládat dodržování zásad zdravého stravování i během cestování? Zdá se vám nereálné zapojit pravidelnou pohybovou aktivitu do vašeho denního rozvrhu? Nemějte strach, není to nemožné, pokud se dobře připravíte. S cestováním mám už jisté zkušenosti a sama dobře vím, že pokud člověk dodržuje aspoň do jisté míry zdravé stravovací návyky a pravidelnou sportovní aktivitu, zmírní tím stres a zvládá lépe náročný denní program. Následující rady a tipy by vám měly pomoct přežít služební cesty s větším klidem bez toho, abyste museli zcela změnit vaše zdravé návyky, ale věřím, že spoustu z nich uplatníte i na vašich cestách na dovolenou.

Stravování

Nevím, co jíst: Vždy mějte při sobě nějakou formu svačinky, abyste byli připraveni na situaci, když vás přepadne hlad. Ale není potřeba vyjet na cestu s plným batohem jídla, jako tomu kdysi bývávalo, protože jídlo v zahraničí už není obvykle tak cenově nedostupné. Jde spíše o situace, kdy člověk nemá opravdu čas si něco koupit. Čekání na letadlo, dlouhá cesta vlakem nebo autem, zpoždění, přebíhání mezi spoji - to vše jsou situace, kdy možná nebudete mít, co jíst, a proto je lepší mít vždy něco u sebe. To platí i s vodou. Plánujte.

Obecně řečeno, při stravování na cestách se snažte, aby vaše strava byla pestrá. Dodržujte vhodnou velikost porcí podle vašich potřeb a denní aktivity. Nepřejídejte se, hlavně ne večer, bude se vám špatně spát, ale ani nehladovte, i kdyby to mělo znamenat, že si dopřejete to, co obvykle nejíte. Snažte se dodržet zdravé stravovací návyky na 80%. Neklaďte si vysoké cíle, nebudete mít pak tendenci snahu o dodržování zdravého stravování tak lehce úplně vzdát, když občas neseženete úplně ten nejzdravější pokrm.

Restaurace: Nevyhovuje vám přesně pokrm z jídelního lístku? A zkusili jste se už někdy zeptat o jinou variantu jídla? Často se v restauraci setkávám s jídly, které bych si sice ráda dala, ale nějaká část jídla mi nevyhovuje (dresink nebo slanina v salátě, nedostatek pečiva, dokonce lze vyměnit i smažený řízek za přírodní). Dříve jsem se bála zeptat, dnes už mi však nedělá problém požádat obsluhu o jinou úpravu pokrmu a ještě nikdy jsem se nesetkala s tím, že by to nebylo možné. V restauracích volím převážně ryby (obvykle se pohybuji v jižních státech, kde jsou navíc čerstvé), kuřecí, hovězí, tofu v nesmažené podobě, s nějakou přílohou (brambory, rýže, pečivo) a zeleninou (salát, vařenou). Když si nejsem jistá, co se vybrat, volím například i polévku obsahující maso s pečivem. Snažím se vyhýbat smaženým jídlům a jídlům obsahující smetanu a tučné maso.

Kdy jíst: Základem jsou tři hlavní jídla. Ať cestujete na kratší vzdálenost, nebo přes několik časových pásem na druhou stranu zeměkoule, zkuste dodržovat minimálně tři větší jídla denně v pravidelných intervalech. Snídaně je základ, proto se neodbývejte jen croissantem a kávou na nádraží nebo letišti, ale buď si připravte snídani sami, nebo si v obchodě kupte takovou, která obsahuje dostatek složených sacharidů, bílkoviny a kus ovoce nebo zeleniny. Zkuste si promyslet, jaké budete mít během dne možnosti. Vyhledejte si předem menu restaurací nebo si zjistěte jídlo, které se bude podávat, pokud se účastníte nějaké společenské události. Pokud víte, že budete delší dobu bez zdroje jídla, připravte si jídlo s sebou, abyste zbytečně nehladověli a neměli tendenci se později naopak přejídat.

Jak si poradit se zažívacími problémy: Nevím jak vy, ale při cestování, ať už je to způsobeno jinou stravou, než na kterou jsem zvyklá nebo jen stresem, mám vždy nějaké trávicí problémy. Nejlépe je připravit se na ně předem. Nejvíce se mi osvědčil bylinkový čaj (heřmánkový, lipový, fenyklový, meduňkový, kmínový), který vám pomůže od plynatosti, nadýmání a obecně mají tyto čaje také zklidňující účinky. Navíc láhev s uvařeným čajem můžete vzít obvykle s sebou nebo si ho někde připravit. Samozřejmě je také dobré mít u sebe i nějaké léky v případě akutních problémů (živočišné uhlí, Simeticon, Imodium apod.).

Spánek: Na to, kolik toho během dne sníte a zda budete mít dostatek energie i na nějakou sportovní aktivitu, má velký vliv také spánek. Pokud budete ponocovat a ráno příliš brzo vstávat, pak budete mít tendenci ke konzumaci kofeinových výrobků a také rychlých cukrů, kterými si bude chtít vykompenzovat nedostatek energie. Rychlé cukry sice rychle zvýší hladinu cukru v krvi a člověk se cítí na chvíli povzbuzený, ale brzy tato hladina klesne a člověk se obvykle cítí ještě hůř. Ať už kvůli nedostatku spánku, nebo kvůli kolísání hladiny cukru je pak člověk často podrážděný. Proto raději zkuste spát, co nejdéle to jde. Pomůže vám to nejen lépe koordinovat jídelníček, ale také vám třeba zbyde i energie na nějaký pohyb. Pokud přelétáváte přes několik časových pásem, spěte během letu, co nejdéle to jde. Spánek v letadle není tak kvalitní jako v posteli, proto čím více toho naspíte, tím lépe zvládnete časový posun.

Cvičení

Nemám náčiní na cvičení: I když se to nezdá, tak váhový limit na zavazadlo v letadle není tak nízký. I když jsem si nabalila plný kufr, stále se mi do limitu vešly dvě 1.5 kilové činky. A kdybyste opravdu neměli už místa nazbyt, tak si vždy můžete vzít gumu na cvičení nebo použít naplněné PET lahve. Jděte zaběhat nebo cvičte podle videa, na to žádné náčiní nepotřebujete.

Nemám čas: Vstaňte o půl hodiny dříve. Když jsem byla na letní škole, vstávala jsem v 7 hod ráno. Zacvičila jsem si 30 minut, dala si sprchu, snídani a ve čtvrt na devět jsem odcházela z hotelu. Pokud je váš časový harmonogram natolik nabitý, že si nezvládnete najít ani půl hodiny, zkuste aspoň nepoužívat výtah a místo toho vycházet schody (V Taipei jsem vycházela dvakrát denně do 7. patra, kde byl automat na kávu.), choďte pěšky, vystupte například o zastávku nebo dvě dříve a zbytek dojděte, nebo pokud je to blízko, tak místo hromadné dopravy zvolte raději chůzi (V Janově jsem chodila 30 min na univerzitu místo toho, abych jezdila autobusem.).

Nemám místo: I na Taiwanu i v Itálii jsem si vždy našla na hotelovém pokoji malou uličku mezi postelí a zdí, kde jsem si bez problémů zacvičila. Člověk se možná musí trochu soustředit a natáčet se, ale jde to. Jděte cvičit ven - na pláž nebo do parku. Věci (dokonce i počítač) si můžete vzít s sebou.